Tokió nem az én olimpiám

Tokió nem az én olimpiám

Ahogyan a ballagásról, bizonyítványosztásról, diplomaátadásról lemaradt diákokat, úgy most a sportolókat is sajnálom. Tokió, amellett, hogy résztvevők tekintetében is csonka olimpia lesz, nélkülözni fog néhány olyan feltételt, hogy teljesértékűvé váljon. És nemcsak a szurkolók hiányára célzok, amikor ezt mondom.***

Persze az olimpiák történetében volt már néhány cifra eset, gondolok itt a háborúk miatt elmaradt világjátékokra, vagy a két, szégyenteljes csonka olimpiára Moszkvában és Los Angelesben. S míg előbbieknél a világégések miatti elmaradás magától értetődő volt, a keleti és nyugati tömb hidegháborús versengésének begyűrűzése a sportba már előremutató volt bizonyos események felé.

Hát, kérem! Mostanra érkeztünk ezeknek a bizonyos eseményeknek a kezdetéhez. És egyáltalán nem azért, mert a 2020-ra meghirdetett világjátékok a koronavírus-járvány miatt egy teljes évet csúsztak, hanem ennél kacifántosabb dolgok miatt.

Kezdve azzal, hogy Tokióban július 12-én kihirdették a járványügyi szükségállapotot, ami egészen augusztus 22-ig tart, így a pandémia miatt bizonyos előkészületek igencsak tompítják az olimpia fényét. Nem lesznek például nézők, aztán elmaradnak az olimpiai falukban szokásos ismerkedő estek, a díjazottaknak pedig se kézfogás, se ölelés nem jár, sőt a kapott érmeket is maguk akasztják majd a saját nyakukba. Persze a tévékészülékek és monitorok előtt mindenki annyit izgul majd, amennyit akar. S véletlenül se akarnám elvitatni az így elért sportsikereket. Pláne nem azért, mert néhány sportág úgynevezett egyolimpiás, azaz ha a sportoló most nem indul, akkor a következő megmérettetésen már nem biztos, hogy teljesíteni tudja a kvótát, és befér a keretbe. De az mégiscsak nyomot hagy egy sportoló lelkében, ha üres lelátók előtt kell versenyeznie.  Kick Kyrgios ausztrál teniszező például közölte: ha nem lesznek nézők, akkor felesleges indulnia. Ugyancsak nem indul Tokióban Serena és Venus Williams, Simona Halep, Rafa Nadal, Dominic Thiem, Stan Wawrinka, Gaël Monfils, így az itt elért tenisz-érmek nem feltétlenül a valós helyzetet mutatják majd.

*

Nick Kyrgios szerint, ha nincs néző, akkor a tenisz is okafogyottá válik. Máskülönben a teniszezők többsége úgy véli, hogy az olimpiai aranyéremnél sokkal nagyobb dicsőség a Grand Slam győzelem, azaz az Australian Open, a Roland Garros, a Wimbledoni tenisztorna és a US Open megnyerése egyéniben vagy párosban. Amennyiben ezek egy naptári éven belül teljesülnek, klasszikus Grand Slam-ről beszélünk. Ennél már csak egy nagyobb fokozat van, a Golden Slam, ami az ötödikkén csatlakozó olimpiai győzelem esetén áll fenn. Ez sikerült 1988-ban, ráadásul klasszikus értelemben Steffi Grafnak. – Fotó: tennishead

*

Hírdetés

De, hogy még mindig a koronavírus-járványnál tartsunk, Tokiónál a sportolók legnagyobb próbatétele nem a sportágakban való jártasságuk bebizonyítása lesz, hanem az, hogy negatívak-e? És ez rögtön a repülőjárattal kezdődik, aztán folytatódik a japán reptereken, hiszen csak úgy szállhat fel valaki az olimpiai gépre, és úgy hagyhatja el a japán repteret, ha mindkét tesztje negatív.

Innentől kezdve pedig minden sportoló zárlat alatt lesz, senkivel nem érintkezhet, mi több, naponta tesztelik majd. Akinek a számára pedig befejeződik a játék (vagy úgy, hogy kiesik, vagy úgy, hogy nyer), azonnal el kell hagynia a helyszínt, és haza kell utaznia. Nincs tehát együtt örömködés, még akár a saját olimpiai csapattal sem.

***

Amiért pedig ez a világjáték nemcsak fura, de egyszerre kellemetlen és visszataszító is, az annak a ténye, hogy úgynevezett sporttörténelmet ír: először indul a játékokon transzszexuális sportoló. S igen, kitalálta a kedves olvasó, még csak véletlenül se olyan nő, aki férfinek érzi magát, és 100 méteres síkfutáson kíván indulni, de nem is férfiből nővé lett talajtornász. Hanem egy új-zélandi súlyemelő, bizonyos Laurel Hubbard, aki 2013-ig férfiként versenyzett, nem túl jó eredménnyel. Amikor aztán úgy döntött, hogy nő lesz, szépen érkeztek az eredmények is. 2019-ben például megnyerte a Csendes-óceáni Játékokat.

*

Laurel Hubbard egy úgynevezett „előtte-utána” fotón. Azaz hogyan lesz egy középszerű férfi sportolóból világklasszis női sportoló? Fotó: Daily Mail Online

*

Hubbard máskülönben teljes joggal indulhat, hiszen a NOB 2015-ben hozott egy olyan szabályt, ami megengedi a transzszexuálisoknak, hogy bizonyos tesztoszteronszint alatt elinduljanak. Ez a küszöbérték hormonkezelt vagy átoperált nemváltók esetében ötször magasabb, mint a nőknél. Arról nem is beszélve, hogy a férfiként sportolni kezdett, majd időközben nemet váltott sportolónak mind az izomtömege, mind a csontsűrűsége a férfiakéra jellemző. Tehát ne egy kis Mauglit képzeljünk el, akit farkasok neveltek, így ő maga is felvette a farkasok életmódját, teste pedig alkalmazkodott az életmód megkövetelte kívánalmakhoz! Nem, itt egy echte férfiról van szó, akinek máskülönben senki sem a nemváltáshoz való jogát kérdőjelezi meg.

>>Itt kell megemlítenem ötödikes osztálytársam, Laci esetét, aki röhögve teljesítette testnevelésen a szintfelmérőket, míg mi eléggé megizzadtunk bele. Mondjuk az is igaz, hogy mi 11-12 évesek voltunk, Laci viszont 16…


Forrás:vbt.pestisracok.hu
Tovább a cikkre »