Háborút? Nem, nem, soha! – KÉPEKKEL

Háborút? Nem, nem, soha! – KÉPEKKEL

A székesfehérvári Krajczáros Alapítvány a dunaszerdahelyi Csallóközi Múzeum kiállítótermébe hozta el nyomasztó tematikájú, mégis eléggé aktuális tárlatát, amelynek címe „Emlékezzünk a hősökre. A Nagy Háború képeken. 1914–1918“. A kiállítás a Csallóközi Múzeum, Székesfehérvár Önkormányzata, Visegrádi Munkacsoport a Katonai Temetőkért, valamint a Nagyszombati kerületi önkormányzat seítségével valósult meg. A tárlatot 2022. április 2-ig látogathatják az érdeklődők. 

Németh István, a Krajczáros Alapítvány tagja, valamint a kiállítás főszervezője és egyben kurátora nyitóbeszédében elmondta, még 2013-ban indították el az Ecsettel a békéért című projektjüket, az I. világháború centenáriumának alkalmából.

Az évek alatt nagyjából nyolcszázötven darabból álló kollekciót sikerült összegyűjteniük, amelyek öt ország több mint százötven alkotójának gyümölcse. 

A dunaszerdahelyi kiállítócsarnokban mintegy százhetven festményt lehet megtekinteni. A helyiség adta kitűnő elrendezésének köszönhetően különféle blokkokban tudták elhelyezni az akár tematikusnak mondható képeket.

Hírdetés

A Szent István csatahajó elsüllyedésének helyét ábrázoló kép is látható a teremben, amelynek a legmeghatározóbb színkompozíciója a kék.

Majdnem mindegyik festményhez van valamilyen háttérinformáció, amelyeket a képek gyűjtése során halmoztunk össze. Azon dolgozunk, hogy ez az emlékezet fennmaradjon, élő maradjon, és átfogó képet kapjon a jövő generációja az első világháború időszakáról”

– hangzott el Németh István beszédében. 

A tárlat megálmodója megköszönte a kiállítás szervezőinek és az installálást intéző személyeknek odaadó munkáját, fáradságukért mindegyiküket megjutalmazott emléklapokkal. Nem csupán a festmények voltak jelentősek a kiállításon, hanem a múzeum történelmi könyvgyűjteményéből is helyeztek ki kilenc darab korabeli naptárt és kéziratos dokumentumot, nem utolsó sorban pedig a hadifoglyok által készített tárgyakat tekinthetik meg az érdeklődők. Ilyen fogolytáborok Dunaszerdahelyen, Nagymegyeren és Somorján is voltak.

A kiállításmegnyitón a vendégek közül Lencsés Julianna, Pocsai Julianna és Bene Edit író és képzőművészektől verscsokrot hallhatott a közönség, Tóth Tibor katonazenész pedig katonanótákkal tette különlegessé a megnyitót. 


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »