A Trumpot körülvevő és neki tanácsot adó politikusok nem magyarázták el neki döntése veszélyes következményeit.
A Dubajban megjelenő Gulf News vitathatatlanul az arab világ egyik, ha nem a legjobb színvonalú napilapja. Internetes kiadása az amerikai Forbes magazin szerint a Közel-Kelet és Észak-Afrika vezető médiuma.
Így nyilvánvalóan érdekes az, ahogyan annak főszerkesztője, Abdul Hamid Ahmad szerkesztőségi állásfoglalásként feltüntetett véleménycikkében reagált Donald Trump amerikai elnöknek szerdai azon bejelentésére, hogy Washington Jeruzsálemet Izrael fővárosának ismeri el és megindította az ottani amerikai nagykövetség átköltöztetését Tel Avivból.
A főszerkesztő véleményének érdekességét és jelentőségét nyilván fokozza, hogy Dubaj abban az Egyesült Arab Emírségekben lévő város, amely enyhén szólva is igen szoros kapcsolatokat ápol az Egyesült Államokkal.
De a cikk elolvasása előtt érdemes még idézni ugyanakkor a Nobel-békedíjas Mohammed ElBaradei volt egyiptomi alelnököt, aki úgy reagált Trump bejelentését, hogy az araboknak drasztikusan csökkenteniük kellene az Amerikába áramló dollár milliárdokat, és erősen szűkíteniük kellene a Washingtonnal fennálló diplomáciai, katonai és hírszerzői kapcsolataikat.
Majd ominózusan hozzátette, ha az arab országok reagálása csak „elítélésekre és korholásokra korlátozódik, akkor a hallgatás lenne a tisztességesebb opció”.
Laptársunk főszerkesztője cikkét ezzel a mondattal kezdi: „Beszéde utolsó pillanatáig reménykedtem, hogy Donald Trump amerikai elnök meghátrál, de nem tette. Úgy döntött, átlépi a vonalat. Úgy döntött, hogy átlépi azt, amit mindig is a vörös vonalnak tekintettek a Közel-Keleten – az arab-izraeli konfliktus fő okának”. Majd azzal folytatja, hogy „Trump úgy döntött, a zsidó lobbinak és Izrael amerikai támogatóinak kedveskedik anélkül, hogy a közel-keleti, az arab és a muzulmán világban lévő barátaira és szövetségeseire gondolt volna”.
Ezt követően azzal folytatja, hogy Trump meg merészelte lépni azt, amit előtte egyetlen elnök sem, akik noha az izraeli lobbitól reméltek támogatást megválasztásukra azzal, hogy Jeruzsálem ügyében megígérték, amit Trump tett, de a valóságban egyikük sem teljesítette ígéretét.
A jelek szerint, írja, a Trumpot körülvevő és neki tanácsot adó politikusok nem magyarázták el neki döntése veszélyes következményeit. Azt, hogy Jeruzsálem milyen fontos mind az arab és muzulmán világnak, mind a keresztényeknek.
Amit nem lehet politikai játékszernek használni. Muzulmánok és keresztények millióit sértette meg iszonyatosan Trump meggondolatlan döntése. És ők teljesen elvesztették hitüket a Trump-kormányban, mint semleges és tisztességes partnerként a békét célzó törekvésekben.
Trump nyilatkozatával elmélyítette a közel-keleti válságot. Olajat öntött az amúgy is lángokban álló Közel-Keletre. Vagyis azt üzente, azt kiabálta: nem érdekli a térség.
„Rendben, de akkor a Közel-Keletnek miért kellene az ő érdekeire gondolnia? Miért érdekeljenek bennünket egyáltalán Amerika érdekei?”
Majd azt írja, most Palesztinára kell figyelni, ahol a düh kicsap az utcákra és vele jön az erőszak. A cikk záró mondata: „Donald Trump amerikai elnök a felelős a bekövetkező erőszakért. És nem fog tudni Poncius Pilátust játszani.”
Lovas István
Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »