Németország támogatja Georgiát az Európai Unióhoz való csatlakozás folyamatában, de ehhez elengedhetetlenek a további reformok – jelentette ki Annalena Baerbock német külügyminiszter pénteken Tbilisziben.
A tagjelölti státus ajtaja szélesre tárva, most már csak azt a tizenkét lépést kell megtenni
– mondta a politikus a georgiai diplomácia vezetőjével, Ilia Darcsiasvilivel folytatott megbeszélése során Tbilisziben.
Baerbock külön méltatta, hogy
Georgia támogatta az ukrajnai orosz agressziót elítélő ENSZ-határozatokat.
A jogállamiság, a demokratikus normák és a média szabadsága elengedhetetlenek a európai uniós csatlakozási folyamathoz
– húzta alá Baerbock.
Miután a tbiliszi kormány visszavonta a vitatott ügynöktörvényt, most a „polarizáció leküzdésével” kell foglalkoznia, vissza kell nyernie a bizalmat, és teljes határozottsággal végig kell vinnie a szükséges reformokat – tette hozzá a német külügyminiszter.
Leszögezte:
nem lehet kiskapukat keresni, különösen, ha az európai értékekről van szó.
Darcsiasvili eközben hangsúlyozta, hogy a georgiai nép rendíthetetlenül az Európai Unióban képzeli el a jövőjét, és ehhez a tagjelölti státus megszerzése kulcsfontosságú.
A kormány intenzíven dolgozik azon, hogy teljesítse az Európai Bizottság által megszabott tizenkét feltételt
– biztosított a tárcavezető.
Az EU az ukrajnai konfliktus nyomán 2022 júniusában tagjelölti státust adott Ukrajnának és a szomszédos Moldovának.
Georgia számára is kilátásba helyezték a státust, ha a Brüsszel által megszabott reformok megvalósulnak. Az EU által megnevezett tizenkét prioritás között szerepel a belpolitikai polarizáció elleni küzdelem, az igazságügyi reform, a független korrupcióellenes hatóság létrehozása, a média szabadságának biztosítása és az oligarchia felszámolása.
A georgiai parlament már módosította a választási és a bíróságokról szóló törvényt, ombudsmant választott, és törvényt fogadott el egy korrupcióellenes hivatal létrehozásáról.
A képviselők emellett elfogadták két olvasatban az oligarchiaellenes törvényt, amelyet a Velencei Bizottság vizsgálata után szükség szerint kiegészítenek, és harmadik, végső olvasatban elfogadnak.
Az Európai Bizottság októberben nyújtja be jelentését a témában, amely a további közeledésre vonatkozó döntések alapjául szolgálhat.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »