A Pfizer/BioNTech az EU vakcinastratégiájának gerincét képezi

A Pfizer/BioNTech az EU vakcinastratégiájának gerincét képezi

Az Európai Bizottság hamarosan újabb szerződést köt a Pfizer és a BioNTech vállalatokkal 1,8 milliárd adag, a koronavírus ellen kifejlesztett oltóanyag beszerzéséről – közölte Ursula von der Leyen az amerikai Pfizer gyógyszergyár belgiumi üzemében tett látogatása után pénteken.

Ursula von der Leyen a Pfizer belgiumi Puurs városában található üzemét kereste fel. A látogatás után elmondta: az elkövetkező napokban aláírni tervezett új szerződés immár a harmadik lesz a Pfizer és a BioNTech vállalatokkal kötött szerződések sorában, azonban az első, amely második generációs, az újabb vírusvariánsok ellen is védelmet nyújtó vakcina szállítását teszi majd lehetővé 2022-ben és 2023-ban.

Von der Leyen elmondta, átlépte a 150 milliót az uniós tagországokba szállított oltóanyagdózisok száma, ami eddig 123 millió ember beoltását tette lehetővé. Kiemelte, hogy az oltóanyag-ellátás nehézségei ellenére az EU beoltottság tekintetében a világ harmadik régiójává vált az Egyesült Államok és Kína után. A Pfizer és a BioNTech vállalatok megbízhatósága hozzájárul ahhoz is, hogy az Európai Unió vezető szerepet töltsön be a koronavírus-járvány elleni védekezés jegyében világszerte kifejtett erőfeszítések támogatásában – mondta.

Hírdetés

Alexander de Croo belga miniszterelnök beszédében kiemelte, hogy a két vállalat együttműködése milliók számára nyújt reményt, a kormányok számára pedig eszközt biztosít a koronavírus-járvány leküzdésére. Hangoztatta: a Pfizer/BioNTech vállalatok oltóanyagának biztonsága és hatékonysága, valamint az, hogy a vállalatok betartják az Európai Unióval és tagállamaival kötött szerződésekben foglaltakat, kiszámíthatóságot biztosít az oltási folyamat tekintetében. Hozzátette, Belgium a továbbiakban is együtt kíván működni a Pfizerrel hazai, európai és a világ piacaira készülő gyógyszereinek gyártásában.

Az Európai Bizottság november végén kötött szerződést 300 millió adag Pfizer/BioNTech-oltóanyag beszerzéséről, és december 21-én engedélyezte a vakcina alkalmazását az EU-ban. Az oltások beadása karácsonykor kezdődött meg a tagországokban. Az uniós bizottság január 8-án további 300 millió adag beszerzéséről egyezett meg a vállalatokkal. Az érvényes szerződések jelenleg 600 millió ampulla oltóanyagot tesznek elérhetővé az Európai Unió tagországai számára 2021 végéig.

Az Európai Bizottság emellett április közepén megállapodást kötött a két vállalattal a szállítások gyorsításáról. A szóban forgó 50 millió adag vakcinát a vállalatok eredetileg 2021 negyedik negyedévében tervezték leszállítani a szerződésben szereplő 200 millió adag mellett, az oltóanyag azonban már a második negyedévben a tagállamok rendelkezésére áll majd.

(MTI/Felvidék.ma)


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »