Gyakori tévhitek az allergiagyógyszerekről

Gyakori tévhitek az allergiagyógyszerekről

Az allergia okozta panaszok kezelésére számos antihisztamintartalmú gyógyszer elérhető. Ezek szedése kapcsán azonban sokféle hibát véthetünk – lássuk, mire érdemes figyelni.

Nem a megfelelő gyógyszert, nem az előírt dózisban, esetleg túl rövid ideig szedjük – az antihisztaminok szedésével kapcsolatban felmerülő gyakori problémákat dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosa foglalta össze – írja a Házipatika.com.

Antihisztaminokkal az allergiás tüneteket enyhíthetjük. A készítményekből széles választék áll rendelkezésre, többet recept nélkül is megvásárolhatunk. Tudni kell azonban, hogy ezek a termékek nemcsak csomagolásukban, hanem hatóanyagukban is különböznek. Így amelyik kiválóan beválik például orrfolyás, orrviszketés esetén, az nem a legjobb választás a viszkető allergiás bőrtünetekre.

A különböző készítmények mellékhatásainak részletes felsorolását a betegtájékoztató tartalmazza. A gyógyszerek felírása vagy – recept nélkül kapható készítmények esetében – beszerzése előtt erről mindig tájékozódjunk! Néhány gyógyszer – például antidepresszánsok és bizonyos gombaellenes szerek – antihisztamin mellett szedve kölcsönhatásba kerülhet azzal. A rendszeresen szedett egyéb gyógyszerekről ezért mindig tájékoztassuk kezelőorvosunkat, ellenkező esetben az együtt adott gyógyszerek a lebomlásuk során megváltoztathatják a másik szer lebomlását, változhat felszívódásuk, hatásuk, esetleg a hatás elhúzódóvá válhat.

Hírdetés

Az antihisztaminok szedésének gyakori buktatója, hogy ha a gyógyszer szedése például álmosító hatású, a betegek hajlamosak csökkenteni az előírt mennyiségét. Így a teljesítőképességük ugyan javulni fog, ám a csökkentett hatóanyag-mennyiség miatt az allergiás tüneteik ismét felerősödnek.

Az első generációs antihisztaminok esetében valóban gyakrabban jelentkeznek mellékhatások, például szájszárazság, kettős látás vagy vizelet-visszatartás. Az újabb készítmények esetében viszont jelentősen kevesebb mellékhatással kell számolni. Az alkohol egyidejű fogyasztására azonban figyelni kell, mert a bizonyos típusú második generációs antihisztaminoknál jelentkező enyhe álmosító mellékhatás alkohollal együtt fogyasztva fokozódhat.

Az antihisztaminok szedésének időtartama mindig a kiváltó októl függ. Pollenallergia tüneteire akár egész pollenszezonban szedhetjük. Hosszú távon alkalmazva amúgy is hatékonyabbak, mintha csak magas pollenkoncentráció idején alkalmaznánk. A gyógyszerek hatása már a bevételt követő fél óra elteltével érezhető, a legjobb hatás eléréséhez azonban általában egy-két óra szükséges.

Fontos szem előtt tartani, hogy az allergiás tüneteket nem minden esetben szünteti meg önmagában az antihisztamin. Az esetek jelentős részében kombinációban alkalmazzák a készítményeket, és a tünetek alapján személyre szabottan átgondolva más gyógyszerre is szükség lehet.


Forrás:karpatinfo.net
Tovább a cikkre »