Felfúvódás: mit tudunk rosszul?

Felfúvódás: mit tudunk rosszul?

A felfúvódás kis mértékben gyakorlatilag szinte mindenkit érint, és valójában nem nagy dolog, természetes folyamat, ami miatt nem kell azonnal a vonalainkért aggódni. Jó azonban, ha néhány dologgal tisztában vagyunk a felfúvódással kapcsolatban.

Hiába próbálnánk meg csak zöldségeken és salátán élni, a haspuffadást akkor sem kerülhetnénk el. Különösen a keresztes virágúak, mint a karfiol, a brokkoli és a kelbimbó képesek felfúvódást okozni. A testünk nem képes olyan enzimeket termelni, amik le tudnak bontani bizonyos, ezekben az ételekben található szénhidrátokat, így az emésztésük során gáz keletkezik. A zöldségekben található sok rostnak szintén puffasztó hatása van – a legjobb, amit tehetünk, hogy próbálunk lassan enni, és alaposan megrágni minden falatot, mert így legalább az evés közben a lenyelt levegő mennyiségét csökkenteni tudjuk – írja a Házipatika.com.

Bár a szénsavas italokban található buborékokkal valóban több levegő kerül a gyomrunkba, ez a szénsavmentesekre is ugyanúgy igaz, hiszen ivás közben óhatatlanul lenyelünk az ital mellett némi levegőt is – leginkább akkor, ha szívószállal iszunk.

Hírdetés

A hírességek nem véletlenül esküsznek erre az egyszerű italra. Rövid távú hatásait tekintve a citromos víz enyhe vízhajtó, ha pedig sokat fogyasztunk belőle, hidratáltak is maradunk, ami első rendű szempont ahhoz, hogy az emésztésünk megfelelő legyen, és ne érezzük úgy, mintha kövek lennének a gyomrunkban.

A zsírszegény és csökkentett cukortartalmú ételeben sok a mesterséges anyag és édesítőszer, amelyeket nehéz megemészteni, így jelentős gázképződéshez vezet a fogyasztásuk.

Bár a különféle ételek a különféle emberek emésztőrendszerére különféle hatást gyakorolhatnak, a tejtermékek majdnem mindenkit felfújnak. Egy kutatás szerint az emberiség 65 százaléka csak korlátozott mértékben tudja megemészteni a laktózt. Amikor csak lehet, válasszunk növényi eredetű tejtermékeket, ha laposabb hasat szeretnénk, ha pedig semmiképp sem szeretnénk lemondani a tejről, fogyasszunk rendszeresen valamilyen probiotikumot.


Forrás:karpatinfo.net
Tovább a cikkre »