Amikor Donald Trump akkor még hivatalban lévő elnököt letiltotta és törölte a Facebook és Twitter, sokan megkongatták a vészharangot, a politikailag motivált deplatformizáció gyökeresen átalakíthatja a közéletet. Sajnos úgy tűnik, hamarabb mint gondolnánk.
Az ilyesmire fogékony RT.com szúrta ki azt a Rágalmazásellenes Liga (ADL – Anti-Defamation League) honlapján megjelent sajtóközleményt melyből kiderül, a szervezet szorosabbra fűzi együttműködését az elektronikus kereskedelemre és pénztovábbításra szakosodott PayPal-lel. Elsőre ebben a hírben nincs semmi különös, sőt üdvözlendő is, hogy az ADL, amely bő százéves története során számosi alkalommal sikerrel vette fel a küzdelmet a nemzetközi antiszemitizmussal szembe, a PayPal-lel közösen akadályozza meg a „gyűlöletkeltő és extrémista” eszmék terjedését azáltal, hogy az előbbi segít az utóbbinak eldönteni, kit kellene kizárni a PayPal platformjáról.
Csakhogy van egy aprócska bökkenő.
Átolvasva az ADL sajtóközleményét, találunk néhány aggasztó megfogalmazást, amely, látva, mi folyik körülöttünk, arra enged következtetni, akár politikailag motivált boszorkányüldözésnek is megágyazhat az aktuális együttműködés.
Még januárban, nem sokkal a capitoliumi események után írtuk meg, hogy számos amerikai nagy-, közép- és kisvállalat szakította meg Trumppal az együttműködést, sőt, több republikánus politikusnak is kijutott a jóból. Akkor Marriott hotellánc mellett a Dow vegyszeróriás, az American Express, a MasterCard, de még egy képeslapokat gyártó(!) vállalat (ez utóbbi már visszakérte két republikánus szenátor kampányához nyújtott adományát) is belengette, elzárják a szponzorpénzeket azok elől a republikánusok elől, akik a választási eredmények jóváhagyása ellen szavaztak januárban.
Persze egyelőre szó sincs arról, hogy a PayPal, amely számos tartalomgyártó számára tulajdonképpen a megélhetést jelenti azzal, hogy eljuttatja felhasználóihoz a rajongóik által küldött pénzeket, bármiféleképpen korlátozná akár a jobb- akár a baloldali véleményvezéreket. A baj az, az ADL sajtóközleménye annyira ködösen fogalmaz, hogy akár ez is kiolvasható belőle.
Azt írják például:
A PayPal és az ADL a továbbiakban is arra koncentrál majd, hogy az extrémista és gyűlöletcsoportokat támogató pénzügyi hálózatot felderítés és korlátozza.
A szöveg egy pontján pedig az áll, munkájuk célkeresztjébe kerülnek majd azok a szereplők és hálózatok is,
akik terjesztik és profitálnak a különböző közösségek elleni gyűlöletből és fanatizmusból.
Hogy az extrémizmust, a gyűlöletet, a terjesztést és a profitálást miként definiálják majd, az csak az ADL-en, illetve a PayPal-on múlik. Korábban nem egyszer előfordult már, hogy az ADL túltolta a rettegést. Legutóbb például, a George Floyd halála kapcsán kirobbant tüntetéshullám idején, megpróbálták rávenni az amerikai multinacionális vállalatokat, hogy függesszék fel a Facebook-os hirdetéseiket, mert a platform nem tesz meg minden tőle telhetőt az álhírek és kirekesztő tartalmak korlátozására.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »