A magyar királyi korona másolatát állítják ki a nagyszombati múzeumban

A magyar királyi korona másolatát állítják ki a nagyszombati múzeumban

A magyar királyi korona másolatát állítják ki a nagyszombati múzeumban Kulcsár Péter2024. 04. 09., k – 20:54

A magyar királyi korona másolatát állítják ki a nagyszombati Nyugat-szlovákiai Múzeum (ZsM) rendkívüli tárlatán. Az eredeti korona Európa egyik legrégebbi uralkodói jelképe. Április 18-ától, csütörtöktől április 20-áig, vasárnapig láthatják az érdeklődők – tájékoztatott Matej Krnáč, a múzeum munkatársa.

Hírdetés

„Több mint ötven magyar királyt koronáztak meg ezzel a koronával. Ez jelképezte a stabilitást, története azonban kalandos” – mondta Krnáč. A Bethlen Gábor vezette Habsburg-ellenes felkelés idején került Kassáról Pozsonyba, Magyarország koronázóvárosába. 1622-ben Trencsénbe, onnan Sopronba vitték, végül ismét Pozsonyba szállították. „Bethlen nagyszombati tartózkodása idején a főtemplom mellett álló nagypolgári házban, a mai Mikuláš Schneider-Trnavský Zeneházban (Dom hudby Mikuláša Schneidera-Trnavského) rejtették el. A homlokzaton olvasható titokzatos latin felirat is erről tanúskodik. Szabad fordításban: Én, az idegen, valaha e tető alatt laktam. A feliratban a MDCVVVVIIII (1625) szám van elrejtve” – magyarázta Krnáč. 1563 és 1830 között tíz királyt, egy királynőt és hét királynét koronáztak meg a pozsonyi Szent Mártont-székesegyházban. Az első a Habsburg-családból származó I. Miksa magyar király volt, az utolsó uralkodó pedig, akit Pozsonyban koronáztak meg, V. Ferdinánd.

Krnáč tájékoztatása szerint a magyar királyi korona másolatát a Mikuš Diamonds cég ékszerészei készítették el Augustín Hôrka védnöksége alatt.


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »