Hat másodpercenként van egy csőtörés Magyarországon, minden ötödik liter ivóvíz elvész

Hat másodpercenként van egy csőtörés Magyarországon, minden ötödik liter ivóvíz elvész

Miskolcon folyik el a legtöbb víz, de az országban mindenhol több, mint a fejlett államok átlaga. Felújítani most – 2023-as tempóval – 280 év lenne, a Bakonyban csak 47, de másutt 10 000.

Tanulmányt jelentetett meg a Víz Koalíció a vízközműcégektől szerzett adatok alapján; a hvg.hu összefoglalója szerint a vezetékekbe kerülő víz ötöde elvész, egyes szolgáltatóknál (például Miskolc) ez az arány azonban 50 százalékos – a fejlett országokban ez az arány 10 százalék alatti.

Ugyanakkor a vízvezeték-hálózat felújítása a tavalyelőtti tempóval haladva 280 év lenne, ami már csökkenést is mutat a pár évvel ezelőtti prognózishoz képest. Ugyanakkor a hálózati megújulás kedvezményezettje az elérhető adatok szerint nem a lakosság, hanem a cégek, beruházók.

A tanulmányban az is olvasható, hogy tavalyelőtt 93 969 csőtörés volt. Az adatokat magyarázva a Víz Koalíció érdi tagja, Balla Imre azt is elmondta, hogy nagy földrajzi különbségek vannak a hálózat minőségében, biztonságában, inkább az árul el többet, hogy egy kilométernyi vezetékre mennyi törés jut, ez 2023-ban átlagosan 0,99 volt, javuló tendenciában.

Ami a területi különbségeket illeti,

  • a Fejérvíz Zrt. által ellátott területeken 0,1 volt a fajlagos érték, és
  • Mosonmagyaróváron sem sokkal magasabb (0,14).
  • Hírdetés

  • Közben Veszprém megyében „1,97” törés jutott egy kilométerre,
  • a Tisza partján 1,9 volt az érték.
  • Arról nincs adat, hogy milyen anyagú, átmérőjű csövek törtek, vagy hogy pontosan melyikek, sok esetben olyan események is előidéznek csőtörést, mint egy-egy építkezés vagy földmozgás. Ami Balla Imre szerint biztos: a lassú javulás a számokban nem elég.

    Sőt, az ivóvízhálózat korszerűségében érdemi változás a dokumentum szerint nincs is,

    a 280 éves felújítási időigény is csak átlag, a Bakonykarsztnál „már” 47 év alatt végeznének, míg egy másik szolgáltató alatti területen 10 692 év kellene a teljes felújítási munkához a 2023-as tempóval.

    Sajnos a vezetékhálózattal párhuzamosan a vízórák is öregednek, így történhetett, hogy Érden például az óracserék után kiugróan magasabb fogyasztás keletkezett, mivel jobban pörgött az óra, ráadásul helyesen.

    A központilag 2012 óta rögzített vízáraknak köszönhetően a vízszolgáltatók amúgy is jelentős anyagi nehézségekkel küzdenek: miközben egy liter palackozott ásványvíz átlagosan 120 forintba kerül, addig ugyanennyi vezetékes vízért mindössze 30 fillért kell fizetnünk. Ráadásul a rendszerbe kerülő víz közel negyede, 23,20 százaléka után nem senki nem fizet, így még kevesebb bevételből kell megoldaniuk a vízszolgáltatás jelenlegi színvonalának fenntartását.


    Forrás:infostart.hu
    Tovább a cikkre »