A kínai szonda vizet talált a Holdon

A kínai szonda vizet talált a Holdon

A kínai holdszonda víznyomokat talált a holdi talajmintákban – jelentették be kínai tudósok.

A Chang-e-5 rover űrszonda 2020-ban fejezte be küldetését, ahonnan holdkőzet- és talajmintákkal tért vissza a Földre. A minták „nyomnyi mennyiségű víz jelenlétét tárták fel” – írta egy kínai egyetem tudóscsoportja a Nature Astronomy folyóiratban hétfőn megjelent cikkében.

A NASA infravörös detektora már 2020-ban megerősítette a víz jelenlétét a Holdon. A tudósok a közelmúltban víznyomokat találtak az 1960-as és 1970-es évekből származó minták új elemzései során is.

Hírdetés

A Chang-e-5 mintái azonban sokkal magasabb szélességi körökről származnak, és új betekintést nyújtanak abba, hogyan néz ki a víz a Hold felszínén – írták a kínai tudósok. A minták arra utalnak, hogy a vízmolekulák hidratált sókként megmaradhatnak a Hold napsütötte vidékein.

A Chang’e-5 szonda négy évtized után volt az első küldetés a Földről, melynek célja az volt, hogy mintákat gyűjtsön a Holdról. 2019 januárjában a Chang-e-4 szonda első történelmi leszállását követte a Hold túlsó oldalán. Júniusban a Chang-e-6 holdszonda befejezte küldetését, és begyűjtötte az első mintákat a Hold túlsó oldaláról.

Teraz.sk


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »