Vándorútra kelt a „Trianon-tárlat“

Vándorútra kelt a „Trianon-tárlat“

Eredetileg tavaly, a gyászos centenárium évében szerette volna Felvidék-szerte bemutatni a Trianon 1918-1920 – az államfordulat eseményei a mai Dél-szlovákia térségében című vándorkiállítását a Fórum Kisebbségkutató Intézet. A pandémia miatt azonban e terv megvalósulása idén tavaszra halasztódott. Miután azt az elmúlt hetekben a somorjai Városi Művelődési Házban tárták a nagyközönség elé, május 21 – június 3. között a komáromi Tiszti Pavilon egyik termében szemrevételezhető.

A tartalmas tárlatanyag az Egressy Béni Városi Művelődési Központ meghívására érkezett Komáromba, ahol a házigazda intézménynek köszönhetően a többhónapos kényszerű zárvatartás után ugyanaznap két kiállítás megnyitó ünnepségére került sor. A másik eseményről itt olvashatnak: Látványos tárlat az újranyíló komáromi Egressy Béni VMK-ban | ma7.sk .

Miután Lakatos Róbert VMK-igazgató üdvözölte a Covid-járvány miatt régen látott látogatókat, a szót átadta Simon Attila történész-egyetemi oktatónak, a Fórum Kisebbségkutató Intézet igazgatójának, aki korábban Haraszti Ildikóval és ifj. Szamák Mihállyal együtt, a Kisebbségi Kulturális Alap támogatásával készítette el a 21 roll-up bannert. Témábavágó művek tolmácsolásával közreműködött Szabó Viktor, a Komáromi Jókai Színház színművésze.

Hírdetés

A direktor a megnyitón hangsúlyozta: ez esetben nem csak a könyvekből ismert történelmi események felidézésére törekedtek, hanem azt akarták bemutatni, hogy 1918 őszétől a Trianoni szerződés aláírásáig mi mindenen ment keresztül a mai Dél-Szlovákia lakossága, s az államfordulat miként befolyásolta a jelentősebb településeken élők hétköznapjait.

„A kiállítás annak az átmeneti időszaknak a mindennapi eseményeit mutatja be, amely során Komárom, Somorja, Losonc, Rimaszombat, Kassa és más települések lakói a Magyar Királyság állampolgárai helyett Csehszlovákia polgáraivá váltak. Miközben az őszirózsás forradalom történései, valamint a saját anyagi és más jellegű gondjaik foglalkoztatták őket, akaratuk ellenére megéltek egy államfordulatot. A tárlatlátogatók a bannereken szembesülhetnek a mai Dél-Szlovákia csehszlovák megszállásával, a pozsonyi sortűzzel, a magyar emlékművek lerombolásával, a pénzreformmal és a Vörös Hadsereg északi hadjáratával is“ – fejtette ki Simon Attila, s a jelenlevők figyelmét arra is felhívta, hogy Komárom számos korabeli felvételen, grafikán megjelenik.

A forradalmi zűrzavarban országszerte számos törvénytelenség történt. Fosztogatásokra, majd a még működő hatóságok által kezdeményezett megtorlásokra is sor került, amelyek több emberéletet is követeltek. Vandál rombolás áldozatává váltak a hazai magyar honvédszobrok, elsőként a losonci Kubinyi téren döntötték le a Kossuth-szobrot, amely sorsára jutott az érsekújvári Kossuth-szobor is… Jelenkorunk tárlatlátogatóinak is megdöbbentő látványt nyújtanak az akkoriban lefényképezett, szobrok nélküli talapzatok, akárcsak a volt magyar-csehszlovák határátkelőhelyen, vagyis az Erzsébet-híd itteni hídfőjénél emelt téglafal.

A tényekre fókuszáló, centenáriumi tárlatanyag megtekintése felnőtteknek és kamaszoknak egyaránt ajánlott. Természetesen, annak során, a még mindig hatályos óvintézkedések értelmében kötelező a védőmaszk használata. Csoportos látogatás esetén a kiállítás előzetes bejelentkezés után tekinthető meg, nyitvatartás június 3-ig 10 és 17 óra között. Előzetes bejelentkezés az [email protected] e-mail címen vagy a +421 907 051 217-es telefonszámon lehetséges. A későbbiekben a tárlatanyagot – az érintett települések érdeklődése nyomán – vándoroltatni szeretnék, ezért is kivitelezték könnyen szállítható roll-upokon.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »