A német kitelepítésekre emlékező múzeum nyílt Berlinben

A német kitelepítésekre emlékező múzeum nyílt Berlinben

A német fővárosban hétfőn múzeum nyílt, mely a második világháború végén Közép- és Kelet-Európából kitelepített több millió német sorsának állít emléket. A múzeum ugyanakkor a 20. és 21. században történt többi erőszakos kitelepítésre is emlékezik.

A dokumentumközpont megalapításának tervét 13 évvel ezelőtt Angela Merkel német kancellár jelentette be.

Hosszú folyamat

„E központról hosszú és intenzív tárgyalás zajlott nemcsak Németországban, hanem európai partnereinkkel is,“

jelentette be Merkel a múzeum átadásának napján, melyen Lengyelország, Csehország és Magyarország berlini nagykövete is jelen volt. A hírügynökségi jelentés nem említi, hogy Szlovákia berlini nagykövete is jelen lett volna a rendezvényen. Mint ismert, Felvidékről az akkori szlovák állam szintén magyarok tömegeit telepítette ki erőszakkal.

„E helyről szóló egyeztetések sohasem voltak könnyűek, de szükség volt rájuk,“

Hírdetés

– tette hozzá.

A múzeum annak a több millió németnek állít emléket, akik az előre vonuló szovjet hadsereg elől menekültek, vagy pedig erőszakkal lettek kitelepítve saját lakóhelyükről Közép- és Kelet-Európában, miután a német határ nyugatabbra tolódott a náci háborús bűnökkel összefüggésben, fogalmazott a megnyitón Gundula Bavendamm, a központ igazgatója.

Igazságtalan kitelepítések

Az igazgató szerint a náci politika nélkül 14 millió német nem vesztette volna el otthonát.

„Mindez semmit sem változtat azon, hogy államilag szervezett kitelepítésük a második világháborút követően Közép-Kelet-Európa államaiban szintén nem volt igazságos“

– tette hozzá Bavendamm.

Webnoviny.sk/Körkép.sk


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »