Nyitókép: SITA
Trump fia, ifjabb Donald Trump az X-en azt írta : „A katonai-ipari komplexum úgy tűnik, biztosra akar menni, hogy a harmadik világháború elkezdődjön, mielőtt apámnak esélye lenne békét teremteni és életeket menteni.” Hasonló hangot ütött meg Andy Biggs képviselő is.
Itt az újabb eszkaláció, a szenilis Biden kiadta az engedélyt Ukrajnának. Az oroszok már világháborút emlegetnek
Hasonló tónusban nyilvánultak meg Donald Trumphoz közel álló republikánus politikusok is: Richard Grenell, az USA volt németországi nagykövete azzal vádolta Bident, hogy fokozza a háborút. „Olyan, mintha egy teljesen új háborút indítana” – állította Grenell, akinek a neve egy ideig felmerült mint lehetséges külügyminiszter-jelölt is (Trump választása végül Marco Rubio szenátorra esett).
Fokozódik a nemzetközi helyzet azt követően, hogy a leköszönő demokrata elnök, Joe Biden megengedte Ukrajnának, hogy Kijev nagy hatótávolságú amerikai rakétákkal orosz területeket támadjon.
Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter közölte: „Minél távolabb tud Ukrajna lecsapni, annál rövidebb lesz a háború.” A 300 kilométer hatótávolságú rakéták kilövésére vonatkozó engedély sajtóbeszámolók szerint egyelőre kizárólag a Kurszki térségre érvényes, válaszul Észak-Korea azon döntésére, hogy több ezer katonát küldött Oroszországba az orosz invázió támogatására.
Vezető orosz politikusok, köztük a parlament felsőháza külügyi bizottságának elnökhelyettese ugyanakkor válaszul fenyegető üzeneteket küldtek, szerintük Biden döntése egy „harmadik világháborúhoz vezethet”, és gyors válaszlépéseket fog eredményezni.
Ukrajna „fordulópontnak” tartja az amerikai elnök vasárnapi döntését, amellyel megadta országa számára az engedélyt, hogy az Egyesült Államok által szállított nagy hatótávolságú rakétákat (Army Tactical Missile Systems, ATACMS) használhassa Oroszországon belül mélyebben fekvő célpontok támadására is.
Svédország és Finnország kormányai hétfőn felhívásokat tettek közzé, hogy felkészítsék lakosaikat a lehetséges háborús helyzetekre. Svédország több mint 5 millió tájékoztató füzetet küld ki háztartásaiba, míg Finnország egy átfogó felkészülési weboldalt indított. A 32 oldalas kiadvány konkrét tippeket tartalmaz, például tartós élelmiszerek és víz tárolásáról, és illusztrált formában ismerteti a lehetséges fenyegetéseket.
A füzetet az országban 2018-ban küldték ki legutóbb, amikor a hidegháború óta először került ismét a figyelem középpontjába a lakossági felkészítés. Mikael Frisell, a svéd Polgári Védelem Ügynökségének igazgatója kiemelte: a biztonsági helyzet komoly, és mindenkinek részt kell vállalnia a válsághelyzetekre való felkészülésben.
Euronews, Körkép.sk, Portfolio
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »