Elbocsátották a Szövetségi Büntetés-végrehajtási Szolgálat (FSZIN) Szaratov megyei parancsnokát, Alekszej Fedotovot és helyi tbc-börtönkórház vezetőjét, Pavel Gacenkót, miután videók jelentek meg arról, hogy az egészségügyi intézményben őrizeteseket erőszakolnak meg – közölték szerdán orosz hírügynökségek.
Emellett felmentették tisztségéből Szergej Szalovot, a kórházigazgató biztonsági és műveleti helyettesét, valamint Anton Bocskovot, az intézmény műveleti osztályának, és Szergej Malcevet, a biztonsági osztálynak a vezetőjét.
A FSZIN szerdán közleményt adott ki, amely szerint a börtönhatóság folyamatosan dolgozik az őrizetesek elleni erőszak feltárásán. A kommüniké példaként hozta fel az Irkutszk és a Jaroszlavl megyében, valamint máshol történt esetek felgöngyölítését. A FSZIN szerint „az elkövetett bűncselekményekért felelős személyeket a törvény teljes szigorával felelősségre vonják”.
Az orosz Nyomozó Bizottság (SZK) közölte, hogy a videók nyomán négy újabb büntetőeljárást indított Szaratovban az őrizeteseken elkövetett csoportos nemi erőszak, illetve, a hatósági alkalmazottak esetében hatáskörtúllépés címén. A SZK összesen hét eljárást indított a régióban hasonló esetekben.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője kedden kijelentette, hogy komoly vizsgálatnak kell kezdődnie, hogyha az állítólag a szaratovi börtönkórházban elkövetett erőszakról készült felvételek hitelesnek bizonyulnak. A Moszkovszkij Komszomolec bulvárlap szerint a videókon az őrizetesekkel szemben nem fegyőrök, hanem „aktivistaként” vagy „csúszómászóként” emlegetett társaik kegyetlenkednek, hogy fizetésre vagy a hatóságokkal való együttműködésre kényszerítsék őket.
Az elítéltek jogvédelmében fellépő Gulagu.net hétfőn és szerdán közölt olyan videókat, amelyek a portál állítása szerint a szaratovi tbc-börtönkórház ápoltjain elkövetett erőszakot dokumentálják. Vlagyimir Oszecskin, a projekt vezetője az Eho Moszkvi független hangvételű rádiónak kijelentette, hogy a jogvédők 40 gigabájtnyi olyan anyaghoz – több mint ezer videófájlhoz – jutottak, amelyek szerinte azt bizonyítják, hogy orosz büntetés-végrehajtási intézményekben rendszerszerűen alkalmaznak kínzást.
Oszecskin azt állította, hogy a „titkos archívumot” egy olyan programozó bocsátotta a Gulagu.net rendelkezésére, akinek ötéves börtönbüntetése alatt hozzáférése volt a FSZIN komputereihez.
A 2011 alapított Gulagu.net 2021. május 25-én hivatalosan befejezte oroszországi tevékenységét. Az orosz tömegtájékoztatási és távközlési felügyelet (Roszkomnadzor) szerint a portál tulajdonosa nem tett eleget a hírközlőként való lajstromba vételhez szükséges adatszolgáltatási kötelezettségének.
Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »