A váratlan és komoly hatásokkal járó koronavírus-járvány leküzdéséhez a lehető legmagasabb szintű együttműködésre van szükség az Európai Unió tagországai között.
Erről Charles Michel, az Európai Tanács elnöke beszélt pénteken Brüsszelben, az uniós tagországok állam-, illetve kormányfőinek kétnapos tanácskozását követően. Angela Merkel a helyreállítást célzó pénzügyi alap végrehajtását sürgette.
Michel sajtóértekezletén kiemelte, a következő hónap járványügyi eredményei, illetve az arra adott összehangolt válaszok jelentős hatással lesznek a hosszú távú következményekre.
Angela Merkel német kancellár sajtóértekezletén kijelentette, a koronavírus-járvány minden tagállamot érintő rohamos terjedése miatt gyors előrelépésre van szükség a nyár elején elfogadott, a járvány okozta károk helyreállítását célzó pénzügy alap végrehajtásában.
Elmondta minden uniós vezető támogatta azt az elképzelést, hogy
a tesztelési stratégiák összehangolására, a vizsgálati módszerek közös értékelésére, a tesztek kölcsönös elismerésére, és az EU-ba történő elengedhetetlen beutazás ideiglenes korlátozására, illetve az uniós határokon belüli mozgás nyomon követésére van szükség.
Merkel arról is beszélt, hogy az Európai Parlamenttel (EP) folytatott költségvetési tárgyalások „összetettek”, de „van mozgástér az EP kívánságainak figyelembevételéhez” anélkül, hogy a tagországi vezetők júliusi megállapodását elvetnék. Szavai szerint nincs lehetőség egyhangú döntést hozni a helyreállítási alapról, ha nem tudható, miként alakulnak az uniós hétéves költségvetésének számai. Az elfogadásban még a jogállamiság feltételek intézkedéscsomagja is szerepet játszik – tette hozzá.
Emmanuel Macron francia elnök a találkozót követően kijelentette, a Londonnal folytatott kereskedelmi kapcsolatok kialakításáról folytatott tárgyalásokon a halászati jogok kérdése nem áldozható fel, a francia halászok ugyanis tudják, hogy helyzetük nem lesz ugyanolyan a január elsejével kezdődő határidő után.
Kiemelte, az Európai Unió vezetői között teljes az egyetértés a jövőbeli kapcsolatokról kezdődött tárgyalások részleteit illetően.
Arra kérték Michel Barnier uniós főtárgyalót, hogy továbbra is az uniós érdekeket szem előtt tartva folytassa a tárgyalásokat Nagy-Britanniával a rendelkezésre álló határidőig.
Aláhúzta, az uniónak ki kell állnia néhány sarkalatos terület mellett, ilyen az egységes piac védelme vagy a halászati kérdések.
– fogalmazott.
Macron az unió hosszú távú költségvetést illetően azt mondta, tiszteli az Európai Parlamentet, azonban „nyomós indokok” vannak a kompromisszumra. Szavai szerint az uniós vezetők „történelmi megállapodása” a költségvetésről és a helyreállítási alapról mindig javítható, de ha annak javítása törékenyebbé teszi a feltételeket, akkor „az irány nem jó, sokat kockáztatunk”. A költségvetés elfogadása szükséges. Egyes tagországoknak nagy szükségük van a helyreállítási alap finanszírozására – tette hozzá a francia elnök.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »