Súlyos kihágásnak minősítette az orosz törvényhozás az internetre csatlakozó eszközök használatát a harctéren, és ennek megfelelően szigorította a büntetési tételt. Az ukrán elemzők szerint a tiltás megnehezíti az ellenséges erők csapatmozgásának feltérképezésé – írja a Politico nyomán az Index.
A Duma törvénybe foglalta, hogy az olyan eszközök birtoklása, amelyek lehetővé teszik, hogy a katonák a világhálón tároljanak vagy osszanak meg videókat, fényképeket és helymeghatározási adatokat, súlyos szabálysértésnek minősül. Ezzel összhangban akár 15 napos elzárással is büntethető a szabályszegő.
Az új szabályozás határozottan tiltja minden olyan információ továbbítását, amely alapján bármely orosz alakulat vagy annak holléte azonosítható.
"A törvényjavaslat célja a katonai személyzet és az egységek biztonságának garantálása" – mondta Andrej Kartapolov, az Állami Duma Védelmi Bizottságának elnöke az Interfax orosz hírügynökségnek .
Az új törvény azután lépett életbeni, hogy az orosz hadsereg rekordveszteségeket szenved el a fronton, és az Egyesült Királyság védelmi minisztériumának becslése szerint júliusban és augusztusban a veszteségek száma meghaladja az 1000 katonát naponta.
Az OSINT, a nyílt forrású hírszerzést irányító ukrán Molfar ügynökség – amely napi szinten dokumentálja a harctéri eseményeket – már korábban felfigyelt arra, hogy egy ideje csökken az orosz hadsereg által a közösségi médiában közzétett adatok száma.
Az invázió kezdetén a helyzet gyökeresen más volt. Sok posztot jelentettek meg, amelyekből ki lehetett deríteni az orosz alakulatok tartózkodási helyét, sőt „más érzékeny információkat” – mondta a Molfar kutatási vezetője.
„A törvény valószínűleg tovább csökkenti az ilyen típusú adatok mennyiségét, de nem a katonaság az egyetlen információforrás a harctérről. Értékes adatok gyakran megtalálhatóak civil közösségi oldalakon, vagy akár hivatalos forrásokban, mint például az orosz védelmi minisztérium” – tette hozzá.
A Duma által elfogadott törvényt az orosz háborúpárti, úgynevezett Z-bloggerek is bírálják. Az egész sereg az internetes eszközökre támaszkodik – emlékeztetett például a magát A tizenharmadiknak nevező Jegor Guzenko a Telegram-csatornáján.
"De hogyan érthetik ezt a hivatali patkányok? A Duma ezen szemétládáinak kellene a fronton szolgálniuk” – fűzte hozzá.
A modern mozgósítás elavult értelmezése – így reagált egy másik, szintén háborúpárti blogger, Dva Mayora. „Úgy döntöttek, egy katona úgy harcoljon, hogy közben ne gondoljon a családjára. A mozgósított családjától elvárják, ugyanúgy, mint a második világháborúban, hogy legyen büszke a férjre, fiúra”.
(Politico, Index nyomán)
Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »