A zsíros korpáról

A zsíros korpáról

Tudta, hogy nem csak gombás fertőzés által okozott korpa létezik? Hogy a zsíros korpa akár az egész családot is megtámadja, ha nem ismerjük fel időben? Elmeséljük, miért.

Azt senki sem vitatja, hogy hajunkat és fejbőrünket több kórokozó képes úgy megbetegíteni, hogy az valamiféle látható, sőt érezhető tünettel járjon. Ha a korpás tünetnél maradunk, abból is kétféle létezik: a száraz és a zsíros korpa. Míg ez előbbi ellen hatnak a különféle gombaellenes samponok, utóbbi nem fog reagálni rá – ilyenkor merül fel egy más típusú, egészen pontosan a Corynebacterium (Propionibacterium) acnes baktérium által okozott korpa gyanúja. Megtévesztő azonban ez is így önmagában, hiszen a fertőzés gyakran társul szeborreás panaszokhoz, és szimptómáit gyakran akár a tetvességgel is összekeverhetik a kevéssé hozzáértők. Pedig szó sincs erről – írja a Házipatika.com.

Ilyenkor a hajból hulló, lemezszerű szemcséket nem látunk sem a vállunkon, nem a levegőben peregni, egy árulkodó jele van, hogy a viszkető fejbőr megvakarása után – nem túl gusztusos módon – a körmünk alatt sárgás, ragacsos felrakódásra leszünk figyelmesek. Ha a fejbőr is felülfertőződött, a bőr is pirosodik és erőteljesen viszket.

Hírdetés

A zsírosabb bőrtípussal rendelkezők, hiszen náluk adott a baktérium szaporodásához ideális közeg, a szőrtüszőkben felgyülemlő zsír. Emellett mindenki veszélyeztetett, aki nem megfelelő higiénés körülmények között dolgozó fodrászhoz jár (a fertőzött vendég után az eszközöket nem kezeli), és a vizes helyeken is nagyobb eséllyel fertőz a kórokozó, így uszodákban, strandokon, és gyógyfürdőkben.

A baktérium a hajszálak tüszőiben telepszik meg, és ott kezd el szaporodni. A fertőzés először a faggyúmirigy kivezető nyílásánál jön létre, a baktériumok a mirigy által termelt faggyút bontják le, ennek köszönhető az, hogy a beteg fejbőrt örökké (még fejmosás után is) zsíros szagúnak érezzük.

A tüszők egy idő után aztán telítődnek a zsírral és a baktériumokkal, elzárják a tápanyagok felszívódásának lehetőségét a kapilláris erek felől a hajhagymáknál, és a hagymák szétmállanak már a fejbőrben, hajhullásra leszünk figyelmesek – később ennek eredménye a foltos hajritkulás lehet.

A hagyományos sampon sajnos hatástalan, első körben mindenképpen a zsíros korpa erős zsíroldó hatású oldószerekkel való leoldása a feladat, majd a célzott, antibakteriális hatású anyagokat tartalmazó lokális fejbőrkezelés (a baktériumok szaporodását gátolja) következik. Fontos megjegyezni, hogy már kaphatók kifejezetten erre a panaszra kifejlesztett, recept nélkül elérhető samponok is, leginkább a patikákban. A fertőzés – megfelelő és kitartó – kezelés esetén egy hónap alatt megszüntethető.


Forrás:karpatinfo.net
Tovább a cikkre »