2007-es bevezetése óta a német szülői támogatás összege mögött álló vásárlóerő 38 százalékkal csökkent – írja a Welt. Hozzá kell tenni, hogy a német rendszerben a szülői támogatást sosem igazították ki az inflációval. Ez egyszerűbben fogalmazva azt jelenti, hogy most 38 százalékkal kevesebb terméket lehet érte vásárolni, mint 2007-ben.
Az adatokat a Német Gazdasági Intézet közölte azzal, hogy inflációs kiigazítás nélkül a trend gyorsulni fog. A téma azért került a figyelem középpontjába, mert a német középosztály rohamtempóban szegényedik el, és a családtámogatás reálértékének csökkenése ehhez szintén hozzájárul.
Németországban a nem dolgozó szülők minimum havi 300 euró juttatásnak kapnak – ez az alsó határ, van, aki ennél nagyobb juttatásban részesül. Ha az összeg követte volna az inflációt, ma minimum 413 eurót kellene fizetni a nem dolgozó szülőknek.
A juttatás felső határa 1800 euró, ennek inflációs kiigazítás után ma 2480 eurónak kellene lennie. Az 1800 eurót a legtöbbet kereső szülők kapják meg, vagyis a juttatás a szülők bevételével arányosan emelkedik (Szlovákiában ebből nem kis politikai vita kerekedne, mert a politikusok előszeretettel alkalmazzák a „támogatások célzottabbá” tételét arra, hogy a lakosság legszélesebb rétegeit kizárják a kedvezményezettek köréből – a szerk.).
A szülői támogatások nagysága nem csak az egyre nehezebb helyzetbe kerülő német középosztály miatt vált politikai témává. A múlt hónapban összeomló német koalíció, élén a szocdemekkel a juttatás jelentős emelését ígérte anno a választások előtt. Ebből a gyakorlatban semmi sem valósult meg. Sőt, csökkentették a kedvezményezettek körét azzal, hogy csökkentették azt a bevételhatárt, amely alatt a szülők még jogosultak a támogatásra.
Németországban február 23-án tartanak előrehozott parlamenti választást, amelynek jelenleg legvalószínűbb befutója az ellenzéki CDU/CSU Friedrich Merz vezetésével.
Körkép.sk
Nyitókép forrása: canva
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »