A NATO átvette az Ukrajnának nyújtott nyugati katonai támogatások koordinálását az Egyesült Államoktól – írja a Reuters. A hírügynökség forrásai szerint így próbálják „megvédeni” az ukrajnai támogatások menetét a „NATO-szkeptikus” Donald Trump megválasztott amerikai elnöktől, aki hivatalosan január 20-án veszi át a stafétát az Egyesült Államokban.
Ez azonban egyúttal nem kevesebbet jelent, mint hogy a NATO közvetlen szerepet vállal az ukrajnai konfliktusban. Ez politikai szempontból az eszkaláció irányába hat, bár egyelőre a szövetség elzárkózik NATO-katonák ukrajnai bevetésétől.
Fontos azonban hangsúlyozni, hogy mindez már csak nézőpont kérdése. Azóta, hogy Joe Biden leköszönő amerikai elnök erősen vitatható módon engedélyt adott Ukrajnának a nyugati nagy hatótávolságú rakéták Oroszország elleni bevetésére, a NATO egyes tagállamai mélyebbre merültek a konfliktusban. Ezek a rakéták nyugatiak, nyugati katonák vezetik őket arra a célra, amit a nyugati műholdas hírszerzés mér be.
Az érem másik oldala, hogy az Egyesült Államok nélkül a NATO túl sok mindent nem fog koordinálni Ukrajna irányába. Az európai haditechnikai készletek kimerültek, azokat a képességeket, amelyekre Ukrajnának leginkább szüksége van, Európa önmaga nem tudja megadni. Pénzt elvileg adhat a NATO is, kérdés, ki és mire (és mely országok érdekei mentén) fogja elkölteni az összeget.
Ugyanakkor a NATO már előkészített egy ukrajnai katonai missziót. A Reuters szerint a németországi Wiesbandenben lévő amerikai támaszponton már teljesen készen áll egy egész laktanya-objektum az ukrajnai misszió működtetésére. Ez az intézmény fogja elvileg átvenni az USA-tól a koordináció „felelősségét”.
Ez a felelősség eddig az úgynevezett Ramstein-csoporthoz tartozott, ami 50, elsősorban nyugati országot tömörített. Ezek az országok hajlandók voltak katonai támogatást nyújtani Ukrajnának. A gond az, hogy itt az egyes országok döntése volt a prioritás, de az amerikai Biden-adminisztráció november 5-étől már nem képes olyan mértékű befolyásra, mint korábban.
Körkép-vélemény:
Megjegyezzük, hogy a koordinációs szerep NATO-ba való átültetése azért felelt meg a háborúpárti erőtérnek, mert a NATO-n belül nem történtek olyan személyi és politikai változások még, amelyek gúzsba kötnék a döntéshozókat.
Körkép.sk
Nyitókép forrása: SITA/AP Photo/Olivier Matthys
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »