Nekiesik a Facebookhoz és a Googlehoz hasonló multik megszabályozásának a kormány – erről beszélt Varga Judit igazságügyi miniszter a Sziget fesztivál európai uniós pontján. Az igazságügyi miniszter az MTI beszámolója szerint a Facebook és az európai társadalom kapcsolatáról tartott előadást.
Az EP-be távozó Trócsányi László utódja szerint az elkövetkező évtizedek egyik legnagyobb kihívása lesz, hogy miként lehet szabályozni a nagy multinacionális vállalatok túlhatalmát. A szabályozási lehetőségek vizsgálata érdekében munkacsoportot alakítottak az Igazságügyi Minisztériumban.
„A techcégek működése nem átlátható, nem ellenőrizhető, nem biztos, hogy ott fizetnek adót, ahol a bevételük keletkezik.”
Varga Judit azt kifogásolta a techóriások működésével kapcsolatban, hogy egyre inkább politikai és társadalmi aktorokként lépnek fel a világban. Úgy fogalmazott: „Nemcsak arra koncentrálnak, hogy a maguk területén jobbá tegyék a világot, hanem próbálják a mögöttük álló tulajdonosok meggyőződése szerinti világképet ráerőltetni a felhasználókra.”
Azt hozta fel példaként, hogy még a felhasználók sem tudják, hogy milyen alapon és kik „cenzúrázzák” a bejegyzéseket. Megfogalmazása szerint az EU is próbálja lekövetni, hogy a személyes alapjogok mellett a véleménynyilvánítási szabadság ne sérüljön, de ennek nehéz a jogi eszközét megtalálni a virtuális térben.
Szóba hozta az Európai Bizottság megválasztott elnökét is, aki szerinte szintén változtatásokat tart szükségesnek ezen a területen.
„Az Európai Bizottság új elnöke, Ursula van der Leyen is a fair share szükségességét említette. Ahogy a techóriások saját céljaikra használják virtuális tereinket, úgy hozzá kell járulniuk a teherviseléshez”
Varga szerint a digitális szolgáltatások adózására vonatkozó kezdeményezés egyelőre megfeneklett a tanácsban, de ott és az OECD-n belül is zajlik a vizsgálódás.
Forrás:alfahir.hu
Tovább a cikkre »