Gallagher érsek Szerbiában: Pozitív példái lehettek az ökumenikus párbeszédnek

Gallagher érsek Szerbiában: Pozitív példái lehettek az ökumenikus párbeszédnek

Szerbiába látogatott Paul Richard Gallagher érsek, a szentszéki államközi kapcsolatok titkára november 20. és 23. között. Látogatása alatt találkozott Szerbia katolikus püspökeivel, a szerb pátriárkával, Szerbia elnökével és miniszterelnökével, valamint felszentelte a Szerémségi Egyházmegye koadjutor püspökét. Az érsek interjúban beszélt a Szerbiában szerzett tapasztalatairól és a találkozásokról.

A szentszéki államközi kapcsolatok titkára az ország katolikus médiumainak elmondta, hogy mély benyomást keltett benne a szávaszentdemeteri (Srijemska Mitrovica) püspökszentelés, amelyben megtapasztalta a helyi püspökök és az összegyűlt hívő sokaság egységét. Arra a kérdésre,  hogyan látja a szerbiai Katolikus Egyházat, az érsek elmondta, hogy bár a hívek számában kisebbnek mondható Egyházról van szó, mégsem kicsi vagy jelentéktelen, hiszen nagyon is élő Egyházzal találkozott itt.

– mondta az érsek, aki úgy véli, kisebbségi Egyháznak lenni igazából sok előnyt hordozhat magában, hiszen

Gallagher érsek fontosnak tartja, hogy a papok fejlődjenek a rájuk bízott nyáj szeretetében, hogy észrevegyék a környezetükben a pozitív dolgokat. Ha csak azt látjuk, hogy hányan nem járnak templomba, mennyi probléma van a társadalomban, akkor elkeseredünk, ez pedig nem keresztény lelkület. A pásztoroknak emellett fontos belehelyezkedni a hívek életébe és problémáiba. „Ahogy utaztam Belgrádon keresztül, néztem az utcán az embereket, és igyekeztem belehelyezkedni az élethelyzetükbe, belegondolni abba, hogy most munkáról mennek haza, és mi fogja őket otthon várni, milyen nehézségekkel kell megküzdeniük” – fogalmazott.

A vatikáni külügyminiszter azt is elmondta, hogy nagyon kedvesen fogadták őt a pátriárka székesegyházában és a belgrádi várban lévő pravoszláv templomban is. Mindebből megértette, hogy a pravoszlávokban van egy tisztelet a katolikusok irányában.

Az ország ugyanis kelet és nyugat érintkezési határán van. Az érsek szerint az ökumenikus párbeszédnek a teológiai párbeszéden túl még mélyebbre kellene látnia. Mégpedig észre kellene vennie a másik értékeit és mélységeit, akár teológiai, akár spirituális síkon.

Hírdetés

Az állami szervekkel való találkozással kapcsolatban elmondta, hogy nagy nyitottsággal, tisztelettel és együttműködési szándékkal találkozott. „Meggyőződhettem róla, hogy a szerb vezetőség nagy tisztelettel van a pápa és a Szentszék nemzetközi tevékenysége iránt.”

Elmondta, hogy a pápa nagyon szívesen elfogadná a hatóságok meghívását Szerbiai látogatásra, azonban szeretné, ha az ő látogatása jó gyümölcsöt hozna Szerbia és Egyháza számára.

A pandémia és a védőoltás felvételével kapcsolatban hangsúlyozta, hogy az állami hatóságoknak minden országban igyekezniük kell egyrészt megtartani az egyén szabadságra való jogát, ugyanakkor az egész nép javát is keresniük kell. A Szentszék mindenkinek nagyon ajánlja, hogy vegye fel a védőoltást. Nyilván arra kell törekedni, hogy tiszteletben tartsuk az egyén szabadságát, de az nem lehet a közjó és a társadalom kárára. „Én személy szerint minden munkatársamat igyekeztem bátorítani a védőoltás felvételére. Nem mindenkit sikerült meggyőznöm, de legtöbbjüket igen” – mondta az érsek. Azoknak, akik félnek a védőoltás felvételétől, vagy kételkednek annak hatékonyságában, azt ajánlotta, hogy a kétségeikkel forduljanak egy megbízható szakorvoshoz, és ne bizonytalan információkból következtessenek. Sok mindentől szoktunk félni, de valamikor érdemes túlhaladni a félelmen egy értékesebb cél elérése érdekében.

Arra a kérdésre, hogy mit üzen a szerbiai katolikus hívőknek, az érsek elmondta: a legfontosabb, hogy a hitüket örömmel éljék meg és legyenek a többségi nemzet szolgálatára. Kerüljék a konfliktusokat és a széthúzást. Büszkén őrizzék meg az egységüket Krisztussal és a Szentatyával. Mi, katolikusok nagyon szerencsések vagyunk, hogy hiszünk a pápa szolgálatának fontosságában. A pápai szolgálat nélkül el sem tudjuk képzelni, milyen nehézségekbe keveredtünk volna a történelem folyamán. Sokszor nehéz volt egységben maradni a pápával, de érdemes volt. A most indult szinodális folyamatban is ez a legfontosabb: megőrizni a pápával való egységet, amely Krisztus ajándéka.

Forrás: Szöllősi Tibor/Nagybecskereki Egyházmegye

Fotó: Wikimedia Commons

Magyar Kurír


Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »