Az oktatási szektort érintő kibertámadások az elmúlt évben világszerte 75 százalékkal emelkedtek, miközben az oktatási intézményeket érintő átlagos incidensek száma 20-ról 35-re nőtt – derül ki a Microsoft Digital Defense Report című jelentéséből.
A támadások 35 százalékát adathalászat (phishing), 25 százalékát zsarolóvírusok (ransomware), míg 20 százalékát adatlopás jelentette.
„A Microsoft legfrissebb Cyber Signals jelentése, amely ezúttal az oktatási szektorra fókuszál, rámutat arra, hogy naponta több mint 15 000 rosszindulatú kódokat tartalmazó üzenet érkezik ebbe az ágazatba, köztük adathalász e-mailek, spamek és rosszindulatú programokkal fertőzött QR-kódok.”
– közölte a vállalat. A jelentés szerint az oktatási intézmények gyakran osztanak meg nagy mennyiségű értesítést e-mailben, és rendszerint engedélyezik külső feladóknak, hogy tömeges levelezési rendszereken keresztül hozzájáruljanak ezekhez. „Ez az informális nyitottság és az ellenőrzések hiánya ideális környezetet teremt a kibertámadások számára” – jegyezte meg a Microsoft.
A szlovák iskolákban a legfőbb problémát a szakosodott IT-munkatársak hiánya jelenti – állítják szakértők. Emellett korlátozott pénzügyi forrásokkal küzdenek, és szükség lenne a munkatársak és diákok folyamatos képzésére. „Ezt tovább nehezíti a kiberfenyegetések folyamatosan változó természete, amely állandó éberséget és alkalmazkodóképességet követel” – tették hozzá.
A QR-kódok megnyitása előtt érdemes ellenőrizni a kapcsolódó URL-címet. Az is tanácsos, hogy a felhasználók ne nyissanak meg ilyen kódokat váratlan forrásokból, különösen akkor, ha az üzenet sürgető hangnemet használ vagy hibákat tartalmaz. Érdemes fontolóra venni a domainvédelmi szolgáltatás bevezetését is, amely segít megelőzni a zsarolóvírusok és más kibertámadások okozta károkat.
„A diákokat és a munkatársakat az alapvető kiberbiztonsági gyakorlatokra kell oktatni, és ösztönözni őket a többfaktoros hitelesítés vagy jelszó nélküli védelem használatára. Tanulmányok szerint a többfaktoros hitelesítés használatával több mint 99,9 százalékkal csökkenthető egy fiók feltörésének esélye.”
– zárta összefoglalóját a Microsoft.
Teraz.sk
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »