A műsorban a biztonságpolitikai szakértő hangoztatta: „ahhoz, hogy láthatóvá váljon a háború végének esélye, előbb látni kell egy számottevő győzelmet az egyik oldalon –, ez valószínűleg az orosz oldal lesz – ami elgondolkodásra készteti mindkét háborús felet, hogy esetleg úgy döntsenek, mégis jobb lenne tárgyalni.”
Robert C. Castel – képernyőfotó
A szakértő szerint ahhoz, hogy látni lehessen a háború végét, az egyik oldalon számottevő győzelmet kell felmutatni. Robert C. Castel biztonságpolitikai szakértő, a Neokohn főmunkatársa volt a Karc FM reggeli műsorának vendége.
A szakértő többek között arról beszélt a műsorban, hogy „kétségtelen tény, hogy Oroszországnak nem sikerült megbontani a nyugati szövetségesek egységét – ahogy ezt a NATO főtitkára állítja, – de a katonai szövetség és az Európai Unió közötti együttműködési megállapodással egy dolgot szép csendben eltemethet Európa: a stratégiai autonómiáját”.
„Éppen annak a függőségnek a felszámolását felejtheti el az öreg kontinens, amire Franciaország mellett az elmúlt években több másik tagállam is törekedett, és bele kell törődnie, hogy a biztonsága érdekében örökre másodhegedűs marad az Egyesült Államok mögött” – hangsúlyozta Castel.
A Neokohn főmunkatársa hozzátette: „pozitívuma is van ennek a fejleménynek, hiszen ha létrejött volna a megálmodott európai hadsereg, akkor az nagyon hamar a kontinensen belüli elnyomás eszközévé válhatott volna, ami előbb vagy utóbb a tagállamok ellen fordulhat”.
„Moszkva azonban még vizsga előtt áll”
Robert C. Castel csatlakozva a háborút realista szemszögből vizsgáló, független elemzőkhöz és az észt hírszerzés parancsnokához úgy vélekedett: Ukrajnának egyre rosszabbak az esélyei ebben a háborúban.
„Putyinnak ugyanis 300 ezer embert már sikerült hadrendbe állítani, – közülük 200 ezer nagyon rövid időn belül megjelenik a frontokon – és mindig megvan a lehetősége arra, hogy bizonyos időközönként újabb és újabb 300 ezreket besorozzon. Ukrajna ezzel szemben elérte a határát az emberanyag-tartalékainak, a számbeli hátrányt pedig nem képesek minőségi fölénnyel ellensúlyozni – az előbbiekből kiindulva” – ismertette a tényeket.
„Moszkva azonban még vizsga előtt áll, hogy képes-e az általános emberanyag-fölényét katonai sikerré változtatni Ukrajnában” – tekintett a jövőbe a szakértő.
Külföldi szakértők: Érdemes lenne a háborút mihamarabb lezárni
A műsorban a biztonságpolitikai szakértő hangoztatta: „ahhoz, hogy láthatóvá váljon a háború végének esélye, előbb látni kell egy számottevő győzelmet az egyik oldalon – ez valószínűleg az orosz oldal lesz –, ami elgondolkodásra készteti mindkét háborús felet, hogy esetleg úgy döntsenek, mégis jobb lenne tárgyalni”.
„A Nyugatnak pedig érdemes lenne a lehető leghamarabb észre venni azt, amit február óta ismételgetnek olyan realista szakemberek, mint például Henry Kissinger, volt amerikai külügyminiszter, vagy John Mearsheimer, amerikai politológus és sokan mások: ha nem képes ellensúlyozni Oroszország számbeli fölényét, akkor érdemes lenne a háborút mihamarabb lezárni” – húzta alá Robert C. Castel.
A teljes beszélgetést alább itt tekinthetik meg.
Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »