Az orosz állami atomenergia-vállalat, a Roszatom pert indít a német Siemens vállalat ellen, mert az megtagadta a már kifizetett és legyártott alkatrészek leszállítását az oroszok által épített török atomerőműhöz.
Az Akkuyu névre keresztelt török atomerőmű projektje így áll, ami több okból is igencsak fájdalmas Moszkvának. Egyrészt, elvették tőlük a lendületet a külföldi atomerőmű-technológia terjesztésében. Másrészt, ténylegesen elvesztettek egy beszállítót, és a szofisztikált technológia pótlása nem lesz egyszerű. Harmadrészt, a már kifizetett összeg valószínűleg elveszetett – legalábbis, ha nem változik gyökeresen az amerikai érdekeket követő európai és német külpolitika.
A török nukleáris projekt már így is lassan két évet késik. Ezért Moszkva úgy döntött, hogy nem vár a németekre, hanem Kínához fordul az alkatrészek elkészítése érdekében.
A Siemens hivatalosan nem indokolta a döntését, és nem véletlenül. Az uniós szankciós politika első ránézésre elegendő okot adhatna, csakhogy jelenleg nincs olyan szankció érvényben, amely az atomerőműprojektekre is vonatkozna.
A Földközi-tenger partján lévő Mersin kikötőváros mellett épülő atomerőmű egyébként közel 5000 megawattos lesz. Az energiát négy VVER-1200-as orosz reaktor fogja termelni. Az erőmű a törökök áramszükségletének 10 százalékát képes fedezni.
Körkép.sk
Nyitókép forrása: canva.com
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »