Tűz fogságába esett emberek – drámai videót közölt a katasztrófavédelem

Tűz fogságába esett emberek – drámai videót közölt a katasztrófavédelem

Tíz nap alatt öt halálos lakástűz is történt.

A katasztrófavédelem nem győzi hangsúlyozni, mennyire fontos figyelni a körülöttünk lakókra, illetve milyen fontos a füstérzékelő használata a háztartásokban. Számos lakástűz ugyanis ha nem is lett volna elkerülhető, de talán nem járt volna áldozattal.

Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság most egy hátborzongató videót közölt hivatalos Facebook-oldalán, hangsúlyozva, hogy

az utóbbi tíz napban öt halálos lakástűz is történt.

  • Január 12-én, Budapesten egy konyha gyulladt ki, és bár a tűz mindössze 10 négyzetméteres volt, egy ember mégis meghalt.
  • Január 19-én Aranyosapátiban egy ágy gyulladt ki, ez az eset is emberéletet követelt.
  • Január 20-án Hajdúböszörményben egy társasházi lakás gyulladt ki, az egyik lakó ki tudott menekülni, a másik nem… Ugyanezen a napon Balatonföldváron egy ház égett, egy idős ember nem tudta elhagyni, bent rekedt.
  • Január 21- én Álmosdon esett a tűz fogságába egy férfi, miután az egész háza kigyulladt.
  • https://www.facebook.com/plugins/video.php?height=315&href=https://www.facebook.com/bmokf.hivatalos/videos/1154592182195224/&show_text=false&width=560&t=0

    Mint írják, az áldozatok többségében idős, nehezen mozgó emberek voltak. A tűzoltók nem biztos hogy időben oda tudnak érni, éppen ezért kérik a szomszédokat, hogy ha tudnak, figyeljenek és szükség esetén segítsenek.

    Hírdetés

    Szomorú 2023-as statisztika

    A tavalyi évben csaknem 6500 ingatlanban keletkezett tűz, ezek közül csupán 16-ban, az otthonok 0,2 százalékában volt füstérzékelő – közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivőhelyettese. Dóka Imre azt írta,

    ahol volt ilyen készülék, ott nem történt tragédia, de még súlyos sérülés sem, hiszen a füstérzékelő már a tűz kezdeti fázisában jelzett.

    Az életmentő eszköz hangos akusztikus jellel hívja fel a tulajdonosok figyelmét a tűzre, akkor, amikor még a testi épségük kockáztatása nélkül meg tudják fékezni a lángokat, amihez egy otthoni, porral vagy habbal oltó készülék használatát ajánlják – jelezte.

    A szóvivőhelyettes kiemelte, hogy fokozott elővigyázatossággal és megelőző intézkedésekkel elejét lehet venni az otthoni tűzeseteknek.

    Rendszeresen ellenőrizzük az elektromos készülékeket és vezetékeket, kerüljük a hálózat túlterhelését, és csak jó állapotú, engedélyezett elektromos eszközöket használjunk. Fontosnak nevezte, hogy a gyúlékony anyagokat tartsuk távol a hőforrásoktól, és megfelelően tároljuk.

    Emellett ügyeljünk a fűtési rendszerek karbantartására, és arra, hogy csak megfelelően engedélyezett fűtőberendezéseket használjunk

    – sorolta Dóka Imre.

    A nyílt láng használatára fokozottan figyelmet kell fordítani, minden esetben meg kell győződni arról, hogy biztosan eloltottuk a gyufát, a gyertyát vagy éppen a cigarettát.

    Fokozottan figyelni kell az idős, egyedül élő rokonokra, ismerősökre – figyelmeztetett Dóka Imre, hozzátéve, baj esetén a 112-es segélyhívó számon azonnal értesíteni kell a tűzoltókat.


    Forrás:infostart.hu
    Tovább a cikkre »