Napi ingázó: „Étlen-szomjan munkaidőn kívül órákat állok sorba a határnál”

Napi ingázó: „Étlen-szomjan munkaidőn kívül órákat állok sorba a határnál”

Óriási sorakozás, akár több órás várakozás és alapos ellenőrzés után léphető át a magyar-szlovák államhatár. A napi rutin részévé vált az ingázók számára a türelem és az idegfeszítő várakozás valamint mindennapossá vált a bizonytalanság is.

Már több mint egy hónapja érvényben vannak a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos óvintézkedések. Március közepén lezárták a Magyarország és Szlovákia közti határátkelőket. A szigorú szabályok értelmében a létfontosságú szállítmányok mellett csakis a szomszédos országba a határtól számított harminc kilométeres körzetbe ingázókat engedik át a határátkelőkön. Alapos átvizsgálás, személyazonosság, testhőmérséklet mérése és a szükséges iratok átellenőrzése után léphetik át az államhatárt a munkába igyekvők.

Munkanapokon naponta két alkalommal hosszú sorokban várakoznak munkába igyekezve illetve hazafelé tartva. Szlovákia minden államhatárán hasonló a helyzet.

Ipolyságról és a szűkebb környékről sokan dolgoznak magyarországi üzemekben. A legtöbb alkalmazottat vállalati autóbuszokkal szállítják otthonukból munkába. Az ipolysági székhelyű Mária Busz Autóbusz-vállalat az egy- és többnapos kirándulások szervezése és lebonyolítása mellett alkalmazottak szállításával is foglalkozik. Ipolyságról és a határ túloldalán lévő magyarországi falvakból utaztatják egy nagyoroszi üzembe a munkásokat.

Mint Sedláček Anikó, a Mária Busz Autóbusz-vállalat társtulajdonosa a Felvidék.ma-nak elmondta: „Mivel Nagyoroszi az államhatártól tizenöt kilométerre fekszik, a hatályos törvények értelmében megengedett az ingázás. Ehhez be kellett szereznünk a szükséges iratokat. Nagyon hosszú a várakozás, így a menetidő sokszorosa a korábbinak.”

Szlovákiából kifelé menet a magyar hatóság méri az utasok testhőmérsékletét, átellenőrzik a szükséges iratokat, a személyazonosságit, a munkavállalói igazolást.

– mesélte Heimlich Marek, az autóbusz-vállalat másik társtulajdonosa. Majd hozzátette: hajnalban kissé kedvezőbb a helyzet a határnál, ám így is mintegy órával korábban indulunk el, hogy időben elérjünk a tizenöt kilométerre lévő Nagyorosziba. Az autóbuszvezetőknek az óvintézkedések előtt mintegy órát vett igénybe a kiszállás a magyarországi üzembe az alkalmazottak felszedésével az adott településeken, valamint a visszaúttal. Jelenleg minimum két és fél, három órát vesz igénybe egy forduló.

Délután tán még rosszabb a helyzet. „A délutáni szállítás még több időt vesz igénybe. A szlovák oldalon kissé lassabban megy az ellenőrzés. Hosszabb a sor és nagyobb a torlódás is” – jegyezte meg Heimlich Marek. Mint kiemelte, az elmúlt hónapokban volt már olyan eset, hogy a kocsisor vége Nagyoroszi határában volt.

Hírdetés

A határ magyarországi részén általánosan négy-hat kilométeres torlódás alakul ki. Nincs jobb helyzet a szlovákiai oldalon sem. A kocsisor a határ és Ipolyság közt sorakozik, emellett a teherforgalom gyakran feltorlódik az Ipolyság és Gyerk közti szakaszon is.

Naponta várakozni kell, mára már beletörődtünk ebbe – mondják egyöntetűen az autóbusz-vállalat tulajdonosai.

Határ menti településként Ipolyságon sok lakosnak rokonai, családtagjai élnek az Ipoly túloldalán. Emellett nem elhanyagolható azoknak a száma, akik a Börzsöny lábánál, magyarországi községekben vásároltak házat, telket.

Mint látjuk, nem egyszerű a helyzet a tömegközlekedésben, ám a személyautós ingázás tán még bonyolultabb.

– nyilatkozta a Felvidék.ma-nak S. Péter, ipolysági lakos. A határtól mindegy huszonöt kilométerre lévő Rétság félórányi távolságra van az Ipoly menti várostól. Március közepétől egy az időtartam a sokszorosára emelkedett. Volt olyan nap, amikor két és fél órát vett igénybe a hazajutás.

Péter is problémaként fogalmazta meg, hogy

Mint elmondta: voltak olyan átmeneti időszakok, amikor a hatályos rendelkezések értelmében nem is jutott át a munkahelyére, illetve a határátlépés kötelező karanténnal járt volna. Szerencsére munkáltatója készségesen reagált a helyzetre.

Át kellene gondolni az átvizsgálás menetét a zökkenőmentesebb átlépés érdekében – jelezte portálunknak

Mint korábban már megírtuk, május elsejétől az ingázókat csakis negatív koronavírus-teszt igazolással engedik át az államhatáron. Ezzel kapcsolatban Péter kifejtette:


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »