Az Európai Unió visszautasította Mark Zuckerberg cenzúrával kapcsolatos állításait

Az Európai Unió visszautasította Mark Zuckerberg cenzúrával kapcsolatos állításait

Az Európai Unió visszautasította Mark Zuckerberg cenzúrával kapcsolatos állításait Mészáros Richárd2025. 01. 08., sze – 19:54

Az Európai Bizottság szerdán visszautasította Mark Zuckerberg, a Meta vezérigazgatója azon állításait, miszerint az uniós adatvédelmi jogszabályok cenzúrát jelentenek a közösségi médiára nézve.

Kedden Zuckerberg bejelentette, hogy a Meta – a Facebook anyacége – felhagy tényellenőrzési programjával a hozzá tartozó közösségimédia-felületeken, és enyhít a vélemények szabad kifejtésének korlátain. Az óriáscég tulajdonos-elnöke a bejelentéskor bírálta az EU-t, mondván: „Európa folyamatosan olyan törvényeket hoz, amelyek intézményesítik a cenzúrát, és szinte lehetetlenné tesznek bármilyen innovációt”.

Paula Pinho, az Európai Bizottság vezető szóvivője a testület szerdai sajtótájékoztatóján leszögezte, hogy teljes mértékben visszautasítanak a cenzúrával kapcsolatos bármilyen állítást.

Hírdetés

Thomas Regnier digitális ügyekért felelős uniós szóvivő hangsúlyozta: a digitális szolgáltatásokról szóló uniós jogszabály (DSA) nem kötelezi a platformokat arra, hogy jogszerű tartalmakat eltávolítsanak, csupán arra, hogy azokat töröljék, amelyek ártalmasak lehetnek, például gyermekekre vagy az EU demokratikus rendszereire.

Mark Zuckerberg azt is bejelentette, hogy a tényellenőrök helyét az X közösségi oldalon alkalmazott „közösségi bejegyzések” (community notes) módszere veszi át, aminek lényege, hogy maguk a felhasználók jelezhetik, ha egy-egy megjelent tartalmat kifogásolnak.

A bizottság szerint azonban az ilyen rendszer alkalmazása az EU-ban megkövetelné a platformtól, hogy kockázatelemzést végezzen, és azt benyújtsa az unió végrehajtó szerve számára. A szóvivő kijelentette, hogy az EU nem írja elő, milyen formát kell öltenie a tartalommoderációnak.

„Bármilyen modellt is választ egy platform, hatékonynak kell lennie, és ezt fogjuk vizsgálni… Tehát ellenőrizzük az itt az EU-ban alkalmazott tartalommoderációs intézkedések vagy politikák hatékonyságát” – mondta a szóvivő.

A szóvivő közölte azt is, hogy az EU-ban élő felhasználók továbbra is részesülni fognak az Egyesült Államokban közzétett tartalmak független tényellenőrzéséből.


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »