Zuzana levele

Zuzana levele

Megsüvegelendő és a jövőre nézve akár bíztató is lehet, hogy Zuzana Čaputová szlovák köztársasági elnök a jószomszédi és jóbaráti kapcsolatok jegyében az elsők között gratulált levélben Novák Katalinnak, Magyarország új államfőjének a megválasztásához.

A levél tartalma viszont kissé hivatalosra sikeredett, és a kioktató hangvétel is átszűrődik rajta, ami az EU-ban és az Egyesült Államokban is megbecsült, hivatalát a brüsszeli elvárásoknak megfelelően betöltő szlovák elnök részéről egyáltalán nem meglepő. A levél tartalmának bizonyos részei akár a SZNF évfordulója tiszteletére elhangzó elnöki beszédbe is beférnének.

Semmi Kati, semmi Zuzi, semmi olyasmi, hogy kuriózumnak számítanak a szomszédos országok női államfői, és majd előre egyeztessünk ruhákat a találkozásaink előtt, csak a hivatalos protokoll hangja!

Az államfő a levelében kiemelte: ebben a rendkívül nehéz időszakban, amikor a világnak szembe kell néznie egy világjárvánnyal és egy háborúval is, a jószomszédi és baráti kapcsolatok felbecsülhetetlen értékűek. Ennyi talán elég is lett volna a jelenlegi súlyos helyzetre való utalásból egy gratulációban. De ő nem elégedett meg ezzel:

„Oroszország az Ukrajnával szembeni agressziójával, melyet semmilyen provokáció nem előzött meg, az európai biztonsági rendszer alapjait igyekszik aláásni. Emellett explicit módon kétségbe vonja nem csak a biztonságunkat, hanem a szuverenitásunkat is. Ezek azok a pillanatok, amikor teljes mértékben felismerjük a civilizációs hovatartozásunk, vagyis az uniós tagságunk jelentőségét, és méltányoljuk az Észak-atlanti Szerződés Szervezete által biztosított szövetségünk erejét” – olvasható a hovatartozásunkra és miheztartásunkra való burkolt figyelmeztetést Čaputová levelében.

A gratulációt megköszönő válaszlevélben talán megemlíthető lenne, hogy köszönjük szépen a jótanácsokat, de ezekkel mi, magyarok is nagyon jól tisztában vagyunk. A szlovák elnök szerint nem feledkezhetünk meg arról sem, hogy ezt a precedens nélküli válságot a demokrácia, a független intézmények és a média globális eróziójának hosszú időszaka, valamint az európai értékekbe és a jogállamiság elveibe vetett bizalom megingása előzte meg, mindezt pedig egy intenzív dezinformációs nyomás súlyosbította. Nos ezekből a gondolatokból már nyíltan kicseng a brüsszeli szemlélet. Már csak azt kellett volna pontosítania Čaputovának, hogy mik azok az európai értékek (sejtjük), a jogállamiság brüsszeli kettősmércés értelmezéséről is van elképzelésünk, ugyanúgy, mint az intenzív dezinformációs nyomásgyakorlásról. De hogyan tartozik bele mindez egy megválasztáshoz gratuláló levélbe?

Hírdetés

És a levél végéről nem maradhatott el a kisállam nagy és sokat tapasztalt államfőjének óva intése sem:

„Hiszem, hogy a hivatalát úgy veszi át, hogy tisztában van mindezzel, és ezzel a rendkívül intenzív generációs tapasztalattal kezdi meg a küldetése teljesítését” – fogalmazott az államfő sok sikert kívánva Novák Katalinnak.

A rendkívül intenzív generációs tapasztalat homályos mivolta mellett kifogásolható még pár szempont hiánya is a gratuláló levélből!

Čaputová szerint Szlovákia és Magyarország viszonya rendkívüli, mivel a két országot gazdag történelem, emellett pedig rengeteg kulturális, polgári, de főleg pozitív emberi kapcsolat köti össze. A gondolat szép, de a szülőföldjükön élő magyar és szlovák nemzetiségekre, mint az országainkat összekötő hídra való utalás ebből a felsorolásból igencsak hiányolható. Különös tekintettel arra, hogy

a szlovák köztársasági elnök a napokban írta alá azt az állampolgársági törvénymódosítást, amely a szülőföldjükön élő magyarokat újfent a szlovák állampolgárságuk elvesztésével riogatja, szándékosan megfosztja őket ezzel a magyar állampolgárság megszerzésének lehetőségétől.

Vagyis önbírálatot is gyakorolva a jogállamiság elveinek betartását elsősorban otthon kellene számon kérnie a szlovák államfőnek.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »