Ukrajna tavaly jelentősen növelte az Európai Unióból származó villamosenergia-importját. Kijev tavaly 5,5-ször több villamos energiát importált az EU-ból, mint egy évvel korábban. A legnagyobb szállító Magyarország volt, amely az összes ukrán áramimport közel 40%-át adta. Magyarország után Szlovákia a második legnagyobb külföldi villamosenergia-szolgáltató Ukrajnának.
Budapest nem tervezi az áram lekapcsolását
Budapest és Pozsony együttesen jelenleg a markánsan megnövekedett ukrán villamosenergia-import közel kétharmadát adja. Ha mindkét ország megállapodik abban, hogy leállítják a háború sújtotta szomszédjuk áramellátását, Ukrajnának nagy gondjai lennének.
Mint a Trinity Bank vezető közgazdásza, Lukáš Kovanda emlékeztetett, Szlovákia azzal fenyegetőzik, hogy megszakítja Ukrajna áramellátását. Az ok az ukrán területen áthaladó, Szlovákia felé irányuló gáztranzit megszüntetése. Magyarország azonban nem tervezi a kijevi áramszolgáltatás leállítását.
„Az oroszországi gázellátás túlnyomó többségét Törökországon és a Balkánon keresztül biztosítja. Ráadásul Ukrajna továbbra is engedélyezi Magyarországnak az orosz olaj tranzitját a területén” – magyarázta Kovanda.
Csehország növelte villamosenergia-exportját
Magyarország és Szlovákia így Ukrajna villamosenergia-importjának csaknem kétharmadát adja, amely tavaly az energetikai infrastruktúrát ért orosz támadások miatt drasztikusan megnövekedett. Kovanda szerint Csehország tavaly mind Szlovákiába, mind szokatlan módon Magyarországra növelte áramexportját.
„Magyarország tavaly minden hónapban szokatlanul sok áramot vett Csehországtól. A tavaly januártól októberig tartó időszakban összesen 3,6 milliárd cseh koronáért, holott Magyarországnak 2023-ban még egy koronáért sem volt árama Csehországból. Csehország csak Szlovákiába és Németországba exportált több áramot, amelyek Magyarországgal ellentétben hagyományosan a legnagyobb külföldi fogyasztói a cseh áramnak” – mondta Kovanda.
Kovanda tájékoztatása szerint Csehország tavaly januártól októberig növelte villamosenergia-exportját Szlovákiába, igaz, kis mértékben. Ennek az exportnak az értéke éves szinten 14%-kal nőtt.
SITA
Nyitókép: John Thys/AFP
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »