Egy újabb magyarokat sújtó iskolabotrány Romániában

Egy újabb magyarokat sújtó  iskolabotrány Romániában

Egy, a Csűry István református püspök Facebook-oldalán közzétett péntek esti román nyelvű nyilatkozatban elutasítják a szegregáció vádját a nagyváradi Nicolae Balcescu Általános Iskola ügyében érintett magyar vezetők.

A nyilatkozat aláírói – Csűry István, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület (KREK) püspöke, Rácz Beáta, a román és magyar tagozattal működő Nicolae Balcescu Általános Iskola igazgatóhelyettese és Bíró Emese, a magyar szülői szövetség elnöke – az oktatási miniszter 2016/6134-es szegregációellenes rendeletére hivatkoznak, amely rögzíti, hogy a nemzeti kisebbségek nyelvén történő oktatási egységek szervezése nem minősül szegregációnak. Az aláírók egyben azt is közlik, hogy kikérték a romániai Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) véleményét a kérdésben.

A péntek este közzétett nyilatkozat aláírói közlik: a református püspökség 2021-ben vásárolta a Balcescu iskola számára felajánlott épületet és eredetileg diákotthont és szegénykonyhát szeretett volna berendezni benne, de 2021 februárjában a magyar közösség, az iskola tanári és szülői közössége, valamint az önkormányzat részéről érkező megkeresések nyomán módosították a terveket. Az épület felújítása során úgy alakították át a belső teret, hogy osztálytermeket lehessen bennük létrehozni; 2021 márciusában aláírták a polgármesteri hivatallal azt a szerződést, amelynek értelmében az egyház díjmentesen haszonkölcsönbe adja a saját költségén felújított és bebútorozott épületet, hogy ebben működhessenek a Balcescu iskola magyar osztályai.

A nyilatkozat aláírói arra is kitértek, hogy a magyar osztályoknak a református egyház által felajánlott épületbe való elköltöztetésével valamennyi érintett fél egyetértett. Az iskolán kívülről érkezett a szegregációs vád, amely alapján augusztus végén egy minisztériumi bizottság megvizsgálta a költözés ügyét. Az aláírók úgy vélték, a törvény téves értelmezéséből fakad a Bihar megyei tanfelügyelőségnek az az értelmezése, hogy a költözés kapcsán fennáll a szegregáció veszélye. Leszögezték: az ügyben eljáró valamennyi fél a helyi közösség érdekét nézve, jóhiszeműen járt el.

Csűry István püspök szombaton az MTI kérdésére úgy értékelte, hogy valakik ráütöttek az egyház kinyújtott segítő kezére.

Nem adjuk fel azt a küzdelmet, hogy a jót adni kell, és a jót adjuk, még akkor is, ha ilyen nehézségekkel szembesülünk.”

Hírdetés

A püspök elmondta, a Balcescu iskola magyar osztályai eddig is külön épületben működtek, azt az épületet viszont már nem kívánta tovább bérelni az önkormányzat. Ezáltal viszont csak a magyar osztályok „kerültek az utcára”, az ő segítségükre sietett az egyház. A püspök érthetetlennek tartja a szegregáció vádját ilyen körülmények között. Hozzátette: minden rászorulónak szívesen nyújtanak segítséget, de ehhez becsületesnek és őszintének kell lenni.

Szegregációról beszél Horia Abrudan, Bihar megyei főtanfelügyelő, aki a bihon.ro-nak nyilatkozva hivatkozott a Tanügyminisztérium által elfogadott módszertanra,

mely szerint nem szabad fizikailag elkülöníteni ugyanannak az iskolának a különböző etnikumú diákjait.

Florin Birta polgármester szintén a bihon.ro-nak elmondta, hogy hétfőn délben találkozni fog a református egyház képviselőivel, és kérni fogja az egyházat, hogy tekintsen el az eredetileg támasztott feltételtől, és engedje meg azt, hogy román tannyelvű osztályok is bekerüljenek a Szacsvay utcai épületbe.

Ha nem sikerül megegyezni, akkor mi fogunk más megoldásokat keresni, hogy új helyszínt találjunk, amelyben a tanulók folytathassák tevékenységeiket” 

– fogalmazott a polgármester.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »