Mint mondta, „az évszázad legnagyobb pénzügyi átverése, botránya, lehúzása kétségkívül a devizahitelezés elképesztően arcátlan gyakorlata volt”. Az egymást követő kormányok – köztük a Gyurcsány-kormány is – rendre a bankokkal paktáltak le, a hitelkárosultak pedig az utolsó helyre szorultak.
Z. Kárpát világosan kijelentette: ez nem egy lezárt ügy.
„A devizahiteles-dossziét újra lehet – és újra kell – nyitni. Nem lehet egyszerűen a szőnyeg alá söpörni ezt az igazságtalanságot. Túl sok család jövője, túl sok ember élete ment rá erre az arcátlan rendszerre. Mi, jobbikosok, soha nem fogjuk ezt elfelejteni.”
A képviselő rámutatott, hogy
a Magyar Nemzeti Bank több százmilliárdos profitjának hátterében ott van a tudatosan gyengén tartott forint és a devizahitelek átváltásából származó óriási haszon.
Ezeket a pénzeket a Gyurcsány-kormány idején és később is inkább „kicsatornázták”, nem az emberek megsegítésére használták fel.
„Mi, jobbikosok, azt javasoljuk, hogy ha egyszer megtörténik a visszacsatornázás, abból jöjjön létre egy kártérítési alap, amely a károsult devizahiteles családokat segíti. Akiknek az életét tették tönkre, vagy a jövőképét rombolták darabokra – őket végre kárpótolni kell.”
A sajtótájékoztatót az a hír is aktualizálta, miszerint a Matolcsy György jegybankelnökhöz köthető alapítványok – köztük a Pallas Athéné Domus Meriti és az Optima Zrt. – közel 400 milliárd forintnyi közpénzt kezeltek átláthatatlan módon. Az Állami Számvevőszék jelentése súlyos pénzügyi és irányítási problémákat tárt fel, az ügyészség pedig hűtlen kezelés gyanúja miatt már nyomoz.
Z. Kárpát szerint mindezt nem lehet szó nélkül hagyni: „Nem lehet mindent visszaadni. Az elveszett életeket, az öngyilkos családfőket, a tönkrement egészséget nem lehet helyrehozni. De a felelősöket meg lehet találni – és a pénzt, amit még lehet, vissza kell adni az érintetteknek.”
Hangsúlyozta, hogy a Jobbik eddig több mint 50 kilakoltatásnál nyújtott jogsegélyt, és ott lesznek a parlamentben is, amikor a hitelkárosultak érdekei kerülnek napirendre.
„Ez nem egy múltbeli ügy, amit el lehetne felejteni – ez egy jelenkori igazságtalanság, ami mindannyiunkat érint. Itt az idő, hogy végre történelmi igazságtétel kezdődjön a devizahitelesek ügyében. Elvárjuk a kormánytól és minden mértékadó politikai szereplőtől, hogy ebben az ügyben legyen világos álláspontja, és álljanak mellénk – akár kormányon, akár ellenzékben."
Forrás:alfahir.hu
Tovább a cikkre »