Škoda Karoq Sportline 2,0 TDI: feláras nosztalgia Demecs Péter2024. 05. 12., v – 10:48 Pozsony |
A Škoda Karoqot legutóbb tavaly próbáltam, kétliteres benzinmotorral, most viszont a kétliteres dízel került sorra, egy rendkívül mutatós színben, és SportLine felszereltségi szintben. A Karoq még mindig népszerű, hiszen a leggyakrabban vásárolt SUV modellek ranglistáján nálunk tavaly a negyedik helyen végzett. A második egyébként a kisebb testvére, a Kamiq volt.
A Karoq tavaly az ötödik leggyakrabban vásárolt Škoda volt világszerte, illetve a második legnépszerűbb SUV. 2017-ben lépett a piacra, s lehet még emlékeznek arra, hogy a népszerű – szerintem egyedi és jól mutató, mások szerint félresikerült dizájnnal rendelkező – Yeti utódja lett. Azt a Yetit váltotta, amelyből összesen 630 ezret sikerült eladni, a Karoq eladásai jelenleg már jócskán túllépték a félmilliót.
A klasszicizmus
Az utastérben a modernizált médiarendszer és a digitális műszeregység dominál, amely már alapban 8 colos. Ehhez csatlakozik a 8 vagy 9,2 colos érintőképernyő, amellyel a médiarendszer egyes funkcióit tudjuk kezelni. A Karoq ezen a téren mintha a modern kor felé vezető út felében járna, hiszen a funkciók többségének kezelésére még klasszikus vezérlőgombok állnak rendelkezésre. Ezért fogja majd lehet megszólítani azokat, akik a rég múlt időket sírják vissza az autók világában. Mondjon bárki bármit, még a prémiumkategóriás autógyártók sem tudtak jobb megoldást kitalálni a Start/Stop rendszert deaktiváló gombnál, a klíma tekerőgombos vezérlőjénél vagy a klasszikus masszív váltókarnál. A Karoq utasterében a praktikum dominál, minden más mellékvágányra került és ez így van rendjén.
A jó kis dízel
A motorházban a jól ismert kétliteres dízelmotor volt, annak is a legerősebb változata, tehát a 110 kW (150 LE) teljesítménnyel bíró erőforrás, hétgangos DSG váltóval kombinálva. A gyorsulástól ugyan nem fognak eljárulni, de a 8,7 másodperces 0–100-as sprint azért tűrhető érték. Ugyanúgy mint a fogyasztás, amelyet sikerült 6,3 liter környékén tartanom egy hét után. Még egyszer: kétliteres motorral és összkerékhajtással rendelkező modellről beszélek.
Hiába volt a tesztautó Sportline kivitelben, a sportosabb vezetéshez ajánlatosabb a Sport üzemmódot aktiválni, normál esetben ugyanis inkább a kedvező fogyasztás van előtérbe helyezve. Sportban viszont a motor magasabb fordulatszámon dolgozik, a váltó csak később sorol, így megkapják a kívánt, valamivel agresszívabb magatartást. Arról viszont nem szabad megfeledkezni, hogy a Sportline ebben az esetben elsősorban a dizájnról szól. Sokkal agilisabb magatartása van a kétliteres benzinmotornak, melynek teljesítménye 140 kW, s ugyanúgy jár hozzá összkerékhajtás.
Most pedig kitérnék arra, miért is szerepel a címben a feláras. A Karoq Sportline változata ugyanis már alapban is több mint 33 ezer euróba kerül, aki az imént említett erősebb kétliteres benzinmotort akarja, annak már majdnem 40 ezer eurót kell félretennie, az általam is tesztelt dízel ára pedig 40 400 eurónál kezdődik.
Összegezve
Nem változtattam meg a véleményemet, a Karoq továbbra is a kedvenc SUV modellem a Škodától. Ráférne már egy alapos generációváltás, de így még legalább élvezni lehet benne azokat a dolgokat, amelyek az új autókból már hiányoznak; ez pedig jól a nosztalgia kedvelőinek.
Igen, az új Kodiaq sokkal nagyobb és ötletesebb, a Karoq viszonyt elsősorban a méreteivel szólíthatja meg az embereket, nem is túl nagy, de nem is kicsi, pontosan olyan SUV, amilyenre egy fiatal egy-két gyermekes családnak szüksége lehet. Én személy szerint a dízelváltozatot mellőzném, megelégednék a valamivel olcsóbb kétliteres, vagy akár az 1,5-ös benzinmotorral.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »