A Jobbik belső ügyei és Jakab Péter lemondása vagy lemondatása került terítékre az M1 és a hirado.hu közös csütörtök esti hírháttérműsorában, a 48 perc – Házigazda: Lánczi Tamás című műsor második felében, melynek vendégei ezúttal Varga-Damm Andrea, a Jobbik volt országgyűlési képviselője és Volner János, a Jobbik volt frakcióvezetője voltak.
Lánczi Tamás azzal indította a beszélgetést, hogy a belpolitika a választás óta csendes, kivéve a Jobbik esetében, ahol Jakab Pétert előbb megválasztották elnöknek, majd ezután lemondott vagy lemondatták.
Varga-Damm Andrea, a Jobbik volt országgyűlési képviselője elmondta, hogy nagyon rég látni lehet, hogy a párt milyen irányba halad. A Jobbik a vég kezdetéhez jutott a politikus szerint és sajnálatosnak tartja, hogy sem rá, sem Volner Jánosra nem hallgattak, amikor megkongatták a vészharangot.
Volner János, a Jobbik volt frakcióvezetője szerint a Jobbiknak, mint közösségnek az érdeke régóta nem jelenik meg a pártban, hanem karaktergyilkosságok zajlanak. Volner elmondta, hogy Jakab Péter a Jobbik állami támogatását akarja a keze alatt tartani, ezért volt fontos neki a pártelnökség, míg Potocskáné Kőrösi Anita kiesett a parlamentből és a forrásait próbálja pótolni. Ezen emberek körül erőcsoportok szerveződtek és ők háborúznak egymással.
Varga-Damm Andrea szerint is az egész egyszerűen csak a pénzről szól.
A 2018-as választási vereség és Vona Gábor lemondása után senki sem volt hajlandó kooperálni és csapatban gondolkodni. A frakció tagjai egyéni játékosként működtek, nem voltak hajlandóak egységben gondolkodni. Saját 2020-as távozását egy megalázó folyamat következményeként jellemezte. Egy olyan közösségben, ahol egymás gáncsolása és könyöklése zajlik, nem tudott tovább maradni.
Volner János elmondta, hogy a Jobbikban rég nem az ideológiák csapnak össze, utoljára a néppártosodás idején zajlott ilyen, amikor a nemzeti érzelműek és a baloldal felé húzók küzdöttek egymással. A párt láthatóan azóta balra fordult, erre példaként hozta fel Gyöngyösi Márton esetét, aki a Soros-szervezetek külföldi finanszírozását tiltó javaslatot nyújtott be, majd egy évvel később intézményes kapcsolatot ápol és közös konferenciákon vesz részt az ilyen szervezetek tagjaival.
Lánczi Tamás felvetette, hogy 2018 után a Jobbik egyfajta kényszerpályára kerülhetett, ami a baloldalra sodorta őket.
Varga-Damm Andrea szerint nem kellett balra sodródni, ugyanis a Jobbikban már akkor rengeteg baloldali érzelmű ember volt. Ők voltak azok, akik a pénzért álltak be egy politikai közösségbe, majd úgy tettek mintha annak részei lennének.
Nemzeti radikálisok helyett sokan eredendően baloldaliak, sőt kommunisták voltak ezért volt könnyű intézményesen beállni a baloldali összefogásba, hiszen sokan ezzel kerültek a helyükre.
Lánczi Tamás arról a feltételezésről kérdezte vendégeit, hogy valóban Jakab Péter, vagy a vele szoros viszonyban álló Molnár Enikő vezette-e a pártot.
Volner János szerint egyértelműen nem Jakabé volt a vezető szerep, Molnár Enikő személyisége sokkal erősebb. Bár a volt pártelnök a nyilvánosságban a krumplilóbáló és erőszakos hangvételéről ismert, miközben „Jakab Péter valójában egy kiscica”.
A 2018-as kampány során is látszott a különbség a csendes Jakab és Molnár között, akinek „be sem állt a szája”. Volner szerint Molnár Enikő „csinálta meg ezt a szörnyű parizerzabáló, krumplilóbáló politikai jelenséget, amit most Jakab Péter néven ismer a politikai közvélemény”.
Varga-Damm Andrea elmondta, hogy bár vele Jakab nagyon csúnyán bánt, de abban a tekintetben megvédi, hogy Jakab soha nem állította, hogy ő alkalmas pártelnöknek. Nem volt víziója soha, nem volt mondanivalója, nem volt ideológiája. Jakab Péter a káderhiány miatt kerülhetett abba a pozícióba, amibe került.
Korábban a Jobbik szóvivőjeként megmondták neki, hogy mit mondjon és ő nem tett mást, mint végrehajtotta az utasításokat.
Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »