Financial Times: Riadalmat keltett a német autógyárakban az Audi-sztrájk sikere

Financial Times: Riadalmat keltett a német autógyárakban az Audi-sztrájk sikere

A magyarok 18 százalékos béremelése riadalmat keltett a német autógyártók körében, mert rávilágított arra, mennyire függnek saját, közép-kelet-európai ellátórendszerüktől – írja a Financial Times amerikai gazdasági napilap.

Az FT azt is kiemeli, hogy a közép-európai országok gazdaságának két fontos jellemzője van: a magas munkaerőhiány és az erős, de kölcsönös függőség a németországi autóipar felé.

A cikk nem véletlenül beszél úgy, mintha az Audi-sztrák precedens értékű lennek: a 13 ezer embert foglalkoztató győri üzem szakszervezetei által kiharcolt 18 százalékos béremelés a legjobb eredmény, amit Magyarországon szakszervezet valaha el tudott érni. A magyar munkások alkupozíciója pedig elképesztően előnyös volt: a győri gyár leállása miatt veszélybe került a német, ingolstadti üzem termelése is.

Kölcsönös függés

Az FT azonban azt is hangsúlyozza, hogy a függés kölcsönös, és a magyar gazdaság (a cseh, lengyel és szlovák gazdasághoz hasonlóan) szintén rá van szorulva a német autógyártásra. Példaként említi, hogy a győri Audi önmagában a magyar nemzetgazdasági export 9 százalékát adja és évente 1,4 százalékkal járul hozzá a GDP-hez.

Hírdetés

Milan Nič, a szlovákiai német külkapcsolatok intézetének munkatársa szerint, bár a német gyárak és közép-kelet-európai ellátási láncok kölcsönös függőségét természetesnek veszik a német politikusok és vállalatvezetők, a magyarországi sztrájk eredményessége mégis aggodalmat keltett Berlinben.

Az, hogy a szakszervezet hatékonyan tudta érvényesíteni akaratát, és gyakorlatilag „mindent megkapott, amit követelt”, arra mutat rá, hogy mennyire kiszolgáltatottak a német autógyártók a kelet-európai beszállító-láncaikkal szemben. És ez komoly kihívást jelent számukra, tekintve, hogy közben meg kell oldaniuk a dízelmotorok problematikáját is – amelybe korábba tízmilliárd eurókat öltek, de a dízelbotrány miatt most keresztet vethetnek a megtérülésére.

Elértük a határainkat?

Az FT szerint az olcsó, de ahhoz képest viszonylag jól képzett közép-kelet-európai munkaerő vonzóvá tette a német autógyárak számára Közép-Kelet-Európát, de a lehetőségek elérték a határaikat. Egyrészt azért, mert munkaerőhiány miatt, másrészt az előzővel szoros összefüggésben lévő kivándorlás miatt. A sztrájk pedig megmutatta, hogy a bérek a térségben továbbra is emelkedő pályán vannak.

A lap végül arra is kitér, hogy a győri Audi szakszervezeteinek érve nem az volt, hogy kevesebbet keresnek nyugat-európai kollégáiknál, hanem hogy kevesebbet keresnek cseh, szlovákiai és lengyel kollégáiknál is (sorrendben 25, 28 és 39 százalékkal kevesebbet).

Körkép.sk


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »