Zsákmányolt műtárgyakat követel vissza Kambodzsa Londontól

Zsákmányolt műtárgyakat követel vissza Kambodzsa Londontól

Nem adja fel a hosszadalmas küzdelmet Kambodzsa, számos műtárgyat visszakövetel az Egyesült Királyság legrangosabb állami múzeumaitól.

A botrány célkeresztjében ismét a British Museum és a Victoria and Albert Museum található. A kambodzsai vezetés most egyenesen a brit kormányhoz fordult, hogy segítsen visszaszerezni a délkelet-ázsiai ország templomaiból elvitt műremekeket.

A legfinomabb szóhasználattal is “zsákmányoltnak” nevezi Kambodzsa a Londonba került, vitatott eredetű műtárgyakat. A múzeumok állítják, hogy gyűjteményük összes darabjának eredete transzparens.

A V&A üdvözölte a „konstruktív párbeszédet”. A British Museum közölte, hogy “gondosan és tisztelettel” mérlegeli a kéréseket.

Brit kollégájának, Nadine Dorries-nek írt levelében Kambodzsa kulturális minisztere, Phoeurng Sackona azt állítja, hogy sok fontos kulturális kincset loptak el a szent templomokból, és „helytelenül” kerültek az Egyesült Királyságba.

A két nemzetközi hírű londoni múzeum csak a világsajtó figyelmét felkeltő két példa, de további brit intézményekben, gyűjteményekben és raktárakban vannak olyan darabok, amiket visszakövetel Kambodzsa.

A szélhámos műkereskedő

Museums around the world are under pressure to return potentially looted Cambodian relics linked to the disgraced dealer Douglas Latchford https://t.co/eBpllpNLit — The Art Newspaper (@TheArtNewspaper) October 27, 2021

Douglas Latchford miatt számos múzeum és intézmény, illetve gyűjtő került kellemetlen helyzetbe. A műkereskedő 2020-ban hunyt el, de halála után is csak “szélhámosként” emlegetik.

A gyilkos vörös khmer rezsim 1975 és 1979 között volt hatalmon, több mint kétmillió embert ölt meg. A csoport az ország nagy részét az 1990-es évek végéig irányította.

A fosztogatás nagy része ebben a három évtizedes polgárháborús és viszályos időszakban történt. A kambodzsai kulturális minisztérium fő jogtanácsosa és nyomozócsoportjának vezetője, Brad Gordon a BBC-nek azt mondta, hogy ezekkel a tárgyakkal való kereskedés háborús bűnnek tekinthető.

Hírdetés

A fosztogatás sokaknak nyújtott megélhetést

A brit közmédiának nyilatkozók felidézik, hogy a fosztogatók szisztematikusan bontották ki a kambodzsai templomokból a szobrokat. Akkoriban nem volt más munkájuk, így egyetlen megélhetési forrásuk a nyugati világgal való kétes üzletelés volt az etikára nem kényes műkereskedők közbeiktatásával.

A kambodzsai miniszter levele emlékeztette az Egyesült Királyságot, hogy mindkét ország részes fele a Hágai ​​Egyezménynek, amelynek célja a kulturális javak védelme fegyveres konfliktusok idején.

Számos műkincset már visszaszolgáltatott a Nyugat

A Denveri Művészeti Múzeum igazgatója, Christoph Heinrich jázminköteggel díszítette a visszaszolgáltatási ünnepségen a 10. századi Rama Torso kőszobrot Phnom Penhben, 2016. március 28-án. Ez is egy olyan műtárgy, amit az ország polgárháborúja során raboltak el egy templomból.

A kambodzsai nyomozók stratégiája a kétezres években hatékonnyá vált: szakértők segítségével azonosítottak több nyugati gyűjteményben lévő szobortöredék Kambodzsában maradt darabját. Például láb nélkül elvitt felsőtest-szobrok alját.

Francia régészek részvételével több Amerikában található műtárggyal összeillesztették a kambodzsai darabokat, és az egyezés bizonyította a szobordarabolással történő fosztogatás tényét.

A londoni múzeumok saját magukat hozták kínos helyzetbe

BBC: Cambodia seeks the return of 100+ looted Khmer antiquities from the British Museum and the V&A. The objects were looted under the Khmer Rouge and sold thru Douglas Latchford, according to participants in the smuggling scheme who are helping Cambodia https://t.co/xlHhYk5LOm — Chasing Aphrodite (@ChasingAphrodit) May 12, 2022

“Ez a konfliktusok időszaka volt. Az egész világ tudta ezt” – mondja Brad Gordon vezető nyomozó. “A nagy múzeumoknak, mint a British Museum vagy a V&A, nem kellett volna elfogadniuk ezeket a darabokat.”

Hozzáteszi: “Azt mondanánk, a darabok többségére nincs kiviteli engedély, nincs engedély. Tehát ezek a múzeumok és ezek a személyek lopott vagyont kapnak, és az ellopott vagyont vissza kell hozni.”

Több mint száz műremeknek vitatott az eredete

A kambodzsai vezetés konkrét listát küldött az általa visszakövetelt műkincsekről a brit múzeumoknak. A British Museum körülbelül száz darab kambodzsai műtárgyat birtokol, ismét megvizsgálják ezek eredetét. A Victoria and Albert Museumban hozzávetőlegesen ötven tétel sorsát kell rendezni.

Euronews


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »