Nincs még egy olyan állatbetegség, amely akkora gazdasági károkat tudna okozni, mint a ragadós száj- és körömfájás – mondta az InfoRádióban a Magyar Állattenyésztők Szövetségének elnöke. Wagenhoffer Zsombor, az Állatorvostudományi Egyetem Állattenyésztési Intézetének vezetője szerint bár a vírus még csak két magyarországi telepen jelent meg, de már országszerte érzik a hatását a gazdák.
„A ragadós száj- és körömfájás vírusával is az a probléma, hogy nem csupán egy állatfajt fertőz meg, mint például a madárinfluenza, az afrikai sertéspestis vagy a kéknyelv. Azt szoktuk mondani, hogy ez a járványos vírusok atombombája, mert nagyon széles spektrumon támad, három olyan ágazatot érint (szarvasmarha-, juh- és sertéságazat), amelyek az állattenyésztés oszlopos részei. Csak a baromfiágazat marad ki belőle” – foglalta össze a helyzet súlyosságát Wagenhoffer Zsombor, a Magyar Állattenyésztők Szövetségének elnöke.
Magyarország északnyugati részén, az országhatárhoz közel található a két telep, ahol eddig a fertőzést regisztrálták, de ehhez képest egy, az ország „másik végében” élő gazda is megérzi a vírus hatását, mert a piacok azonnal lezártak a fertőzések hírére.
„Ebben közrejátszik egyfokú hisztéria, kereskedelmi háború is, hiszen
van, aki alig várja, hogy egy ilyen helyzetre hivatkozva le tudja zárni a piacait, egy kicsit megpróbálja az árakat letörni, megpróbálja akadályozni a kereskedelmet, amit a belső piacán esetleg zavart okoz. Ilyen például Románia esete,
ahova Magyarországról nagyon sok élő sertést, sertéshúst, illetve tejet viszünk, mert Románia nem önellátó sem sertésben, sem tejben. Ők az elsők között zárták le a határt. Igaz, hogy onnantól kezdve belső hiány is keletkezhet, de a globalizált világban azért máshonnan is be lehet szerezni ezeket a termékeket, de ha messzebbről kell hozni a sertéshúst, az élő sertést vagy a tejet, akkor ez drágább lesz. Úgyhogy a piacok lezárása kétélű fegyver” – világított rá az Állatorvostudományi Egyetem Állattenyésztési Intézetének vezetője.
Mindenesetre azért is fontos nagyon komolyan venni ezt a betegséget, mert az állattenyésztés kétharmadát érinti. „Nincs még egy olyan betegség, amely ilyen ragályos lenne és aminek ekkora gazdasági hatása lenne. A nemzetgazdaságra és a lakosságra is hatással lehet” – vázolta Wagenhoffer Zsombor
Megköszönte a magyar állat-egészségügyi hatóság nagyon gyors és szakszerű lépéseit – szavai szerint enélkül lehet, hogy most már nem két telepről beszélnénk, hanem öt-hat érintett gazdaságról, hiszen a betegség még a szél útján is terjedhet. Ez indokolja, hogy a magyar állategészségügy két járást zárt le, most legutóbb, Levél környékén, és nem fél Magyarországot, mint amit az Európai Bizottság kért.
„Ha lezárjuk fél Magyarországot, akkor rettentő nagy károkat okozunk. Most van a húsvéti szezon, folyamatosan mennének az élőállat-szállító kamionok, borjakat vinnének Horvátországba, Szlovéniába, Olaszországba bárányokat, Romániába élő sertést, illetve tejet. Nagyon komoly károkat okoztak már ezek a kisebb lezárások is a magyar állattenyésztésnek, de ha ez folytatódik, heteken vagy hónapokon keresztül fennmarad, akkor felbecsülhetetlen károk keletkezhetnek” – mondta a szakember.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »