A csúcson veszítheti el legjobbját a Liverpool

A csúcson veszítheti el legjobbját a Liverpool

A csúcson veszítheti el legjobbját a Liverpool Elek Zoltán2025. 01. 08., sze – 17:33

Mohamed Szalah minden eddigi rekordját felülmúlhatja, ám nyolc év után mégis távozhat.

A 2024–2025-ös szezon eddig abszolút a Liverpoolról és Mohamed Szalahról szólt a Premier League-ben. Az angol futballcsapat úgy vezeti hatpontos előnnyel a bajnokságot, hogy egy mérkőzéssel kevesebbet játszott, mint közvetlen vetélytársai, a Bajnokok Ligájában hatból hat meccset nyert, míg Szalah élete formájában futballozva 19 PL-meccsen 18 gólnál és 13 asszisztnál jár (de az összmérlege is kegyetlen: 27 mérkőzés, 21 gól, 17 gólpassz). 

2024-ből nehéz jobb teljesítményt mondani, mint amit Szalah bemutatott, mégis úgy tűnik, ez lesz az egyiptomi klasszis hattyúdala.

Az 1992. június 15-én született egyiptomi klasszis 2010-ben kezdte a pályafutását az al-Mokawloon csapatánál, onnan szerződtette 2012-ben a Basel. A svájciakkal két bajnoki címet nyert, és miután két év alatt 79 tétmérkőzésen 20 gólig jutott, felfigyelt rá a Chelsea.

A londoniaknál azóta is foghatják a fejüket, hogy nem volt elég türelmük kivárni a beérését, igaz, a Roman Abramovics-éra csúcspontján olyan játékosokkal kellett volna megharcolnia a szélsőposztok valamelyikéért, mint a brazil Oscar és Willian, a német André Schürrle vagy a belga Eden Hazard.

Így mindössze 13 bajnoki jutott neki a Premier League-ben, ezeken kétszer volt eredményes. A klub előbb az olasz Fiorentinának adta kölcsön 2014–15-ben (26 tétmérkőzés, 9 gól), majd az AS Romának, amely aztán ki is vásárolta a szerződéséből (két szezon alatt 83 meccsen 34 gólig jutott).

2017 nyarán a Liverpool 42 millió eurót fizetett érte, ezzel klubrekordot döntött, a csúcsot addig Andy Carroll tartotta, még 2011-ből. Az első szezonjában beállította az egy szezonban szerzett legtöbb Premier League-gól rekordját (32), és BL-döntőbe segítette csapatát.

Roberto Firminóval és Sadio Mané­val félelmetes támadóhár­mast alko­tott, a ’Pool pedig 2018–19-ben Bajnokok Ligáját, a kö­vetkező szezonban angol bajnoki címet nyert. Szalah ellenállhatatlanul futballozott, 2017–18 után 2018–19-ben, majd 2021–22-ben is gólkirály lett az élvonalban, de még a leggyengébb liverpooli évében, a legutóbbiban is 18 találatig jutott.

Nyert már FA-kupát (2021–22), két Ligakupát (2021–22, 2023–24), Community Shieldet (2022), UEFA Szuperkupát (2019) és klubvilágbajnokságot (2019) is.

Az egyiptomi válogatottban 103 mérkőzésen 59 találatig jutott, részt vett a 2012-es olimpián, a 2018-as világbajnokságon, és kétszeres ezüstérmesnek mondhatja magát az Afrika-kupán (2017, 2021).

Rendkívüli játékos félelmetes formában

Év végén, december 30-án a The Athletic összegezte az egyiptomi támadó statisztikáit, és megállapította, hogy a Premier League történetében a valaha volt legjobb szezont futotta eddig.

Szalah addig 18 bajnokit játszott, összesen harminc kanadai pontot jegyzett, azaz átlag 52,7 percenként szerzett gólt (17) vagy adott gólpasszt (13). Az eddigi időcsúcsot Gabriel Jesus tartotta (Manchester City, 2016–17, 59,1 perc), megelőzve Kevin Campbellt (Everton, 1999, 63 perc) és a tavaly brillírozó Erling Haalandot (Manchester City, 2022–23, 63,1 perc).

Az, hogy 30 gólban vállalt szerepéhez csupán 18 mérkőzésre volt szüksége, ugyancsak Premier League-rekord, a korábbi csúcsot szintén egy Liverpool-játékos, Luis Suárez tartotta, aki 19 meccs alatt jutott 30 pontig még 2013–14-ben.

Korábban egyetlen játékos sem volt arra képes, hogy egy szezonon belül hétnél több olyan meccset játszott, amelyen gólt szerzett és gólpasszt adott – Szalah jelenleg már nyolcnál jár.

Teszi ezt ereje teljében, pályafutása csúcsán, 32 évesen.

„Mo és a rendkívüli jelző összetartoznak, olyasvalamik, amelyeket sokat hallottam az elmúlt hat hónapban együtt emlegetve. Valóban megérdemli a jelzőt és valószínűleg az elmúlt nyolc évben is okkal mondták rá. Csak azért nem tud folyamatosan meglepni minket, mert tudjuk, milyen játékos, és mire képes” – mondta Arne Slot, a Liverpool vezetőedzője.

De úgy tűnik, a holland szakember sem akarja teljesen kiégetni, és nagyon okosan használja, a Pool taktikája ugyanis abszolút alkalmas arra, hogy Szalah többet pihenjen, és ne ragadjon le sem vonalszélsőként, sem támadóként. Ugyanakkor ha Szoboszlai Dominik vagy Curtis Jones is a pálya azon oldalán helyezkedik el, mint ő, és Ryan Gravenberch mellett Trent Alexander-Arnold is ott van, akkor bőven akad lehetősége arra, hogy fent maradjon, és ne égessen el energiákat a visszafutással.

Amikor 2024. december 22-én a Liverpool 6–3-as győzelmet aratott a Tottenham vendégeként, Mohamed Szalah két góllal és két gólpasszal vette ki részét a sikerből, és ezzel megelőzte Billy Liddellt a klub örökranglistáján.

A támadó ezzel egymás után a hatodik szezonjában jutott el legalább tíz-tíz gólig és asszisztig, de ő a Premier League-érában az első játékos, aki már karácsony előtt produkálta ezt a számot.

Az egyiptomi azóta még három gólt szerzett, így már 232 találatnál jár, ennél többet csupán hárman értek el a Liverpool mezében. És ha Szalah így folytatja, elképzelhető, hogy a szezon végére fellép a képzeletbeli dobogóra is, amelytől már csupán 12 találat választja el.

A klub örök-góllövőlistája:
346 gól – Ian Rush
285 gól – Roger Hunt
241 gól – Gordon Hodgson
232 gól – Mohamed Szalah
228 gól – Billy Liddell

Hogy marad benne szufla, azt más statisztikák is mutatják: eddigi 18 góljából 16 a második félidőben született, emellett az előző három szezonban csökkenő tendenciát mutató sikeres cselezési aránya (2021 és 2024 között 39%, 34%, majd 31,4% volt) ismét az ötven százalék felé közelít.

Még nincs is a csúcson?

A fenomenális forma azonban nem elégíti ki a támadót, aki hisz a fejlődésben, abban, hogy 2017 nyara óta 376 mérkőzésen szerzett 232 gólja és 104 gólpassza még jócskán túlteljesíthető.

„Azt hiszem, még nem értem el a csúcspontot. Úgy gondolom, hogy ha egy labdarúgó azt gondolja, hogy elérte a legmagasabb potenciált, akkor egyszerűen vissza fog esni. Nagyon alázatos vagyok, a mai napig megkérdezem a játékosokat, mit gondolnak, mit tudok még javítani. Akkor is, ha fiatalabbak nálam, és talán nem érték el azt, amit én. Ugyanakkor mindig azt mondom, meséljék el, miben tudnék még javulni, hiszen néha mások többet látnak nálam.”

Arra a kérdésre, hogy képes-e meghaladni a 44 gólt és 14 gólpasszt, amit az első Liverpool-szezonjában jegyzett, azt felelte, remélhetőleg igen.

„A terv az, hogy felülmúljam, hiszen eddig ebben a szezonban nagyon jók a számaim, szóval remélem, túl tudom majd teljesíteni. Az is óriási teljesítmény, hogy eddig háromszor gólkirály lehettem, a Premier League-ben egy szélső erre legfeljebb egyszer képes. A negyedik elsőség bonyolultabb lenne, hiszen rengeteg jó csatár van. De nagyon-nagyon alázatosan viszonyulok mindehhez.”

A klub honlapján készült rövid interjúban feltették neki a kérdést, hogy hogyan foglalná össze a klub iránti érzéseit. Erre azt felelte, minden ott töltött pillanatot maradéktalanul élvez, mert azt érzi, ez az élmény talán soha többé nem jön el ismét.

„A szezon előtt úgy voltam vele, bár kaptunk egy új, másik edzőt, és nem tudjuk, milyenek leszünk, én ugyanúgy szeretnék dolgozni, és élvezni a futballt. Most féltávnál azt mondhatom, nagyon-nagyon jó helyzetben vagyunk, és ha így folytatjuk, remélhetőleg nyerünk egy újabb nagy trófeát.”

Esély az Aranylabdára

Slot szerint Szalah jelenleg a világ legjobb játékosa, Jamie Carragher, a Sky Sports szakértője pedig úgy véli, hogy az egyiptomi válogatott játékos van a legjobb pozícióban a 2025-ös Aranylabdáért.

A számokat tekintve, amelyek pompájukban Cristiano Ronaldo madridi és Lionel Messi barcelonai teljesítményével vetekednek, nehéz vitatkozni, de Szalah nem az Aranylabdára koncentrál.

„Az egyéni díj elnyerése 90 százalékban attól függ, hogy milyen teljesítményt nyújt egy játékos a csapattal, és nyer-e valami nagy trófeát. Amennyiben igen, nagyobb az esély az Aranylabdára is. Ám számomra az a legfontosabb, hogy megnyerjem a Premier League-et. De nem lesz könnyű, hiszen az Arsenal és a Chelsea elkaphat bennünket, a Manchester City biztosan vissza fog térni a legjobbak közé. Koncentrálnunk és keményen dolgoznunk kell, nem vehetjük természetesnek a sikert. De remélhetőleg a végén megnyerjük.”

Az biztos, hogy a ’Poolnak nagy veszteség lenne, ha lemondana egy csúcsformában futballozó Szalah­ról, márpedig jelenleg minden jel arra mutat, hogy a klasszis a nyáron távozik. 

A szerződése ugyanis a 33. születésnapja után két héttel, június 30-án lejár, és  egyelőre nyoma sincs annak, hogy sikerülne hosszabbítani vele.

Pénteken a Sky Sports készített vele interjút, amelyben úgy fogalmazott, az utolsó évét tölti a klubnál, és ugyan szeptemberben még azt mondta, senki nem beszélt vele a lejáró szerződéséről, azóta már több hosszabbításra vonatkozó ajánlatot visszautasított, mert távol vannak egymástól az álláspontok.

„Nagyon szeretném megnyerni a PL-t. Ez az utolsó szezonom a klubban, ezért ezt a különleges ajándékot szeretném átadni a klubnak és a városnak” – nyilatkozta.

Kapcsolódó cikkünk

Az angol csapat társtulajdonosa, Sir Jim Ratcliffe szerint nehéz és népszerűtlen döntéseket kell meghoznia a közeljövőben.

Nem véletlenül sírják vissza a Manchester United szurkolói a legendás Sir Alex Fergusont, akinek vezetésével a futballcsapat nem csupán a Brit-szigetek, de Európa legjobb csapatává nőtte ki magát. A Fergie-érában a klub 13 Premier League-címet, 5 FA-kupát, 4 Ligakupát, két Bajnokok Ligáját és egy KEK-et nyert, 2013 óta azonban be kellett érnie egy Európa-ligával, illetve két-két FA-kupával és Ligakupával. 

Ahogy azt novemberben írtuk, tizenegy sikertelen év után most a portugál Rúben Amorim szerződtetésével újabb remény ébredt, bár egyelőre a jelenlegi szezont kellene túlélni. Érzi ezt a szakmai stáb, de a társtulajdonos Sir Jim Ratcliffe is, aki szűk egy éve került a tűz közelébe, azóta hozott pár döntést, amelyek némi kapkodásra engednek következtetni.

Hogy mire gondolunk? Először is a nyáron a klub szerződtette az Angol Labdarúgó-szövetség korábbi fejlesztési, a Brighton és a Newcastle egykori sportigazgatóját, akiről Ratcliffe azt mondta, munkakörében a világ egyik legjobbja. Így aztán pár millió fontot is fizetett érte a Newcastle-nek, majd vele karöltve kezdte meg átalakítani a keretet. 

Csak a nyáron elköltött 204,5 millió eurót, jött többek kötött Leny Yoro (Lille), Manuel Ugarte (PSG), Joshua Zirkzee (Bologna), Matthijs de Light és Nusszair Mazraoui (mindkettő Bayern München), és ugyan felmerült, hogy Erik ten Hag helyére új menedzsert neveznek ki, a holland végül is maradt. 

Csak az eredmények nem jöttek, így a hírek szerint a klub vezetői egy október 8-i végrehajtó bizottsági ülésen már arról beszéltek, hogy változtatni kellene, aztán 20 nappal később ki is rúgták Ten Hagot, majd november 11-én megérkezett Rúben Amorim. De egyelőre a portugál is szenved, öt meccséből mindössze kettőt nyert meg, és egy döntetlen mellett kettőt el is veszített.

Hírdetés

Vasárnap aztán jött az újabb váratlan húzás: a vezetés megköszönte Ashworth munkáját, azaz a világ legjobbjából öt hónap alatt egy kirúgott sportigazgató lett.

Szeretnénk megköszönni Dan munkáját és támogatását a klub átmeneti időszakában, és sok sikert kívánunk neki a jövőre nézve

– írta a klub a közleményében.

Ratcliffe kritikusai persze állítják, ennyi hibás döntést és ilyen gyatra gondolkodást nem bír el hosszú távon a Manchester United: összességében Amorim és Ashworth kinevezése, valamint Ten Hag menesztése közel 25 millió fontjába (30 millió euró) került a klubnak. Ha ehhez hozzávesszük, hogy az elmúlt öt év összes vesztesége több mint 370 millió font (447 millió euró) volt, ez nem tűnik felelősségteljes gondolkodásnak.

Ratcliffe hozzátette, szerinte a United átlagossá vált: 

A Manchester United egy középszerű klub lett, már cseppet sem számít az elit tagjai közé és jelenleg a sport egyik legnagyobb kihívásával kell szembenéznünk, hogy visszavezessük a csúcsra

 – nyilatkozta a United We Stand című szurkolói magazinnak.

A társtulajdonos állítja, hogy nehéz és népszerűtlen döntéseket kell meghoznia a közeljövőben, ezek nélkül semmi sem fog megváltozni, tekintve az Old Traffordon örökölt probléma mértékét.

* a United egy évtized alatt sodródott ebbe az állapotba, ezalatt csak nőtt a nagy tehetetlenség, és nincsenek könnyű vagy gyors javításra lehetőségek
* Rúben Amorim nem nyeri meg a Premier League-et és a Bajnokok Ligáját, hacsak nem javul a keret
* az Old Traffordon nem igazán történik komoly adatelemzés, márpedig ideje lenne alkalmazkodni a 21. századi igényekhez
* leépítésekre volt szükség, mert a klub veszteségei fenntarthatatlanok
* a jegyáraknak emelkedniük kell, de nem az a cél, hogy a túl magas összegek miatt az emberek ne tudják megvenni a belépőket

 

 Ma már elmondhatom, hogy nem könnyű a feladat, hogy olyan elit, topcsapattá alakítsuk a Unitedet, mint Alex idején volt. Nem élvezem a vereségeket. Ugyan­akkor nagyon tetszett Pep Guardiola véresre karmolt feje a Feyenoord elleni BL-mérkőzést követően. Ez a hozzáállás a megfelelő, látszik, hogy nem szeret veszíteni 

– mondta Ratcliffe.

Az eredményeink nem voltak fantasztikusak, az sem tetszik, ahol jelenleg tartunk a bajnokságban. De a sport egyik legnagyobb kihívása előtt állunk, amikor kijelentjük, hogy a célunk visszajutni oda, ahol a klubnak lennie kellene. Ez egy rögös út, emelkedőkkel és lejtőkkel, amely során nehéz és népszerűtlen döntéseket kell hoznunk. Ha visszariadunk ezektől, akkor semmi sem fog megváltozni

– tette hozzá.

A csapat 15 forduló után öt győzelemmel, négy döntetlennel és hat vereséggel, 19 megszerzett ponttal mindössze a 13. helyen áll, innen csak felfelé vezethet az út, főleg, ha olyan fantasztikus, intelligens és megfontolt edző ül a kispadon, mint Amorim.

Ha a csapatod nem elég jó, nem nyerheted meg a Bajnokok Ligáját, bármennyire is jó Ruben. Ezért van szükségünk egy kis türelemre.

Ratcliffe állítja, ilyen helyzetben, amikor nem tudják felvenni a versenyt a világ legjobbjaival, akkor a megoldást az utánpótlás-nevelés jelenthetné. Igen ám, de az adatelemzés annyira gyerekcipőben jár, hogy a megfelelő fiatalok kiszűrésére sem elég.

Ezen a téren még a múlt században járunk

– jelentette ki az örökségéről. Ennek ellenére hozzátette, hogy nagyon jó a kapcsolata a további tulajdonosokkal, Joel és Avram Glazerrel.

A United az elmúlt három szezonban összesen 312,9 millió angol fontnyi (378 millió eurónyi) adózás előtti veszteséget könyvelt el, így a klub kitartó harcban van a Premier 
League pénzügyi fair play szabályzatának betartásáért. Ratcliffe a nyáron mintegy 250 állást szüntetett meg egy jelentős költségcsökkentés részeként, és kitart amellett, hogy az ilyen kemény döntések elkerülhetetlenek.

Vannak problémák, amelyeket meg kell oldanunk, mert olyan pénzügyi helyzetet örököltünk, amelyet csak az idő old meg. Sok kritikát kapunk a sajtóban, de a klub működtetésének költségeit át kell szabnunk. Szabad akarok lenni, hogy igazán jó futballistákat vásárolhassunk

– mondta.

Sir James Arthur Ratcliffe 1952. október 18-án született az angliai Failsworth városában. A vegyészmérnök üzletember az általa 1998-ban alapított INEOS vegyipari csoport elnök-vezérigazgatója, brit milliárdos, aki 2018-ban az Egyesült Királyság leggazdagabb embere volt 21,05 milliárd fontnyi (25,4 milliárd euró) vagyonával.

2024 februárjában Ratcliffe a Manchester United angol futballklub kisebbségi részvényese lett, és megszerezte a sportműveletek irányítását. Mindig is rajongott a sportért, 2013-ban teljesített egy embertelen maratont a Szahara sivatagban, de alapított jótékonysági szervezetet is „Go Run for Fun” néven, amelynek célja, hogy 5 és 10 év közötti gyereket bátorítson az aktív sportéletre. 2017-ben megvásárolta a svájci Lausanne-Sport, 2019-ben pedig a francia Nice labdarúgócsapatát.

 A 2022-es ukrajnai orosz inváziót követően megpróbálta megvásárolni Roman Abramovicstól a Chelsea-t, de 4,25 milliárd fontnyi (5,1 milliárd eurós) ajánlatát elutasították.  Így fordult a Manchester United felé, a klub 2023. december 24-én jelentette be, hogy Ratcliffe 25 százalékos részesedést szerzett, a vásárlás 2024 februárjában zárult le.

Ratcliffe-et a szurkolók azért is bírálták, mert felnőtteknek, időseknek és gyerekeknek egyaránt bevezette a 66 fontos (80 eurós) minimális jegyárat. A szurkolók a múlt hétvégi, Everton elleni meccsen tiltakoztak a szezon közbeni emelés ellen, a sportvezetőt pedig néhány sértő dallal cukkolták.

A társtulajdonos elismerte, hogy a jegyvásárlás érzelmi kérdés, úgy fogalmazott, nem akar olyan helyzetbe kerülni, hogy a valódi helyi szurkolók ne engedhessék meg maguknak, hogy kimenjenek a hazai mérkőzésekre. Mindazonáltal a klubnak optimalizálnia kell a jegybevételeket, mert ez segíthet a Bajnokok Ligája vagy a Premier League megnyeréséhez.
„Meg kell találnunk az egyensúlyt, de nem lehetsz állandóan népszerű”  

– mondta.

Kapcsolódó cikkünk

2013 óta csodára vár a Manchester United. Egy menedzserre, aki legalább nyomokban emlékeztet Sir Alex Fergusonra, akivel lehet álmodozni, aki a legsötétebb órák után végre megmutatja a felkelő nap sugarait, és aki meg tudja nyerni a szíveket mind az öltözőben, mind a lelátón. 

Tizenegy sikertelen év után most a portugál Rúben Amorim szerződtetésével újabb remény ébredt.

Nincs olyan Manchester United-szurkoló, aki ne sírná vissza Sir Alex Fergusont. Még az se elképzelhetetlen, hogy a legendás skót szakember 82 évesen is képes lenne arra a teljesítményre, amire utódai: az MU ugyanis az elmúlt 11 és fél évben egy Európa-ligát, illetve két-két FA-kupát és Ligakupát nyert. Bajnoki címet egyet sem.

Ez a szűkölködés pedig nem volt jellemző a csapatra a Ferguson-éra alatt, hiszen akkor 13 Premier League-cím, 5 FA-kupa, 4 Ligakupa-, két Bajnokok Ligája- és egy KEK-diadal is összejött (a többi aprólékról nem is beszélve). És ki tudja, mi történik, ha 2013-ban a menedzser nem jelenti be visszavonulását? Egykori játékosa, Patrice Evra szerint a klub magának köszönheti mindezt, mert nem teljesítette a kérését. A 81-szeres francia válogatott balbekk egy októberi podcastben azt állította, Ferguson összekülönbözve a klubvezetéssel döntött inkább a visszavonulás mellett.

„Életem egyik legszomorúbb napja volt, amikor Ferguson bejelentette a visszavonulását. Nem sírtam, de sokkos állapotban voltam. Két héttel korábban bevitt az irodájába és azt mondta: »Patrice, nézd meg azokat az embereket, azt hiszik, hogy visszavonulok. Még tíz évig itt leszek, de több Bajnokok Ligáját kell nyernünk.« Majd elárulta, hogy Cristiano Ronaldo 99 százalékban beleegyezett a visszatérésbe, és Gareth Bale is jönne. 200 millió fontra volt szüksége, a klub pedig nem volt hajlandó megadni neki”

– nyilatkozta.

Azt a kétszázmilliót azóta többszörösen elszórta a klub, de se edzők, se játékosok terén nem tudott olyat húzni, hogy visszatérhessen a csúcsra.

Pedig jött az Evertont magasba emelő honfitársa (David Moyes), portugál (José Mourinho) és holland sztáredző (Louis van Gaal, Erik ten Hag), közönségkedvenc játékosból kinevelt menedzser (Ole Gunnar Solskjaer) és a modern német futball keresztapjának tartott filantróp (Ralf Rangnick), csak éppen a sikerek kerülték el az Old Traffordot.

Ehhez a névsorhoz csatlakozik most Rúben Amorim, aki nem beilleszkedni szeretne, hanem kiemelkedni. Csodát tenne, amire a Sportingnál már képes volt. Csak éppen a portugál és az angol futball között van némi különbség.

Edzőként igazi villámkarrier

Persze Amorimot sem kell félteni, sok mindent átélt már játékosként és edzőként egyaránt. Az 1985. január 27-én született középpályás a profi pályafutása nagy részét a Belenensesnél (2003–2008) és a Benficánál töltötte (2008–2017), utóbbinál összesen tíz trófea, köztük három bajnoki arany megnyerésében vállalt részt.

A válogatottban felemásan teljesített, az már csak felfogás és hozzáállás kérdése, hogy féiig üres vagy félig tele pohárnak tekinti a 2010 és 2014 közötti 14 mérkőzését. Hiszen kevés lehetőséget kapott, de ez is elég volt ahhoz, hogy ott legyen, sőt egy-egy alkalommal szerepelne is a 2010-es, valamint a 2014-es világbajnokságon.

Edzőként egyből egy mestert keresett magának, és 2017–18-ban egy szezont Diego Simeone stábjában dolgozott, de aztán úgy érezte, saját lábra kellene állnia, ehhez pedig tanulás, papír, majd vezetőedzői munka szükségeltetik. 2018-ban az akkor harmadosztályú, jelenleg élvonalbeli Casa Piánál vállalt munkát, de edzői licenc híján nem meccselhetett.

Őt azonban ez nem zavarta, ám miután meccs közben taktikai tanácsokat osztogatott, feljelentették, a portugál szövetség pedig egyrészt a csapatot büntette pénzbüntetéssel és pontlevonással, másrészt Amorimot eltiltotta és egy évig nem regisztrálhatták edzőként. Ugyan egy héttel később a büntetését felfüggesztették, ő annyira berágott, hogy csapot-papot ott hagyott, mondván, ilyen bugyuta szabályok miatt ne büntessék már meg a klubot. 

Így utólag lehet, ez a közjáték is kellett ahhoz, hogy beinduljon a biznisz, 2019 szeptemberében ugyanis a Braga alkalmazta, igaz, csupán a B edzőjeként. Nagyszerűen teljesített, tizenegy meccsen nyolc győzelmet aratott csapatával, így amikor december végén a klub kirúgta Ricardo Sá Pintót a nagycsapattól, őt kérték fel. Ott 13 tétmérkőzéséből 10-et megnyert (mindet az élvonalban), és máris lecsapott rá a Sporting.

A lisszaboniak 2020. március 4-én szerződtették, a kivásárlási záradék miatt 10 millió eurót is kifizették érte (nem véletlen, hogy a szakember szerződésébe ők is belevették később ezt a kitételt, azaz gyakorlatilag a Manchester United most visszafizeti ezt az árat).

A Sporting a 2020–21-ben – 2002 után először – bajnok lett, majd egy ezüstérem és egy negyedik helyezés után tavaly újra a legjobbnak bizonyult.  Emellett 2021-ben és 2022-ben behúzta a Ligakupát is, Amorim pedig igazi sztár lett, hiszen kilencszer is a hónap menedzsere, 2021-ben és 2024-ben pedig a szezon edzője lett.

Milyen rendszer alkalmas a PL-hez?

A portugál szakember nemcsak hazájában, de Angliában is felhívta magára a figyelmet (alaposan monitorozhatja a PL az ibériai menedzsereket, mert Amorim immáron a hetedik portugál tréner lesz az élvonalban), így tavasszal a Liverpoollal és a West Ham Uniteddel is hírbe hozták, sőt, állítólag a Manchester United is gondolkodott benne. Azóta pedig a sajtó folyamatosan azt szajkózta, hogy ideális utódja lenne Pep Guardiolának, már ha a spanyol jövő nyáron távozna.

Ami érdekes, hogy állítólag a Liverpool és a ManUnited is azért hátrált meg, mert a 39 éves tréner a Sportingnál elsősorban a 3–4–3–as rendszert alkalmazta (néha ebből kiindulva próbálkozott a 3–4–1–2-es és a 3–5–2-es verzióval is). Ezt pedig se a ’Pool, se az MU nem érezte a magáénak, mondván, mit kezdene ez a szakember egy évek óta négyvédős felállással játszó csapatnál?

Így aztán előbbi helyen Jürgen Klopp helyére jött Arne Slot, a másik helyen pedig inkább rábólintottak Erik ten Hag maradására.

Hogy mostanra mi változott? Taktikai téren semmi, csak éppen a kilátástalan teljesítménnyel valamit kezdeni kell, és ehhez inkább építkezzen nulláról egy vadonatúj szakmai stáb, semmint szenvedjenek tovább a posványban.

Így aztán négy hónap elteltével a United-vezetők összeültek, hogy megvitassák, érdemes-e változtatni. Az INEOS knightsbridge-i központjában tartott végrehajtó bizottsági ülésen október 8-án egy készenléti tervet dolgoztak ki arra az esetre, ha Ten Hag alatt nem javulnának az eredmények. A kívánságlista élén Amorim állt, ebben pedig az új szezonban nyújtott teljesítmény is hozzájárult: a hazai Szuperkupa-vereség óta (ahol 3–0-ról kapott ki 4–3-ra a Portótól) egy PSV elleni 1–1 rondított csak bele a győzelmi szériába.

Érdekes

José Mourinho (Chelsea, ManUnited, Tottenham). Sikerek:  3x PL-győztes, 1x FA-kupa, 4x Ligakupa, 1x Európa Liga, 3x év edzője

Nuno Espirito Santo (Wolverhampton, Tottenham, Nottingham. Sikerek: 4x hónap edzője

Marco Silva (Hull, Watford, Everton, Fulham)

André Villas-Boas (Chelsea, Tottenham). Sikerek: 2x hónap edzője

Bruno Lage (Wolverhampton). Sikerek: 1x hónap edzője

Carlos Carvalhal (Swansea).

Portugál edzők a Premier League-ben Most vagy soha!

Egy hete röppent fel a hír, hogy a ManUnited annyira akarja Amorimot, hogy kifizetné érte a 10 millió eurós kivásárlási záradékot, csak jöjjön mihamarabb. A felek gyors egyeztetése során kiderült, a tréner valóban menne Manchesterbe.

„A szezon elején már jeleztem az elnöknek, történjen bármi, ez volt az utolsó szezonom a Sportingnál. A szezon elkezdődött, nagyszerűen teljesítettünk, és jött az angol ajánlat. Mondtam, rendben, jövő nyáron térjünk rá vissza. Erre azt a választ kaptam, most vagy soha. Három napom volt, hogy olyan döntést hozzak, ami gyökeresen megváltoztatja az életemet” 

– nyilatkozta Amorim.

Miután szerződésében a 10 millió eurós kivásárlási ár mellett 30 napos felmondási idő is szerepelt, áthidaló megoldás kellett. A Sporting azt kérte, hogy a Manchester City elleni BL- és a Braga elleni bajnoki rangadón még maradhasson, ezt állítólag a manchesteriek plusz egymillió euróval még megtámogatták. A vége tehát az lett, hogy november 11-én csatlakozik új klubjához.

Ami a stábot illeti, a portugál ragaszkodott hozzá, hogy kipróbált és megbízható emberei elkísérjék Manchesterbe. Ennek ismeretében valószínű, hogy Emanuel Ferro, Adelio Candido és Carlos Fernandes is ott lesz mellette. Jorge Vital kapusedző szerepvállalása kérdéses, mert a klub a nyáron kinevezte Jelle ten Rouwelaart, aki jól dolgozik a kapusokkal, különösen Andre Onanával. És még ott van Ruud van Nistelrooy is, aki eddig Ten Hag segítőjeként dolgozott, majd két meccsre beszállva eddig veretlen megbízott menedzserként, és miután szerződése 2026-ig szól, nem feltétlenül távozna.

„Nagyon motivált vagyok, hogy itt maradjak, és segítsem a klubot”

 – mondta Van Nistelrooy. Hogy Amorim szorít-e neki helyet, nem tudni, mindenesetre lehet, a szurkolók felé szép gesztus lenne, ha az egykori közönségkedvencet nem tenné lapátra.


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »