Adókedvezmény neked is, neked is és neked is – Magyar családpolitikából kölcsönözne ötleteket Igor Matovič

Adókedvezmény neked is, neked is és neked is – Magyar családpolitikából kölcsönözne ötleteket Igor Matovič

Igog Matovič korábbi pénzügyminiszter és még korábbi kormányfő egy érdekes családpolitikai elképzeléssel állt elő. Az OĽaNO elnök javaslata alapján gyakorlatilag mentesülnének a jövedelemadó kötelezettsége alól azok a nők, akik legalább egy, 15 évnél fiatalabb gyermeket nevelnek. 

Ezzel párhuzamosan még egy hasonló, papíron rendkívül jól hangzó, de a gyakorlatban valószínűleg megvalósíthatatlan ötlettel rukkolt elő Matovič.

Azzal együtt, hogy az anyák is mentesülnének a jövedelemadó alól, a 25 évnél fiatalabb munkavállalók nagy részének sem kellene tulajdonképpen adót fizetniük a jövedelmük után. 

Matovič mindezt úgy valósítaná meg, hogy a fiatal munkavállalók és családanyák bérének egy meghatározott százaléka mentesülne az adókötelezettség alól. A kedvezmény várhatóan azokra vonatkozna, aki havi szinten legfeljebb bruttó 2000 eurót keresnek. Mivel a szlovák bruttó átlagbér 2022-ben nagyjából 1300 euró körül alakult, így az intézkedések a munkavállalók igen jelentős részét érintenék.

Hírdetés

A volt kormányfő szerint mindez arra ösztönözné a fiatalokat, hogy itthon keressék a boldogulást. Az anyákra vonatkozó adókedvezmény ötletét azzal indokolta Matovič, kell valamit kezdeni a nők és férfiak bérezésének különbségéből adódó „árulással”.

Azt ugyanakkor Matovič már nem közölte, az intézkedések pontosan mennyibe kerülnének és miből teremtenék elő a rávalót. A volt pénzügyminiszter szerint nagyjából félmilliárd euróból megoldható a dolog.  A szükséges összegből 100 milliót azzal biztosítana, hogy megszünteti a szociális befizetések felső maximumát, egy másik részét pedig úgy teremtené elő, mondta, hogy

rálép az adócsalók nyakára”.

Az elképzelésről beszámoló sajtótájékoztatón Matovič azt sajnos nem részletezte, immár funkció nélküli politikusként, mezei parlamenti képviselőként mégis miként gondolja átvinni akaratát a törvényhozáson.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »