Az idén szeptemberben alakult Demos párt kolozsvári csapata a Facebookon közzétett kétnyelvű közleményben üzente hétfőn, hogy a kisebbségi jogok védelme számukra alapértéknek számít, vagyis hogy az etnikai, nemi, nyelvi vagy más jellegű kisebbségek védelmét ugyanolyan fontosnak tartják, mint bármelyik más társadalmi kérdést. A romániai magyar közösségre vonatkozóan kifejezetten azt fogalmazták meg – talán az országos szinten szerveződő, nem magyar érdekvédelemre korlátozott pártok közül elsőként – hogy „elítéljük a magyar nyelvi jogok visszaszorítására tett kísérleteket a közoktatásban és a helyi adminisztrációban, és kiállunk a romániai nyelvi közösségek kulturális és intézményi önszerveződéshez való jogáért”.
A Demokrácia és Szolidaritás Pártja – Demos megalakulása óta nyilvános vitákat, beszélgetéseket szervez a munka kérdésével kapcsolatban, a romániai munkaviszonyok, a dolgozók szakszervezeti érdekvédelme, a munka hazai értéke és a gazdaság alakulásának tendenciái foglalkoztatják leginkább. A munka prekárius – kiszolgáltatott és létbizonytalansággal járó – jellegének problémáját tárgyalva, törvénymódosító javaslatokat kidolgozva törekszik arra, hogy megtalálja, megszólítsa leendő szavazóit, illetve a hasonlóan gondolkodó embereket bevonja a párt baloldali identitásának építésébe. A hétfői, kétnyelvű üzenetüket itt olvasható teljes egészében:
„Egy olyan országban, ahol a politikai és gazdasági hatalom kevesek kezében összpontosul, kötelességünknek érezzük egy új, az alapoktól fölfele építkező társadalmi modell szorgalmazását, melynek kiindulópontját az emberek képezik, az ő jogaik, igényeik és óhajaik. A Demos, azaz a Demokrácia és a Szolidaritás Pártja ennek a társadalmi modellnek a megvalósításáért jött létre és jelen pillanatban Románia egyetlen valóban baloldali pártja. Meggyőződésünk, hogy semmilyen gazdasági növekedés nem fenntartható, amennyiben nem jár együtt társadalmi és szociális fejlesztéssel, ezért olyan gazdasági és politikai intézkedések előterjesztését szorgalmazzuk, amelyek a teljes társadalom javát szolgálják.
További célunk egy új, részvételi jellegű politikai kultúra meghonosítása, mely az emberek igényeire és az irántuk való felelősségre épít. Meggyőződésünk, hogy Romániát nem kormányozhatják továbbra is a régi, az ország erőforrásain élősködő kartellszerű és klientelista pártok, melyek kizárólag a választási mozgósítás céljából lépnek kapcsolatba a lakossággal. A régi pártokkal ellentétben a Demos célja a társadalom önkéntes és aktív politikai részvételéhez szükséges feltételek megteremtése.
Baloldaliságunk egyben azt is jelenti, hogy kiállunk a kisebbségekért és fellépünk az őket ért jogfosztási kísérletek ellen. Elítéljük mind az LBGT közösség ellen indított gyűlöletkampányt, mind pedig a roma közösségek szisztematikus marginalizálását és rasszista felhangú diszkriminálását. Ugyanakkor elítéljük a magyar nyelvi jogok visszaszorítására tett kísérleteket a közoktatásban és a helyi adminisztrációban, és kiállunk a romániai nyelvi közösségek kulturális és intézményi önszerveződéshez való jogáért. Hiszünk egy olyan társadalomban, ahol az állami egészségügyi ellátást, a minőségi közoktatást, a hozzáférhető lakhatást, a családok és a gyermekek jólétét és a kulturális, valamint a kisebbségi jogokat nem csorbíthatják sem önkényes állami intézkedések, sem a piac és a magántőke érdekei. (hírszerk.)
Forrás:itthon.transindex.ro
Tovább a cikkre »