Ferenc pápa az élelmezés világnapján: A víz nem lehet csere vagy spekuláció tárgya

Ferenc pápa az élelmezés világnapján: A víz nem lehet csere vagy spekuláció tárgya

A Szentatya az élelmezés világnapja alkalmából október 16-án üzenetet intézett az Egyesült Nemzetek Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) főigazgatójához, Qu Dongyuhoz, amelyben hangsúlyozza a 2023-as világnapra választott téma fontosságát: „A víz élet, a víz táplálék. Senkit ne hagyjunk lemaradni”.

Ferenc pápa a 2023-as élelmezési világnapra küldött üzenetében megjegyzi, hogy világunkat szomorú valóság jellemzi, amelyben a szegénység és a kétségbeesés továbbra is sok embertestvérünket sújtja. Aggodalomból és kétségbeesésből fakadó kiáltásaik fel kellene, hogy ébresszenek bennünket közömbösségünkből és lelkiismeret-vizsgálatra kellene, hogy késztessenek. A pápa rávilágít arra, hogy a számtalan embert érintő éhínség és alultápláltság az egyenlőtlenségek és igazságtalanságok jogtalan felhalmozódásának eredménye, amely miatt sokan a peremre szorulnak.

Ez az egyenlőtlenség túlmutat pusztán az élelmen, érinti az összes alapvető erőforrást, és ezek elérhetetlenné tétele sokak számára közvetlenül sérti az istenadta méltóságukat. Ez kétségtelenül olyan sérelem, amely miatt az egész emberiségnek szégyenkeznie kellene, és amelynek cselekvésre kellene késztetnie a nemzetközi közösséget.

Ferenc pápa az idei élelmezési világnap témájáról elmélkedve hangsúlyozza: „A víz élet, a víz táplálék. Senkit ne hagyjunk lemaradni.” Egyben nyomatékosítja ennek az erőforrásnak a pótolhatatlan értékét bolygónk minden élőlénye számára. Tehát sürgősen szembe kell néznünk a vízgazdálkodás bölcs, körültekintő és fenntartható tervezésével és végrehajtásával. Biztosítani kell, hogy mindenki hozzáférhessen ehhez a létfontosságú erőforráshoz alapvető szükségleteinek kielégítésére, miközben fenntartjuk és elősegítjük a megfelelő emberi fejlődést anélkül, hogy bárkit is hagynánk lemaradni.

A víz élet, mert biztosítja a túlélést – folytatja üzenetében Ferenc pápa. – Mindazonáltal ez az erőforrás jelenleg jelentős kihívásokkal néz szembe mind mennyiségi, mind minőségi szempontból. A világ számos részén testvéreink betegségekben szenvednek, vagy akár életüket is vesztik a tiszta víz hiánya vagy szűkössége miatt. Az éghajlatváltozás okozta aszályok hatalmas régiókat tesznek kietlenné, óriási károkat okozva az ökoszisztémákban és a népek körében. A vízkészletekkel való önkényes gazdálkodás és azok szennyezése kiváltképpen az elszegényedetteket károsítja, és szégyenletes igazságtalanságot jelent, amelyet nem hagyhatunk figyelmen kívül. Ehelyett sürgősen fel kell ismernünk, hogy „a biztonságos ivóvízhez való hozzáférés alapvető és egyetemes emberi jog, mivel elengedhetetlen az emberi túléléshez, és mint ilyen, feltétele más emberi jogok gyakorlásának”. (Laudato si’, 30). Ferenc pápa megismétli, hogy a vizet soha nem szabad puszta árunak, csere vagy spekuláció tárgyának tekinteni.

Hírdetés

A pápa ezután tovább folytatja elmélkedését arról, hogy a víz táplálék, mert létfontosságú az élelmezésbiztonság eléréséhez, termelési eszközként és a mezőgazdaság nélkülözhetetlen összetevőjeként szolgál. Hatékony programokra van szükség a mezőgazdasági öntözőcsatornákban bekövetkező veszteségek megelőzésére, a vizet nem szennyező növényvédő szerek, szerves és szervetlen műtrágyák használatára, valamint olyan intézkedések támogatására, amelyek biztosítják a vízkészletek rendelkezésre állását azért, hogy megakadályozzák, hogy az akut szűkösség konfliktusok okává váljon közösségek, népek és nemzetek között. Ferenc pápa a tudomány, a technológiai innováció és a digitális technológia felhasználását kéri a fogyasztás és a rendelkezésre álló erőforrások közötti fenntartható egyensúly elérése érdekében, elkerülve az ökoszisztémákra gyakorolt negatív hatásokat és a környezet visszafordíthatatlan károsodását. A pápa egyúttal felszólítja a nemzetközi szervezeteket, a kormányokat és a civil társadalmat, hogy fogjanak össze és segítsék elő olyan ötletek születését, amelyek a vizet közös örökséggé teszik, igazságosabban osztják el, valamint fenntartható és racionális módon kezelik.

Ferenc pápa üzenete végén rámutat: Az élelmezés világnapjának megünneplése arra is emlékeztessen bennünket, hogy a pazarlás kultúrája ellen mindenki felelősségteljes és hűséges együttműködésével kell fellépni. Világunk túlságosan össze van kötve ahhoz, hogy megengedje magának, hogy önző és elfogult érdekeket követő országok blokkjaira bomoljon szét. Ehelyett arra kaptunk meghívást, hogy globális közösségként gondolkodjunk és cselekedjünk, hangsúlyozva a szolidaritást, valamint hogy előtérbe helyezzük mindenki életét a javak kevesek általi kisajátítása helyett.

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: Vatican News

Magyar Kurír


Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »