Az állam okozta az energiadrágulást?

Az állam okozta az energiadrágulást?

Romániának bőséges energiaforrásai vannak, de az állam nem engedélyezi a kitermelésüket – állítja a tegnap megjelent, A Piacok védelmében című írásában Cristian Popa. A Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja cikkében kifejtette: a sors iróniájának tartja, hogy miközben a földgáz ára robbanásszerűen nő, az állam nem teremti meg a Fekete-tenger alatt található földgázkészlet kiaknázásának jogi keretét.

Cristian Popa emlékeztetett arra, hogy az energia az ipari fogyasztás beindulása miatt megnövekedett kereslet és a szűkös kínálat miatt drágult Európában. Az etatista nézeteket valló politikusok az árak állam általi korlátozását tartják megoldásnak, holott ez csak a termelést vetné vissza, az alapproblémára csakis a kitermelés növelése jelenthet megoldást. „Amit az etatisták elmulasztanak kimondani, az az, hogy meglehet, éppen az állam okozta a gondokat” – írja a szakember. Érvelése szerint az állam zárta be a szénalapú hőerőműveket, vezette be a szén-dioxid-kibocsátási bizonylatokat, ami a termelés csökkenéséhez és dráguláshoz vezetett. A károsanyag-kibocsátás csökkentésére szerinte valóban szükség van, de tiltólistára kerülő energiaforrások lecserélése piaci alapokon más forrásokra nem történt meg – állapította meg.

Hírdetés

Cristian Popa szerint szintén az állam tehető felelőssé azért, hogy a megfelelő jogi és adóügyi szabályozások hiányában a külföldi vállalatok nem kezdhették el a fekete-tengeri földgáz kitermelését. Ugyanez az állam eközben az adófizetők pénzéből kompenzálja a fogyasztóknak az energiadrágulások miatt megnövekedett költségeit. „Vajon megengedhetjük maguknak, hogy ne termeljük ki a Fekete-tenger alatt lévő, több milliárd euró értékű energiaforrást? Annyira gazdag Románia, hogy inkább importálja a földgázt, mintsem kitermelje a saját készletét? Télen majd, amikor beköszönt a hideg és megérkeznek a számlák, várhatóan epedezve gondolunk majd erre a földgázra” – írja a jegybank igazgatótanácsi tagja.


Forrás:3szek.ro
Tovább a cikkre »