Az öltöny annak ellenére szimbolizálja az értett férfit, hogy nagyon gyakran éppen egy éretlen kisfiú rejlik mögötte.
Az öltöny hanyatlása lassú és nehézkes folyamat volt
A férfidivat világában, legyen szó az eladók, divattervezők vagy az egyszerű férfi vásárlók köréről, az öltöny már semmit sem jelent. A formális férfiöltöny mára halott – írja az amerikai The Washington Post napilap.
Az öltöny már régóta nem tartozik az elengedhetetlen férfiviselet közé. Az öltöny viselése ugyanis nem jár automatikus tekintéllyel, hiszen lehetséges, hogy a helyiségben jelen lévő legfontosabb és legtekintélyesebb személy nem is visel öltönyt.
Ez a ruhaféle nem hirtelen és nem is fájdalommentes halállal távozott, a divattervezők pedig nem egy ceruzavonással rekesztették ki a férfiak ruhásszekrényéből. Az öltöny hanyatlása lassú és nehézkes folyamat volt.
Az öltönyt már néhány évtizeddel ezelőtt a casual friday bevezetésével megpróbálták háttérbe szorítani. A casual friday lényege az volt, hogy az alkalmazottaknak péntekenként nem kellett olyan formálisan öltözködniük, mint a hét többi napján.
Ez a hagyomány azoknál a magasa beosztású férfiaknál okozott frusztrációt, akiknek jelentős időt kellett arra fordítaniuk, hogy megtalálják az öltöny tekintélyes utódját. E hatalmas csapás ellenére azonban az öltönynek sikerült túlélnie.
Betelt a pohár
A hagyományos, klasszikus öltöny ellen azonban fellázadtak a Szilícium-völgy vállalkozói, akik farmert és pulóvert kezdtek el hordani. Mindezt akkor, amikor a vállalkozásaik csak éppen felfutóban voltak, de azután is emellett az összeállítás mellett döntöttek, miután sikeres üzletemberek váltak belőlük. A Wall Street veteránjai azonban továbbra is ellenálltak.
Ezután a divatgyár érdeklődése újra az öltöny irányába fordult. Thom Browne amerikai divattervező sötét flanelből kezdett el öltönyöket varrni és ahhoz, hogy maximális stilisztikai hatást érjen el, lekicsinyítette őket.
A Zara és a hozzá hasonló vállalatok széles piacon kezdték el kínálni a Browne-féle új öltönyöket. A romlás és a hanyatlás végére azonban a kifutók tettek pontot. A stylistok a háromezer eurós öltönyöket limitált kiadású sportcipőkkel párosították.
2016-ban a formális férfiöltönyök olasz specialistája, Brioni felbérelte az utcai divat egykori csillagát, Justin O´Sheát, hogy a 72 esztendős márkát radikális módon fiatalítsa meg. O´Shea pedig kialakította a szögletes, szuperszexi öltönyök új kollekcióját.
A férfimodellek a divatbemutatók során csincsillakabátokkal viselték az újfajta öltönyöket. A reklám kampányban a Metallica zenekar lépett fel, a fotók pedig sötét, gótikus stílusban készültek.
Mindez soknak bizonyult és betelt pohár. O´Shea fél év után munkanélküli lett, de ez nem fontos. Annak ellenére, hogy a Brioni-béli pályafutása rövidnek bizonyult, az elképzelései pedig extrémnek, pontosan a valóságot utánozta. Az öltöny ugyanis tömeg divatipar részévé vált.
Az öltöny már nem a pozíciót és a hatalmat szimbolizálta. Egyszerűen már csak a stílus részévé vált. „Az öltöny már nem munkaruha“ – mondta Mark-Evan Blackman, férfiöltöny-szakértő. Elmondása szerint a fiatalok jelenleg nagyobb hangsúlyt fektetnek arra, hogy az öltöny miképpen illeszkedik bele az életstílusukba és az egyéni kiegészítőik közé.
Öltönyt manapság már csak a zenészek viselnek, és nem a bőrnadrággal viselt csillogós zakókra gondolunk, hanem a klasszikusra. Például 2013-ban Justin Timberlake Suit & Tie címmel egy ódát írt az öltönyhöz, a turnéján pedig Tom Ford öltönyt viselt.
HNonline.sk/Körkép.sk
Nyitókép: HiConsumption
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »