Uruguayba utazott az Ilosvai, napokon belül Argentínában is fellépnek Németi Róbert2024. 11. 29., p – 09:41 Nagyida/Buenos Aires |
A Felvidék egyik legsikeresebb és legismertebb néptánc- és néphagyományőrző együttese, a nagyidai Ilosvai Selymes Péter Néptáncegyüttes a következő napokban a tengerentúlon mutata be tánctudását. A Jó szerencsét! című előadásukkal az argentíniai és uruguayi magyar közösséget is megörvendeztetik.
Az eredetileg az 1940-es években útnak indult, a hivatalosan feljegyzések szerint azonban 1951-ben megalakult, kezdetben színjátszó mozgalomként működő Ilosvai jelenlegi tagjainak egy része nem először csillogtatja meg tánctudását külföldön. Ahogy azt a csapat elutazása előtt Kupec Zsófitól, a néptáncegyüttes vezetőjétől megtudhattuk, korábban már jártak Argentínában. Ennek ellenére mindig izgatottan várják a hasonló utazásokat.
Csapatunk legújabb műsora a Jó szerencsét!, amit most mutatunk be először a tengeren túlon. Az utazás fő célja azonban a kapcsolatépítés. A dél-amerikai ismerőseinkkel régóta jó barátságban vagyunk, és szeretnénk, ha ez így maradna. Először 2012-ben jártunk Argentínában, most hosszabb szünet után indulunk ismét útnak. Mivel a jelenlegi tagok egy része még nem járt kint, úgy gondolom, hogy egy nagyon izgalmas turnénak nézünk elébe
– nyilatkozta lapunknak Kupec Zsófi.
Háborús emigránsok
Kupec Zsófi jelezte, hogy a csapat először a Buenos Airesben működő Regös táncegyüttessel találkozik. Ezt követően hajóval mennek tovább Uruguayba, ahol a montevideói Tündérkert Néptáncegyüttes tagjait látogatják meg.
„Argentínában és Uruguayban is egy erős magyar kolóniáról van szó, a táncegyüttesek jelenlegi tagjai már másod- és harmadgenerációs külhöni magyarok, akiknek a nagyszüleik, dédszüleik a háború elől menekülve emigráltak Dél-Amerikába. Az ott élő fiatalok többsége még ma is jól beszél magyarul. Talán nem árulok el nagy titkot, ha azt mondom, hogy nem mi vagyunk az első magyar együttes, akik meglátogatják őket, de a visszajelzésekből tudjuk, hogy az Ilosvai valahogy mindig közelebb állt az ottaniak szívéhez. Rengeteg a közös vonásunk, de talán az fűz össze minket leginkább, hogy mind külhoni magyarok vagyunk” – magyarázta Kupec Zsófi.
A Felvidéken is rengeteg olyan bányaváros van, amelyek egykoron Magyarország részét képezték, és ahonnan olyan emberek emigráltak a tengerentúlra, akik letelepedésük után valószínűleg a bányászathoz kötődő munkát végeztek. Őszintén szólva erről nem sokat tudunk, de szinte biztos vagyok benne, hogy lesznek olyanok, akik majd saját maguk életútját vagy azok bizonyos szálait látják majd a darabban
– árulta el Kupec, miért lehet népszerű az előadásuk a tengeren túlon is.
Gazdag múlt
A nagyidai Ilosvai Selymes Péter Néptáncegyüttes egyik kiemelt célja a felvidéki magyar néptánc és kultúra hiteles képviselése otthon, valamint külföldön egyaránt. Előadásaikat középpontjában a hagyományok tisztelete áll.
Kupec Andrea, a tánckar vezetője és férje Kupec Mihály, illetve lányuk Kupec Zsófia művészeti vezetők igazgatják a csapatot, amely már többször járt Dél-Amerikában, de felléptek Brazíliában, Franciaországban, Spanyolországban, Belgiumban, illetve a Kárpát-medence valamennyi kis- és nagyvárosában.
2007-ben az akkori vezetők, Kupec Mihály és Andrea megkapták a Martin Görgy néptáncszövetségtől az ,,Év művészeti vezetői“ címet. Döntőbe jutottak a Felszállott a páva televíziós vetélkedőben és a szlovákiai Dalol a föld megmérettetésben is.
Az együttes több évtizedes munkájával, közösségszervező tevékenységével a felvidéki magyarok, valamint a nagyidaiak büszkesége. Az utazásuk saját hozzájárulásuk mellett a Bódvavölgyi Települések Szövetsége, a magyarországi Kulturális és Innovációs Minisztérium, a Rákóczi Szövetség, valamint Nagyida község önkormányzatának támogatásával valósulhatott meg.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »