Barack Obama amerikai elnök arra utasította nemzetbiztonsági szakértőit, hogy vizsgálják felül az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezet elleni fellépés stratégiáját – értesült a CNN.
A hírtelevízió csütörtöki közlése szerint a felülvizsgálatot az indokolta, hogy Washingtonban felülkerekedett az a meggyőződés, hogy az IÁ-t nem lehet legyőzni a szíriai politikai átmenet véghezvitele és Bassár el-Aszad szíriai elnök eltávolítása nélkül. A CNN szerint a stratégia felülvizsgálatáról hozott döntés gyakorlatilag a beismerése annak, hogy téves volt az a washingtoni elképzelés, amely szerint először Irakban, majd utána Szíriában kell legyőzni az IÁ-t anélkül, hogy eltávolítanák a hatalomból Bassár el-Aszadot.
A CNN értesülései szerint a múlt héten a Fehér Házban négyszer is üléseztek Obama külpolitikai tanácsadói, az egyik ilyen tanácskozáson maga az elnök is jelen volt. A megbeszéléseken elsősorban arról volt szó, „hogyan illeszkedik az Egyesült Államok szíriai stratégiája az Iszlám Állammal kapcsolatos stratégiába”. Az amerikai légierő augusztus 8-án kezdte el bombázni az IÁ iraki, szeptember 23-án pedig a szíriai állásait. Irakban az amerikai légierő mellett francia, brit, ausztrál, belga, dán és holland, Szíriában pedig szaúdi, emirátusi, jordániai és bahreini harci gépek is részt vesznek a hadműveletben.
Más, a CNN-nek nyilatkozó források tagadták, hogy Obama elrendelte volna a felülvizsgálatot. Alistair Baskey, a Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője közleményében leszögezte: „A szíriai stratégia nem változott. Míg a legfontosabb cél az IÁ kiszorítása Irakból, partnereinkkel együtt folytatjuk az IÁ szíriai állásainak bombázását, a menedékhelyekről való kiszorítását és csapásmérő képességének a megtörését.” A CNN szerint az amerikai vezetők azután döbbentek rá annak a stratégiának a téves voltára, hogy először Irakban kell az IÁ-t legyőzni, hogy a Szabad Szíriai Hadsereg két fronton kényszerült harcolni: egyrészt az IÁ és a másik szélsőséges csoport, az an-Nuszra Front fegyvereseivel, másrészt az Aszad-rendszerrel. A tanácskozásokon a lehetséges megoldások között szó volt ez esetleges berepülési tilalmi övezet létrehozásáról a török határon, és a mérsékelt szíriai ellenzék kiképzésének és felfegyverzésének a gyorsításáról.
Forrás:mno.hu
Tovább a cikkre »