A szlovén kormány a misszionárius Pedro Opekát jelöli a Nobel-békedíjra

A szlovén kormány a misszionárius Pedro Opekát jelöli a Nobel-békedíjra

Janez Janša, Szlovénia miniszterelnöke a lazarista misszionárius atyát, Pedro Opeka szlovén származású argentin papot, valamint az általa Madagaszkáron, Antananarivo külvárosában alapított Akamasoa közösséget, a „Barátság Városát” javasolja a 2021-es Nobel-békedíjra.

A szlovén miniszterelnök szerint a szerzetes és az Akamasoa közösség, ahová Ferenc pápa 2019. szeptember 8-án ellátogatott mozambiki, madagaszkári és mauritiusi apostoli útja során, a társadalom és a humanitárius fejlődés érdekében működik az ENSZ célkitűzéseit követve. A misszionárius és munkatársai madagaszkári humanitárius erőfeszítései globális békeprojektté váltak a szegénység, a peremre szorítás és az igazságtalanság elleni küzdelemben annak érdekében, hogy a szegények a világ minden táján méltó életet élhessenek. A Szlovén Köztársaság kormánya weboldalán Janša kormányfő felidézte azt is, amit 2014-ben Madagaszkár korábbi elnöke, Hery Rajaonarimampianina mondott Opeka atyáról, akit „a remény és a hit élő világítótornyaként határozott meg a szegénység elleni küzdelemben”. A lazarista szerzetes több csatát vívott már a szegénység ellen, reményt adott azoknak, akik a társadalom peremén éltek, és új lehetőségeket kínált nekik a méltóságteljesebb élethez. Közel 50 éve segíti a legszegényebbeket, a hajléktalanokat és az utolsókat: képessé teszi őket az önálló életvitel megteremtésére, oktatást, munkát és pénzügyi autonómiát biztosít számukra.

Az Akamasoa közösség 2019-ben ünnepelte létrejöttének 30. évfordulóját. Ma már több mint 18 falut foglal magában, ahol egykori hajléktalan emberek és családok élnek több mint 4000 téglaházban. Teljes körű oktatást kínál a gyerekeknek és a serdülőknek, az óvodáktól az egyetemekig. Jelenleg körülbelül 13 ezren vannak, akik az oktatási rendszerbe tartoznak. Ezenkívül a fiataloknak lehetőségük van különböző szakmák elsajátítására. Akamasoa emellett hat klinikával, három kórházzal, négy szülészeti egészségügyi intézménnyel és 18 sportpályával rendelkezik. Opeka atya és munkatársai erőfeszítéseinek köszönhetően több mint félmillió szegény embernek segítettek Madagaszkáron, és Akamasoa évente körülbelül 5 millió adag ételt biztosít a rászorulóknak. Mintegy 500 őslakos dolgozik a „Barátság Városában”, míg összesen 4 ezer embert alkalmaznak a kőbányákban, kisgazdaságokban, valamint különböző műhelyekben és üzletekben. Akamasoa mellett Opeka atya több oktatási intézményt is létrehozott az országban, amelyek ma már állami fenntartásban működnek. A szerzetes egyebek mellett megtanítja a fiatalokat a természet tiszteletére, határozottan támogatja az erdősítést és az erdők védelmét, amelynek 70 százalékát elpusztították Madagaszkáron. Évente a sok fiatallal együtt mintegy 50 ezer fapalántát ültet. A példájával a legkiszolgáltatottabbak megsegítésére tanító Akamasoa közösségnek a világ számos országában vannak barátai, adományozói és támogatói.

Hírdetés

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: Vatican News

Magyar Kurír


Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »