A királyi udvarok hóbortjai Juhász Katalin2024. 08. 02., p – 17:52
Az uralkodóknak saját hússzeletelőjük van, és külön alkalmazott töri be a cipőiket. A királyi családok mindig is megengedhettek maguknak néhány fura hóbortot, illetve a világ minden tájáról érkező divathullámokat. De ma már kevesebben tolerálják, hogy az átlagemberek számára felfoghatatlan fényűzésben élnek.
A királyi udvaroknál olyan szakmákban is folkoztatnak embereket, amelyeket nyugodtan nevezhetünk excentrikusnak.
A cipőbetörő
Nyilván mindannyian ismerjük az érzést, amikor felveszünk egy új cipőt, amely kényelmetlen és vízhólyagokat okoz. A nemesség tagjainak lábával azonban ilyesmi nem történhet meg. Ez ugyanis kedvezőtlenül befolyásolná a járásukat, és nagy feltűnést keltene a nyilvánosság előtt. Éppen ezért a legtöbb királyi udvarban találunk egy olyan személyt, akit azért alkalmaznak, hogy megoldja ezt a problémát. Ő betöri az összes új cipőt és az uralkodónak többé nincs ilyen problémája. Amellett azonban, hogy fontos az azonos méret, fontos a hasonló lábforma is.
A fő hússzeletelő
Ez a poszt szintén csak az angol királyi családra jellemző, és egy hagyományhoz kötődik. Nagy-Britanniában több száz éves szokás, hogy az uralkodó nem vághat magának egy szeletet a finom sült húsból. Egyesek szerint ez balszerencsét hozhat, mások szerint az etikett szempontjából a pozíciójukhoz nem illő, mert kisebb házimunkának számít. A Buckingham-palotában ezért minden alkalommal, amikor ételt szolgálnak fel, van egy hússzeletelő, aki közvetlenül az asztalnál szolgál fel. Érdekes módon ez a foglalkozás egyetlen családon belül öröklődik, nem pályázhatnak rá. A legenda szerint ez egy különleges adottság, amely generációról generációra száll.
A hattyúk őrzője és jelölője
Ez a foglalkozás Angliára jellemző. Több évszázada minden uralkodó automatikusan az ország összes hattyújának őrzője. Ez a hagyomány a mai napig tart, ezért alkalmaznak embereket a hattyúk gondozására. Általában egyikük feladata, hogy gyűrűkkel jelölje őket, ugyanúgy regisztrálva a hattyúkat, mint a postagalambokat. A másik pedig az egészségükre vigyáz. Ha valahol az országban találnak egy beteg hattyút, akkor őt hívják, és ő megpróbálja meggyógyítani a madararat.
A jelképek őrzője
Ezt a tisztséget csak egyes monarchiákban töltik be. Ezek általában a leghosszabb hagyományokkal rendelkező országok, ahol tekintélyes bélyeggyűjteménnyel is rendelkeznek az uralkodó családok. Mindazokat, amelyek az uralkodók képmását viselik, a levéltárban helyezik letétbe.
Nem csak olyan ritka darabokat tartanak, amelyeket különböző alkalmakkor adtak ki. Külön albumokban helyezik el a közönséges bélyegeket is, amelyek kaphatók, és amelyeket a postai küldeményekben használnak. Ennek a személynek a feladata, hogy pontos listákat írjon, ellenőrizze a szortírozásukat, esetleg karbantartja őket.
Képkeretek és fényképek restaurátora
Egyes munkaköröket a monarchiákban a hagyományok miatt tartanak fenn, másokat a modern kor vagy az új igények kényszerítenek ki. Az egyik újabb szakma a képkeret- és fotórestaurátor. Az évek során rengeteg portré és festmény gyűlt össze a palotákban. Ezek bekeretezése idővel kisebb kiigazításokat igényel, hogy ne essenek szét. Ezért inkább alkalmaznak valakit, aki egész évben gondoskodik róluk. Ezenkívül ügyel arra, hogy a fotók megfelelően ki legyenek állítva, és hogy frissebbekre cseréljék őket.
(pluska)
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »