Az ENSZ 2018. szeptember havi közgyűlésén az iráni atomalku kapcsán nem épp szokványos találkozóra került sor.
Federica Mogherini, az Unió külügyi főképviselő ugyanis különtalálkozóra hívott egyes országokat az iráni atomalku életben tartása kapcsán. Hasonlóra korábban is került már sor, ám ezúttal az USA kimaradt a szórásból, és a Mogherini által összehívott meetingen Nagy-Britannia, Franciaország, Oroszország, Kína, valamint az érintett Irán vett részt. Az USA azonban nem.
Szalai Máté, a Külügyi és Külgazdasági Intézet kutatója a Világgazdaság.hu-n megjelent publikációjában meg is jegyzi ezzel kapcsolatban
Ráadásul a nagyhatalmi „elkülönülés” épp azután történt meg, hogy Donald Trump amerikai elnök Irán elszigetelésére szólította fel a világ országait.
Szalai azonban hangsúlyozza, hogy az USA viszonylagos elszigetelődése még nem jelenti az iráni atomalkut támogatók győzelmét. Szerinte a nagy kérdés az, hogy
szögezi le a szakértő. Hozzáteszi, hogy a nagy európai, orosz, kínai és más gazdasági szereplőknek tehát választaniuk kell: ha belépnek a perzsa állam piacára vagy folytatják az ottani tevékenységüket, akkor effektíve lemondhatnak az amerikai piacon való büntetlen jelenlétről.
A KKI kutatója úgy látja, hogy annak ellenére, hogy Washington jelenleg kisebbségi véleményt képviselő az iráni ügyben, mégis sikerül keresztülvinnie akaratát, súlyos gazdasági károkat okozva Iránnak a világ nagyhatalmainak igyekezete ellenére.
véli Szalai Máté.
Körkép.sk
Nyitókép: vilaggazdasag.hu
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »