Akár népszavazás is jöhet a védelmi kiadások miatt Mészáros Richárd2025. 04. 06., v – 14:12
Felmerülhet a népszavazás lehetősége abban az esetben, ha az Európai Unióban tervezett védelmi kiadások kizárólag katonai célokat szolgálnának – jelentette ki Erik Kaliňák (Smer) EP-képviselő az STVR O 5 minút 12 című műsorában. Hozzátette: a párt fontolgatja, hogy ilyen helyzetben kikérje a lakosság véleményét.
„Ha a megnövelt védelmi költségvetést nem lehetne kettős célra fordítani – például infrastruktúrafejlesztésre, hidak felújítására vagy kórházépítésre –, és Szlovákiának csak fegyverekre és lőszerre kellene többet költenie, akkor el tudjuk képzelni, hogy népszavazást írjunk ki erről. Fontos, hogy világos felhatalmazást kapjunk a polgároktól, hogy ilyen irányú kiadásnövelés ne történhessen meg”
– fogalmazott Kaliňák.
A politikus visszautasította azokat a felvetéseket, hogy egy esetleges elutasítás veszélybe sodorná Szlovákia NATO-tagságát. Hangsúlyozta: bár a NATO-tagállamoknak jelenleg a GDP-jük két százalékát kellene védelemre fordítaniuk, több ország ezt az előírást sem teljesíti.
Branislav Ondruš (Hlas) EP-képviselő élesen bírálta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke által javasolt tervet, amely 800 milliárd euró mozgósításával Európa újrafegyverzését célozza. Szerinte az unió nem rendelkezik ilyen mértékű anyagi forrásokkal.
„Egyetértek azzal, hogy Európa biztonságát meg kell erősíteni, de ezt nem fegyverkezéssel kell elérni – az sosem hozott nagyobb biztonságot”
– vélte Ondruš. Hozzátette, ez súlyos megszorításokat hozna a szociális kiadások, az uniós támogatások és a regionális beruházások terén is.
Ódor Lajos, a Progresszív Szlovákia EP-képviselője ezzel szemben egyértelműen támogatja a védelmi kiadások növelését.
„Ha nem számíthatunk az Egyesült Államokra, akkor Európának képesnek kell lennie megvédeni saját polgárait”
– magyarázta.
Ódor ugyanakkor hozzátette: korai lenne konkrét százalékokról beszélni. Szerinte a kiadások növelésének egy közösen kidolgozott stratégiai alapra kell épülnie, amely lehetővé teszi az összehangolt, hatékony fellépést. „Előbb határozzuk meg a közös célokat és az ezekhez kapcsolódó lehetőségeket, és csak ezután térjünk rá a számokra” – fogalmazott.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »