Bezárnak néhány ügyeletet, de van pótmegoldás

Bezárnak néhány ügyeletet, de van pótmegoldás

Bezárnak néhány ügyeletet, de van pótmegoldás Nagy Roland2024. 05. 06., h – 17:51 Pozsony |

Zuzana Dolinková (Hlas) egészségügyi miniszter hétfőn bejelentette, az előzetes terveknek megfelelően kénytelenek lesznek konszolidálni a gyermekorvosi ügyeletek hálózatát, mert a rendszer jelenleg az összeomlás szélén áll. Ez a gyakorlatban 15 készültség bezárását, valamint a nyitvatartási idő lerövidítését jelenti, de a tárcavezető javasolt egy másik megoldást.

A rendelői hálózat konszolidációjával tavaly már Michal Palkovič, a hivatalnokkormány egészségügyi minisztere is foglalkozott, Dolinková pedig folytatta az elődje által megkezdett folyamatokat. A koncepció lényege, hogy a munkaerőhiány miatt a minisztérium kénytelen átalakítani a gyermekorvosi ügyeletek hálózatát, a meglévő pontok áthelyezésével, összevonásával, illetve úgynevezett ideiglenes ügyeleti pontok kialakításával. 

Kapcsolódó cikkünk Pozsony |

Míg a rendelőkben dolgozó orvosok az ügyeletek nyitvatartásának lerövidítését sürgetik, addig a kórházi orvosok mindent megtesznek azért, hogy erre ne kerüljön sor. Peter Visolajský, a Szlovák Orvosszakszervezet (LOZ) vezetője és a Nyitrai Egyetemi Kórház gyermekorvosa szerint ezzel a lépéssel csak annyit érnek el, hogy további nyomást helyeznek a kórházak egyébként is túlterhelt sürgősségi osztályaira. Az LOZ elnöke a tömeges felmondás lehetőségét is belengette, Michal Palkovič egészségügyi miniszter viszont továbbra is kitart a javaslata mellett.

Visolajskýék egyetértenek azzal, hogy a járóbeteg-ellátásban tevékenykedő orvosok helyzetét rendezni kell, de szerintük az ügyeletek nyitvatartásának lerövidítése helyett az egészségügyi minisztériumnak valódi, rendszerszintű megoldással kellene előállnia.

Kapcsolódó cikkünk Pozsony |

Az egészségügyi minisztérium két órával lerövidítené az orvosi ügyeletek hosszát, a tervek szerint 22:00 helyett már csak 20:00-ig lehetne felkeresni a készültséget. A tárca így próbálná megkönnyíteni a túlterhelt orvosok munkáját.

A minisztérium egy, a járóbeteg-ellátás megreformálásról szóló dokumentumban tesz említést az ügyeletek nyitvatartásának megváltoztatásáról. A tervezett intézkedésre elsőként a Denník N napilap figyelmeztetett. Az orvosi ügyeletek jelenleg délután 4 és este 10 óra között tartanak nyitva a hétköznapokon, hétvégente és ünnepnapokon pedig reggel 7-től este 10-ig. Az új nyitvatartás értelmében azonban már csak este 8-ig lehetne ellátogatni a készültségre.

Egyelőre nem tudni pontosan, hogy mikor vezetik be a változtatást, de Elena Prokopová, a tárca fő gyermekorvosa úgy értesült, hogy az új nyitvatartás akár már szeptembertől is érvényes lehet, vagy legkésőbb a jövő évtől. A tárca azonban hivatalosan nem erősítette meg ezeket az információkat, sőt, ködösen fogalmaznak magáról a tervről is.

„Az egészségügyi minisztérium a rendelői készültségi hálózat konszolidációját készíti elő. A partnerekkel jelenleg is folynak a tárgyalások, ezért úgy tartjuk korrektnek, hogy a hálózat végső változatáról csak az egyeztetés lezárása után tájékoztatunk”

– üzente a sajtóosztály.

Túlterheltség

A változtatásra azért van szükség, mert az általános orvosok és a gyermekorvosok rendkívül túlterheltek, az ügyeletek pedig csak súlyosbítják a problémát.

„A ledolgozott órák száma gyakran felgyorsítja az orvosok pályaelhagyási döntését, és egyúttal csökkenti a szakma vonzerejét a frissen lediplomázott orvosok szemében. A munka és szabadidő kiegyensúlyozottsága az orvosok és az orvostanhallgatók szerint kulcsfontosságú szempont a pályaválasztás során”

– olvasható a dokumentumban. A tárca kiemeli, az általános orvosok csaknem fele már nyugdíjas korban van, így az ügyeletek rendkívül megterhelőek a számukra, hiszen a készenléten este 10-ig dolgoznak, majd másnap reggel már ismét a rendelőkben vannak. Prokopová megjegyezte, az idős orvosoknak gyakran nincs választása, muszáj elvállalniuk az ügyeleteket, mivel olyan kevés a fiatal általános orvos az országban, hogy az idősebb kollégáik segítsége nélkül nem győzik ellátni a kötelességüket.

Nem mindenki örül

A szakember hozzátette, a minisztériumban tudatosítják, hogy egy igencsak érzékeny döntésről van szó, mind a vidéken élő emberek, mind az önkormányzatok szempontjából, ezért az őket képviselő szervezeteket is meghívták a tárgyalásokra.

A terveknek azonban a kórházban dolgozó általános orvosok és gyermekorvosok sem örülnek. Attól tartanak, hogy a lerövidült nyitvatartás miatt még többen fogják látogatni az egyébként is túlterhelt sürgősségi osztályokat. Peter Visolajský, a Szlovák Orvosszakszervezet (LOZ) vezetője, aki emellett a Nyitrai Egyetemi Kórházban gyermekorvosként dolgozik, a Denník N-nek elmondta, a kórházi orvosok is legalább annyira leterheltek, mind a járóbeteg-ellátásban tevékenykedő kollégáik, és a lerövidített nyitvatartás miatt feltehetően még többen látogatnák a sürgősségi osztályokat olyan problémákkal, amelyeket nem ott kellene kezelni. A LOZ elnöke szerint így is gyakran előfordul, hogy a szülők a hagyományos rendelési órák helyett a gyermeküket este viszik be a kórházba, például lázzal vagy megfázással, mert azt állítják, hogy napközben dolgoznak és nem érnek rá.

Felesleges látogatások

Azt egyébként Prokopová is hangsúlyozta, hogy a páciensek jelentős része gyakran indokolatlanul látogatja meg az ügyeleteket. A készenlétre elvileg azoknak a betegeknek kellene mennie, akiknek az egészségügyi állapota rohamosan romlik, ugyanakkor nincsenek életveszélyben. Ennek ellenére gyakran keresik fel az orvosokat láz, köhögés, megfázás vagy enyhe hasfájás miatt. Prokopová úgy véli, az lenne a megoldás, ha a készenléteken is több pénzt kellene fizetniük a betegeknek. Az alapellátás költsége jelenleg két euró, de a gyermekorvos szerint ez senkit nem „riaszt” el attól, hogy indokolatlan problémákkal keresse fel az ügyeletet. Szerinte legalább 5 vagy 10 eurós alapdíj kellene, csakúgy, mint a sürgősségi osztályokon. Erről azonban a parlamentnek is szavaznia kellene, de Prokopová nem tartja valószínűnek, hogy ez a közeljövőben megtörténik.

(nar, Denník N)

Az LOZ álláspontja az, hogy a gyermekorvosok túlterheltsége attól nem szűnik meg, hogy 22:00 helyett már csak 20:00-ig kell dolgozniuk. Sőt, ez a lépés további negatív következményeket von maga után, különös tekintettel a kórházak sürgősségi osztályaira, hiszen azok a szülők, akik a gyermekeiket az esti órákban eddig az ügyeletekre vitték, most már a kórházakat látogatnák, holott a sürgősségi osztályokon csak a valóban halaszthatatlan esetekkel tudnak foglalkozni.

Hírdetés

Visolajský szerint a megnövekedett nyomás miatt a kórházak személyzetének megerősítésére is szükség lenne.

„A minisztérium azonban nem számol ezekkel a következményekkel, még a kórházak figyelmeztetései ellenére sem. Még a kórházakat érintő pénzügyi hatásokat sem számszerűsítették”

– fogalmazott az LOZ vezetője, hozzátéve, hogy a sürgősségi osztályokon dolgozó gyermekorvosok türelme sem végtelen.

„A szolgáltatok felmondása a kórházak gyermekosztályainak működésképtelenségéhez vezetne az egész országban”

– jegyezte meg.

Mi a megoldás?

A helyzet rendezésére az orvosszakszervezet több megoldást is javasolt az egészségügyi minisztériumnak. Úgy vélik, érdemes lenne magasabb látogatási díjat bevezetni az ügyeleteknél, hogy a szülők valóban csak indokolt esetben keressék fel a gyermekorvosokat.

További segítség lenne, ha a gyermekorvosoknak az ügyelet során nem kellene a különféle igazolások kiállításával bajlódniuk, mint például a fertőzésmentességgel kapcsolatos dokumentumok kiírása.

Emellett növelni kellene az ügyeletekért járó juttatások összegét, illetve az utánpótlás biztosítása érdekében újra el kellene indítani a gyermekorvosi rezidensprogramot.

Visolajský szerint az is ösztönzően hatna a fiatal specialistákra, ha a minisztérium eltörölné a rendelők megnyitásával járó bürokratikus akadályokat. Ezzel összefüggésben megemlítette az EU helyreállítási alapját, amelynek egy részét kifejezetten az új rendelők megnyitására különítették el. Az LOZ vezetője szerint a program nem túl sikeres, hiszen eddig mindössze 20 kérvény érkezett, és ebből 12-t hagyott jóvá a tárca.

Végül pedig felrótta a minisztériumnak, hogy az ügyeletek lerövidítésével kapcsolatban nem folytattak megfelelő szakmai párbeszédet. Hozzátette, még ezen héten tárgyalni szeretne Ódor Lajos miniszterelnökkel.

A kormányfő ezzel kapcsolatban tegnap elmondta, pénteken ül tárgyalóasztalhoz Visolajskýval, valamint Elena Prokopovával, az egészségügyi tárca fő gyermekorvosával. Mint mondta, meg szeretné hallgatni mindkét fél érveit, a kormány pedig ezt követően dönt a további intézkedésekről.

Kapcsolódó cikkünk

Ódor Lajos miniszterelnök Peter Visolajskýval, az orvos szakszervezetek elnökével, valamint Elena Prokopával, az egészségügyi minisztérium szakértőjével találkozik pénteken, a gyermekorvosok hiánya okozta problémákról tárgyalnak. A kormányfő közölte, mindkét oldal érveit meg akarja hallgatni, majd ezek alapján dönt a kormány a további lépésekről.

„Meg akarom hallgatni mindkét oldalt, majd a elhangzottak alapján döntünk arról, hogyan tovább” – mondta a miniszterelnök. Hozzátette, a találkozó után kiderül, hogy a kormány elfogad-e valamilyen jogszabályt gyorsított eljárásban. Ódor közölte, külön is fog tárgyalni a két féllel, és nem akarja, hogy belevigyék az érzelmeket a beszélgetésbe.

Az egészségügyi minisztérium több intézkedést is javasol a gyermekorvoshiány megoldására. Konszolidálni akarja például a sürgősségi rendelők hálózatát. Javasolja továbbá a sürgősségi osztályok nyitva tartási idejének lerövidítését, amivel a tárca szerint a parlament rendkívüli ülésén is foglalkozni kellene. Az orvos szakszervezetek nem értenek egyet ezzel. A változtatás szerintük túlterhelné a kórházakat, ezért rendszerszintű megoldásokra van szükség.

A Szlovák Kórházszövetség (ANS) egyetért Visolajskýék javaslataival. A szervezet a lapuknak eljuttatott közleményében jelezte, tavaly óta folyamatosan arra figyelmeztetik a minisztériumot, hogy nem értenek egyet a gyermekorvosi ügyeletek nyitvatartásának lerövidítésével, valamint a teljes hálózat átértékelésével.

„Éppen ezért ismételten felhívjuk a figyelmet, hogy a gyermekorvosok alacsony számából adódó problémák nem oldhatók meg azzal, hogy a terhelést áthárítják a kórházakra”

– olvasható az ANS állásfoglalásában.

A tárca válasza

Az egészségügyi minisztérium a válaszában megcáfolta Visolajský néhány állítását. Elsősorban leszögezték, folyamatosan egyeztetnek a rendelők, a kórházak, valamint a megyei önkormányzatok képviselőivel a készülő változtatásokról. Továbbá megjegyezték, bizonyos intézkedéseket már elindítottak, amiket az LOZ vezetője számon kért rajtuk. Ezek közé tartozik például a gyermekorvosi rezidensprogram újbóli elindítása, amelyről a tárca kedd reggel tájékoztatott. A programot átmenetileg fel kellett függeszteni, mivel hiba csúszott abba a törvénymódosításba, amit a minisztérium tavaly, az orvosszakszervezettel folytatott tárgyalás után fogadott el. Mostanra azonban a hibát kijavították, az új törvény augusztus elsejétől életbe lép, a leendő gyermekorvosok pedig október elsején megkezdhetik tanulmányaikat a programban.

Emellett leszögezték, idén júniusban 35 százalékkal növelték az ügyeletekért járó juttatások összegét, vagyis az LOZ ezen követelését is teljesítették.

Végül pedig pontosították, hogy a helyreállítási alapból nem 12, hanem 21 új rendelő megnyitását támogatták, illetve augusztusban újabb pályázati felhívást intéznek, amelynek a kimeríthető kerete eléri a 80 ezer eurót.

Palkovič kitart

Michal Palkovič szerdán egyeztetett a járóbeteg-ellátás képviselőivel, majd kijelentette, továbbra is kitart eredeti szándéka mellett. Mint mondta, abban egyetért Visolajskýval, hogy a nyitvatartás lerövidítése nem rendszerszintű megoldás, ugyanakkor szükséges, hiszen ezzel is jelzik a felmondásukat benyújtó gyermekorvosoknak, hogy a tárca foglalkozik a problémáikkal. Emellett kiemelte, nem igaz az LOZ elnökének azon állítása, hogy a kormány nem foglalkozik azokkal a következményekkel, amelyek a sürgősségi osztályokat érinthetik. Palkovič hangsúlyozta, a következő napokban tárgyalni fog a kórházak képviselőivel, ahol bemutatja, milyen megoldást kínál az említett osztályoknak.

Ezt követően kilátásba helyezte a parlament rendkívüli ülését, amelyen a képviselők szavazhatnának a tárca által szorgalmazott változtatásokról. Mint mondta, meglehet a szükséges politikai támogatás ahhoz, hogy a javaslatát elfogadja a plénum.

A miniszter mellett többek közt kiállt Pavol Oravec, a Szlovák Orvosi Kamara (SLK) elnöke, valamint Marián Šóth, a Magánorvosok Szövetségének (ANS) elnöke is.

A lépések eredményeként azonban elkerülhetetlenné válik néhány orvosi készültség megszüntetése, idén összesen 15 pontot zárhatnak be – júliusig tízet, majd novemberig még ötöt. Az átalakítás első hulláma magyarlakta szempontból Galántát érinti, ahol megszűnik a készültség, így az ott élő betegeknek Dunaszerdahelyre kell majd látogatniuk. A második hullámban Királyhelmec és Vágsellye érintett, az előbbi esetében Tőketerebes, utóbbinál pedig Érsekújvár jelenti majd a pótmegoldást.

Alternatíva

Dolinková hangsúlyozta, a hálózat konszolidációja elkerülhetetlen, mert túl sok gyermekorvos hiányzik a szlovák egészségügyből. Ennek ellenére igyekeznek minden egyes régióban elérhetővé tenni az ellátást a gyermekek számára, így azokon a helyeken, ahol nem lesz készültség, meghosszabbítják a gyermekorvosi rendelők nyitvatartását. A térségben dolgozó gyermekgyógyászoknak legalább egy munkanapon 18 óráig nyitva kell tartaniuk, azzal, hogy hetente így sem dolgoznak majd többet 35 óránál. Dolinková kiemelte, azokon a területeken, ahol bezárnak az ügyeletek, legalább 5 gyermekorvosi rendelő üzemel, így a szülők minden hétköznap találnak legalább egy orvost, akihez szükség esetén elvihetik a gyermeküket. A nyitvatartással kapcsolatos részletekről az adott város önkormányzatának holnapján találhatnak majd információkat.

A változtatásokat a Szlovákiai Városok és Falvak Társulása (ZMOS) sem nézi jó szemmel, így a miniszter tárgyalóasztalhoz hívta Jozef Božikot, a szervezet elnökét. Az egyeztetés után Božik elmondta, továbbra sem támogatják az ügyeletek megszüntetését, de megértik a minisztérium érveit, így kénytelenek elfogadni a konszolidációt.

Rövidebb nyitvatartás

Azt az egészségügyi miniszer is elismeri, hogy a hálózat átalakítása önmagában nem oldja meg a gyermekorvosok hiányából adódó rendszerszintű problémákat. A gyermekgyógyászok régóta túlterheltségre panaszkodnak, amiben nagy szerepet játszanak a készültségen eltöltött munkaórák is. Jelenleg egy ügyeletben lévő orvosnak hétköznaponként 16:00 és 22:00 között, hétvégente pedig 07:00 és 22:00 között kell szolgálatot teljesítenie. Éppen ezért a miniszter azt javasolja, júliustól a készültségek a szokásos 22:00 helyett már csak 20:00-ig tartsanak nyitva. A módosító javaslat már kedden a parlament elé kerül, és a képviselők akár aznap el is fogadhatják.


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »